ДМС хоче “витурити” оборонця Донецького аеропорту до Росії

11 рік російсько-української війни: державні органи користуються даними з російських реєстрів, а правоохоронці не покидають спроб поквитатися із кіборгом — захисником Донецького аеропорту. У Житомирському окружному адміністративному суді розпочався розгляд справи українського (не за паспортом, а вчинками) воїна Леоніда Чемоданова. Перед суддею Оксаною Поповою стоїть вибір між верховенством права та верховенством інструкцій з оформлення посвідки на проживання.

Захисника України з позивним “Зєльоний” намагаються позбавити посвідки на тимчасове проживання. На запит Національної поліції, керуючись інформацією з російських ресурсів, Державна міграційна служба вирішує скасувати документ добровольцю.

“Зєльоний” родом із Псковської області Російської Федерації. Вже понад 15 років як він переїхав в Україну та відрікається від російського громадянства. Активний учасник Революції Гідності. У 2014 році отримує категоричні відмови Житомирського військкомату щодо служби в Збройних силах України та приєднується до лав 5-го окремого батальйону Добровольчого українського корпусу “Правий сектор”. У найгарячіших точках на фронті проявляє свою відданість Україні, зокрема під час захисту Донецького летовища.

[Фото 1 — Леонід Чемоданов із побратимом під час захисту Донецького аеропорту, кадр із фільму “Добровольці Божої чоти”]

“Ненавиджу путінський режим. Не хочу, аби ця наволоч і сюди прийшла. Україна та Росія — це не просто дві різні країни, а дві різні планети. І я вважаю Україну просто своєю Батьківщиною. Коли почалися бойові дії на сході, я вирішив йти захищати свою Батьківщину. Повернутися у РФ для мене — це загроза і свободі, і життю. У Росії “Правий сектор” — це терористична організація. Мене заарештують, посадять і вб’ють у в’язниці. Це поліцейська держава. У ній нічого не змінилося — від сталінської до путінської”, — розповідав Леонід.

У 2020 році “Зєльоний” проходить перевірку Служби безпеки України, на основі якої отримує посвідку на тимчасове проживання як Чемоданов Леонід Васильович. Закон України визначає, що іноземці та особи без громадянства, які були залученими до захисту України, вважається такими, що перебувають в Україні на законних підставах. Їх право гарантується п. 20 ст. 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”.

Однак український доброволець став поперек горла правоохоронним органам як України, так і країни-агресора. Після виходу фільму “Добровольці Божої чоти” обличчя “Зєльоного” стає все популярнішим та вкотре нагадує режиму РФ про існування Леоніда. У 2021 році відділ міграційної поліції ГУНП в Житомирській області, посилаючись на відомості з російських реєстрів, робить висновок, що Леонід Чемоданов — це інша особа, яку розшукує Росія.

За декілька місяців до повномасштабного вторгнення Житомирська обласна прокуратура за запитом Росії в рамках Міжнародного поліцейського співробітництва намагається екстрадувати добровольця. Завдяки суспільному розголосу прокуратура все ж приймає постанову про звільнення “Зєльоного” і відмову в екстрадиції через те, що він брав участь в обороні України. Адже за критеріями, описаними в міжнародному праві, Леонід, як учасник добровольчого збройного формування, належав до числа комбатантів.

[Фото 2 — Постанова про звільнення затриманого у 2021 році]

“Ганебний приклад того, як посадовці шкодять Україні та тим, хто ризикував собою для оборони придатного для життя порядку на нашій землі. Зараз ми намагаємося захистити верховенство права, бо право Чемоданова проживати в Україні гарантоване законом, і це верховенство права. А Державна міграційна служба скасувала документ, яким це право посвідчується, з процедурних підстав на основі даних з рф”, — коментує справу добровольця адвокат Микола Ореховський.

Національна поліція України вірить “своїм колегам” з РФ про нібито вчинення Чемодановим злочину на території Російської Федерації. Далі на це посилається Державна міграційна служба, скасовуючи посвідку добровольцю.

[Фото 3 — Виступ адвоката Миколи Ореховського у Житомирському окружному адміністративному суді 2 квітня]

“Ми намагаємося довести, що верховенство права оборонця України Чемоданова на законних підставах проживати в нашій державі є вищим, ніж верховенство процедури видачі будь-яких посвідок. Хочемо змусити наш орган державної влади, який здійснює міграційну політику, керуватися верховенством права. А не верховенством власних процедур”. — підсумовує правозахисник Ореховський.

Попри тиск з боку державних органів та спроби скасування документів на підставі інформації з російських джерел судові рішення мають ґрунтуватися на українському законодавстві, які врегульовують право на захист і підтримку наших захисників, а не втілювати інтереси РФ через інструкції правоохоронних органів.

Правозахисна ініціатива “Правотворець” слідкує за справою чергового потерпілого від правоохоронних органів добровольця, рішеннями суду та інформуватиме вас про оновлення.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа