Анонс: Публічна дискусія «Історична пам’ять кримських татар у розповідях про депортацію»

та відкриття фотовиставки

«У портреті предків – моя батьківщина»

У Музеї війни відбудеться відразу два заходи присвячені 80-м роковинам депортації кримськотатарського народу: публічна дискусія «Історична пам’ять кримських татар у розповідях про депортацію» та презентація виставки «У портреті предків – моя батьківщина».

Публічна дискусія «Історична пам’ять кримських татар у розповідях про депортацію»

18 травня 1944 р. кремлівський режим Сталіна вчинив акт геноциду проти найбільшого корінного народу Кримського півострова – киримли, – депортувавши його представників за надуманим звинуваченням до Середньої Азії та інших регіонів Радянського Союзу. Проте історична правда вижила в усних переказах і передалася наступним поколінням кримських татар, яким згодом пощастило повернутися на рідну землю.

Хтось більшою, хтось меншою мірою переповідав історію свого народу, передавав звичаї, релігійні практики дітям та онукам. На те, як це працювало в кримськотатарському середовищі та середовищах інших депортованих із Криму спільнот, проллє світло дискусія «Історична пам’ять кримських татар у розповідях про депортацію».

До участі в заході запрошено представників кримськотатарської громади та істориків. Зокрема, дослідника дитячої пам’яті про депортацію, автора дисертації «Повернення кримських татар на батьківщину в 1956–1989 роках», к. і. н., Мартіна-Олександра Кислого.

Аспекти, що стосувалися життя, депортації інших громад півострова розкриє Юрій (Амір) Радченко, к. і. н., дослідник історії кримських татар, директор Центру дослідження міжетнічних відносин Східної Європи.

Одним із учасників дискусії буде голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Під час заходу будуть презентовані родинні реліквії Гульнари Бекірової – хустка-марамá та молитовник її мами Рузіє Алідінової, вивезені з окупованого російськими військами с-ща Новоолексіївка на Херсонщині. Хустку Рузіє вишила на своє 17-ліття в депортації в Узбекистані, а в молитовнику – записані від руки молитви, знані напам’ять.

Також ми покажемо ляльки й книжки зі збірки педагога-вченої Аділе Бекірової, яка залишила свою колекцію одній із київських родин.

Захід відбудеться у співпраці з Меджлісом кримськотатарського народу та Центром дослідження міжетнічних відносин Східної Європи.

Фотовиставка «У портреті предків – моя батьківщина»

Фотопроєкт «У портреті предків – моя батьківщина» виник як ініціатива Національного музею історії України у Другій світовій війні. Його мета – показати тяглість поколінь кримських татар, які зберігають сімейну, національну, релігійну колективну пам’ять свого народу, попри всі випробування, які йому довелося пережити у ХХ й ХХІ ст. Ми звернулися до відомих в Україні киримли з проханням поділитися своїми родинними фото. Хтось із людей на цих світлинах народився ще в ХІХ ст., хтось був репресований, хтось – депортований. Хтось прийшов на світ у Криму, хтось – на засланні родини в Узбекистані чи на Уралі, а хтось – уже в незалежній Україні.

Ми поєднали ці сімейні світлини із сучасними фото дев’ятьох кримських татар, кожен із яких став успішним у своїй царині. Це Представник Президента України в АР Крим Таміла Ташева, дипломати Алім Алієв та Юсуф Куркчі, головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва, актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв, кінорежисер Наріман Алієв, правозахисниця Гульнара Бекірова, фотограф Еміне Зіятдінова, художник-кераміст Рустем Скибін.

Запрошуємо доєднатися до заходів онлайн чи офлайн (трансляція відбудеться на офіційній Facebook-сторінці Музею війни) 16 травня о 15:30.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа