Про це заявили представники НАМ, ІМІ, УАВПП, НСЖУ, ІМП, ІТК, “Центру UA”, та руху “Стоп Цензурі!” на спільній прес-конференціі 21 жовтня.
Діяльність цього органу, якому Законом надано цензурні повноваження, уже викликала неодноразову критику іноземних експертів. Вона також може бути використана для підриву іміджу України як демократичної й правової держави, та стати перешкодою на шляху європейської інтеграції України.
Рада Європи рекомендувала Україні ліквідувати НЕК, і цей пункт було внесено до Указу Президента «Про затвердження плану заходів з виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи». Відповідний законопроект було погоджено Мінюстом та передано до Кабміну. Однак, Кабінет Міністрів так і не виніс на розгляд Верховної ради України проект нової редакції ЗУ “Про захист суспільної моралі”, що передбачає ліквідацію НЕКу та запровадження демократичних механізмів саморегулювання.
Необхідність ліквідації НЕК прямо випливає і з уже діючих нормативних актів – Указу Президента України No1085/2010 від 9 грудня 2010 року «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади України».
Аналіз рішень НЕК, оприлюднених на сайті цієї установи, свідчить про відсутність системного підходу в її роботі, та суттєві недоліки, які полягають в некоректній кваліфікації інформаційних матеріалів. Десятки рішень НЕК, оприлюднених на сайті комісії, містять ознаки надмірного обмеження свободи слова або навпаки – недостатньо повну оцінку рівня зловживання нею. Крім того, НЕК нерідко надає висновки, що суперечать позиції спеціалізованих органів та експертів, внаслідок чого виникає правова плутанина та судові скарги. Все це означатиме для України надзвичайно високі репутаційні ризики в разі покладення на НЕК функцій з протидії інформаційній агресії.
Річний бюджет скандальної Комісії з питань захисту суспільної моралі складає більше 4 млн. грн. У час, коли вся країна збирає гроші на купівлю бронежилетів для воїнів АТО, та на лікування поранених – неприпустимо витрачати такі шалені кошти з державного бюджету на утримання органу, діяльність якого викликає величезні сумніви.
Громадськість вважає загрозливими спроби РНБО та правоохоронних органів підміняти НЕКом існуючу систему державних експертних інституцій. Якщо експертних потужностей в питанні інформаційної безпеки недостатньо, потрібно їх спільно розвивати, а не імітувати експертизи з допомогою НЕКу.
Діяльність НЕКу є зайвою, адже вона намагається дублювати діяльність інших державних інституцій: Міністерства культури і мистецтв, Міністерства освіти і науки, Міністерства молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України, Генеральної прокуратури України, Міністерство юстиції України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, та Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
НЕК – орган цензури, існування якого неприпустиме в країні, яка визнає та гарантує громадянам свободу слова та інформації.
Зауважимо, Василь Костицький, Голова Національної експертної комісії з питань суспільної моралі, нещодавно намагався визначити нові завданя НЕК в умовах інформаційної війни https://ukrpohliad.org/news/ukrayini-potribni-natsiyeutvoryuyuchi-daty.html Однак питаня, заторкнуті в згаданому обговорені, уже зараз є в компетенції Інституту Національної Пам’яті та РНБОУ, і підмінити їх у НЕКу немає шансів.