Широкомасштабна війна рф проти України стала каталізатором для декомунізаційних та деколонізаційних процесів у нашій державі. Їхньою складовою є переосмислення місць колективної пам’яті, більшість із яких були сформовані ще в радянську добу.
Враховуючи успішний досвід роботи колективу Музею Вінниці в царині переозначення та переосмислення Меморіалу Слави на пл. Європейській, Музей війни запросив колег презентувати свої напрацювання та обмінятися досвідом.
Місто Вінниця стало одним із перших, де у 2022 р. розпочалась активна фаза деколонізації публічного простору. Ключовим моментом цього процесу стало переосмислення монументальної домінанти обласного центру – Меморіалу Слави на пл. Європейській. Це місце поєднувало в собі ключові нашарування радянської ідеології – прославляючи як учасників більшовицької окупації 1920-х рр. чи «визвольного походу» в Західну Україну, так і тих, хто збройно долучився до боротьби з нацизмом. Доповнювали локацію колективні та індивідуальні поховання учасників тих подій. Водночас існувала практика сприймання цього місця лише як зони пам’яті Другої світової війни.
Зрештою, 6 травня 2022 р. на відповідальне зберігання було переміщено головний тригер середмістя – скульптурну композицію, що символізувала єдність поколінь у боротьбі за встановлення радянської влади, – «Борцям за владу Рад у роки громадянської та Великої Вітчизняної воєн» («Три солдати»).
Майже через рік, у березні – травні 2023 р., на території Меморіалу було проведено комплексні пошуково-ексгумаційні дослідження й виявлено останки 106 людей.
Прах учасників Другої світової війни було врочисто перепоховано в Меморіалі борців з нацизмом у м. Вінниця, інших – на міському кладовищі.
Упродовж 2022–2024 рр. експерти й громадськість спільно з апаратом муніципалітету напрацювали ефективний механізм очищення публічного простору від російського імперського й тоталітарного спадку. У Вінницькій міській територіальній громаді важливим організаційним та комунікаційним вузлом цього деколонізаційного процесу став Музей Вінниці. Власне його представники й спробують розкрити ключові особливості переосмислення Меморіалу Слави на пл. Європейській.
На зустрічі ви дізнаєтеся:
– Як виникла пл. Європейська і яких трансформацій вона зазнала
– Чому і як більшовики маркували публічний простір
– Хто й чому похований на пл. Європейській
– Коли Меморіал Слави став головним місцем пам’яті про Другу світову війну
– Яким може/має бути місце пам’яті про Другу світову війну
Спікери:
Олександр Федоришен – директор Музею Вінниці, відповідальний секретар Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки міста
Сергій Гула – заступник директора Музею Вінниці з наукової роботи, кандидат історичних наук
Євген Совінський – головний архітектор м. Вінниця, перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування ВМР
Святослав Шеремета – директор Меморіально-пошукового центру «Доля» (м. Львів)
Модератор заходу:
Юрій Савчук – генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні
Запрошуємо долучитися до публічної дискусії 4 липня об 11:00.