Бандурист – «‎терорист»‎: документи зі справи репресованого музиканта Гната Хоткевича доступні онлайн

Бандурист__терорист__ документи зі справи репресованого музиканта Гната Хоткевича доступні онлайн

Дослідники опублікували в мережі документи зі справи розстріляного митця Гната Хоткевича. Його засудили у 1938 році за сфабрикованим звинуваченням.

Обкладинка слідчої справи по обвинуваченню Гната Хоткевича-1

Колекцію з 55-ти документів публікує Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом Служби безпеки України на сайті  Електронного архіву Українського визвольного руху. 

Днями Центр також показав короткий анімаційний ролик на основі документів з архівної справи Гната Хоткевича.

До збірки на сайті Е-архіву увійшли: 

  • анкета заарештованого Гната Хоткевича;

  • ордер і протоколи обшуку;

  • список осіб, згаданих у свідченнях Гната Хоткевича;

  • протоколи допитів та очної ставки;

  • виписка з протоколу засідання особливої трійки УНКВД по Харківській області про засудження митця до розстрілу;

  • обвинувальний висновок;

  • виписка з акта про розстріл;

  • звернення дружини Платоніди Хоткевич до Микити Хрущова;

  • прохання надати довідку про наявність компрометуючого матеріалу на дружину та дітей Хоткевича;

  • документи про реабілітацію митця, тощо. 

 21 лютого 1938 року органи НКВД заарештували Гната Хоткевича за підозрою в участі в «антирадянській українській націоналістичній терористичній організації». Також митця звинуватили у роботі на користь німецької розвідки. 

 знімок_екрана_анімаційний_ролик_про_Гната_Хоткевича

На допитах Гнат Хоткевич безпідставно визнав себе винним у шпигунстві на користь Німеччини та в участі в «українській націоналістичній повстанській організації». 

 знімок_екрана_анімаційний_ролик_про_Гната_Хоткевича_3

За даними протоколу допиту, до націоналістичних поглядів він прийшов після еміграції в Галичину 1906 року та після знайомства з Ольгою Кобилянською, Михайлом Грушевським, Кирилом Студинським, Філаретом Колессою, Михайлом Рудницьким, Олександром Барвінським та іншими діячами. Під їхнім впливом 1913 року повернувся в Росію нібито «переконаним націоналістом». Гнат Хоткевич «визнав», що скрізь, де він працював, займався націоналістичною і шпигунською діяльністю.

 знімок_екрана_анімаційний_ролик_про_Гната_Хоткевича_2

Під тиском слідчих музикант вказав, що завербував для шпигунської діяльності ряд діячів, які надавали цінні відомості економічного, технічного, військового й ідеологічного характеру. Усі зібрані шпигунські матеріали Хоткевич начебто передавав для німецької розвідки через вчителя німецької мови Генріха Йогансона.

 знімок_екрана_анімаційний_ролик_про_Гната_Хоткевича_1

29 вересня 1938 року «особлива трійка» засудила Гната Хоткевича до розстрілу з конфіскацією майна. 8 жовтня 1938 року Гната Хоткевича стратили в підвалі Харківської внутрішньої тюрми НКВД.

У січні 1954 року вдова Платоніда Хоткевич звернулася до тодішнього Голови ЦК КПСС Микити Хрущова із проханням взяти під партійний контроль справу Гната Хоткевича, зобов’язати органи прокуратури переглянути справу і зняти з нього несправедливі обвинувачення. Також Платоніда скаржилася Хрущову, що їй не надають інформацію про місце перебування її чоловіка і чи він живий. Однак її заяву не задовольнили: Гнат Хоткевич надалі вважався засудженим правомірно. 

 У 1956 році військовий прокурор Київського військового округу вніс протест у справі Хоткевича. 11 травня 1956 року Військовий трибунал Київського військового округу задовольнив протест прокурора, Гната Хоткевича було реабілітовано.

 У 1992 році копії справи Гната Хоткевича передали його доньці Галині.

 Колекцію документів підготовлено та опубліковано за підтримки Українського культурного фонду.

 Довідка: Гнат Мартинович Хоткевич народився 19 грудня 1876 року. Навчався в Харківському реальному училищі та на технічному факультеті Харківського технологічного інституту. У 1901 році розробив власний проєкт дизельного поїзда. Викладав у класі бандури у Харківському музично-драматичному інституті, згодом став художнім керівником Полтавської капели бандуристів. 21 лютого 1938 року заарештований органами НКВД за підозрою в участі в «антирадянській українській націоналістичній терористичній організації» та роботі на користь німецької розвідки. 8 жовтня 1938 року чекісти розстріляли Гната Хоткевича у Харкові.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа