Чи забезпечить новоутворена міжвідомча робоча група відкритість виборів?

ОПОРА позитивно оцінює будь-які заходи влади щодо забезпечення публічності та відкритості виборів, в тому числі, створення Кабінетом Міністрів України від 16 липня спеціальної міжвідомчої робочої групи (Постанова КМУ №633). Однак, викликає занепокоєння спосіб реалізації задекларованих намірів, зокрема, не конкретно сформульовані завдання групи.

Зокрема, не зрозуміло, який саме зміст вкладають ініціатори Постанови у завдання «сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади у забезпеченні ними публічності та відкритості під час проведення виборів». Повноваження групи неспівмірно широкі, з огляду на задекларовані цілі групи та її статус як «тимчасового консультативного органу КМУ». Робоча група може отримувати в установленому порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань. Крім того, група може залучати до участі у своїй роботі представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також незалежних експертів.

ОПОРА відзначає, що українське законодавство покладає на Центральну виборчу комісію першочерговий обов’язок забезпечувати публічність і відкритість виборчого процесу. Тому необхідна інформація повинна надходити в розпорядження та оприлюднюватися  саме ЦВК. Не зрозуміло, яку додаткову інформацію розраховує отримувати Уряд від місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, підприємств установ та організацій і з якою метою та в який спосіб відбуватиметься залучення до участі в групі представників цих структур? За відсутності чітко виписаних завдань і повноважень Робочої групи існує загроза прихованого адміністративного втручання у хід виборчого процесу з боку центральних органів державної влади.

ОПОРА звертає увагу на очевидну невідповідність між офіційними повноваженнями окремих членів робочої групи та формальним завданням, яке на них покладено. Так, очолюватиме групу віце-прем’єр міністр України, Міністр інфраструктури Борис Колексніков. Нагадаємо, що Мінінфраструктури України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту та у сферах використання повітряного простору України, туризму, діяльності курортів, метрополітенів, дорожнього господарства, забезпечення підготовки та реалізації в Україні інфраструктурних проектів. Не зрозуміло, яким чином керівник цього міністерства в межах своїх безпосередніх повноважень може сприяти публічності виборчого процесу.  Теж саме стосується участі в групі іншого  віце-прем’єр міністра і Міністра соціального політики Сергія Тігіпка. Очолюваний ним орган є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім’ї та дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну. Також залишається незрозумілим в який саме спосіб голова Державної митної служби України може посприяти відкритості парламентських виборів.

Отримано від [email protected] 13:10 EET

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа