Фінляндія та Німеччина підозрюють російську диверсію у Балтійському морі

 

НАТО і Євросоюз повинні посилити захист підводних кабелів зв’язку та ефективніше протидіяти гібридним загрозам, сказав міністр оборони Фінляндії Антті Хяккянен в інтерв’ю Politico

Заява міністра пролунала на тлі двох інцидентів пошкодження кабелів на дні Балтійського моря. Вранці 18 листопада стало відомо про несправність підводної системи звʼязку між Фінляндією та Німеччиною, а ввечері того ж дня – кабелю між Литвою та Швецією. 

“НАТО і ЄС повинні робити значно більше для захисту цієї критично важливої інфраструктури”, – сказав Хяккянен 19 листопада на полях зустрічі голів оборонних відомств країн ЄС у Брюсселі.

Нині інцидент розслідують як диверсію, розповів міністр. “Ми знаємо, що Росія має і можливості, і наміри здійснювати диверсії в Європі. Тому ми розглядаємо пошкодження також із цієї перспективи, припускаючи ймовірність диверсії. Адже природна аварія видається вкрай малоймовірною”, – сказав він. 

Міністр оборони Німеччини також вважає атаку на підводні кабелі диверсією. “Ніхто не вірить у те, що ці кабелі були роз’єднані випадково”, – сказав Борис Пісторіус. 

Атаки на критично важливі об’єкти інфраструктури в міжнародних водах є “чимось новим”, додав фінський міністр. 

“Ці підводні кабелі, швидше за все, є найскладнішими для захисту частинами наших суспільств, коли вони перебувають під міжнародними водами, на морському дні. Ось чому це так складно для західних країн”, – пояснив Хяккянен.

Першим зʼявилося повідомлення про пошкодження кабелю звʼязку між Фінляндією та Німеччиною. Система пролягає поруч із російським “Північним потоком”, який не функціонує.

Йдеться про майже 1200-кілометровий кабель, який є унікальним прямим маршрутом зв’язку між Фінляндією та Центральною Європою. Він прокладений поруч з іншими ключовими інфраструктурними об’єктами, такими як газопроводи та електрокабелі.

За кілька годин стало відомо про несправності кабелю між Литвою та Швецією. Система повністю вийшла з ладу, причина наразі невідома. “Водночас передача даних не була повністю зупинена”, – пише Tagesschau. 

Шведська поліція почала кримінальне розслідування за статтею про диверсію. Литва заявила, що посилить спостереження за своїми водами. 

“Подальші кроки будуть обговорені з союзниками, повідомив литовський флот”, – йдеться в повідомленні. 

В результаті розслідування данський військовий корабель  у протоці Каттеґат взяв на абордаж китайський суховантаж Yi Peng 3, капітаном якого виявився росіянин. Правоохоронці вважають, що оптоволоконні кабелі були навмисно пошкоджені якорем. На мапі пунктиром показана траса проходу судна над кабелями.

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа