До 25-річчя виходу Української греко-католицької церкви з підпілля в Львівській Опері відбудеться урочиста церемонія, в рамках якої пройде четверте щорічне вручення відзнаки Блаженного Священномученика Омеляна Ковча — греко- католицького священика, який в часи Другої світової рятував євреїв, за що був ув’язнений і загинув в концтаборі Майданек.
25 жовтня, субота
18.00 – 21.00
Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28)
Відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча встановлено для нагородження за значний внесок у справі екуменічного діалогу, діалогу культур і народів, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння, соціально-харитативної та благодійної діяльності, за особистий життєвий приклад жертовності та гуманізму, героїчні вчинки.
В урочистій церемонії візьме участь Блаженніший Святослав, верховний архієпископ Української греко-католицької церкви, а також виступлять Архієпископ Чіріль (Василь), секретар Конгрегації східних Церков, а також голова Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча Іван Васюник та дисидент, член Комітету Євген Сверстюк.
Під час заходу відбудеться показ документальних фільмів про відродження УГКЦ, про Митрополита Андрея (Шептицького) та фрагментів документального фільму «Парох Майданеку» про Омеляна Ковча.
Акредитація журналістів відбувається онлайн (підтвердження ви отримаєте електронною поштою) або за телефоном +38063 278 76 45.
Довідка:
Омелян (Еміліан) Ковч — священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священник, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив одразу брався за організацію громадського та культурно життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги навіть у радянський час. Був активним у політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався як польською, так і радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзського рабина Арона Рокеаха. Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений та відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.
Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча було засновано у 2010 році. Його Почесним головою є Кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви.
Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.
Комітет дбає про відновлення пам’яті про отця Омеляна Ковча і поширення знань та відомостей про його видатне життя, мученицьку смерть і великий подвиг жертовності та любові до людей.
У 2010 році Комітет заснував Відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча, яка вручається щорічно за значний внесок у справу екуменічного і культурного діалогу, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння та за особистий життєвий приклад жертовності і гуманізму.
Прес-центр Центру досліджень визвольного руху