60% мешканців Донецької області дивляться місцеве ТБ, але місцеві новини не відображають позицію громадян – дослідження

60% мешканців Донеччини дивляться місцеве телебачення, однак новини, навіть соціального спрямування, рідко відображають позицію громадян. Такими є результати спільного дослідження ГО «Інститут масової інформації», компанії ГФК Юкрейн, яке проводилося за підтримки Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) у жовтні 2015 – лютому 2016 року.

За даними ІМІ,  рівень місцевих суспільно важливих матеріалів в донецьких виданнях, які підлягали моніторингу, склав 42% від загальної кількості матеріалів. При цьому, більше третини місцевих новин становить інформація про кримінал або місцеві політичні події. Практично всі місцеві новини про політику, які потрапили до моніторингу, виявилися заангажованими. У 90% суспільно-важливих новин не дотриманий стандарт повноти представлених фактів, 50% новин були незбалансованими. Найвищі показники з дотримання професійних стандартів показали онлайн-ЗМІ (4,73 з 6 балів), найнижчі – друковані ЗМІ (2,75 бали).

Кожен четвертий матеріал в місцевих ЗМІ є передруком офіційних повідомлень або прес-релізів без будь-якої журналістської обробки (26% від загальної кількості матеріалів), при чому найбільший відсоток такого «паркету» було зафіксовано в інтернеті – 43%. Головна тема, що висвітлювалась з діяльності місцевої влади, стосувалась питань перейменування вулиць, при чому подавалася вона традиційно без позиції місцевих мешканців.

За результатами опитування населення, проведеного ГФК Юкрейн для UCBI / USAID у листопаді-грудні 2015, у Донецькій області [1] 88% опитаних жителів дивляться ТБ, 53% — користуються Інтернетом, 32% слухають радіо, а 29% читають друковану пресу. У Краматорську та Слов’янську частки користувачів різних типів медіа складають 89% для ТБ, 51% для Інтернету, 24% для радіо та 20% для друкованих видань.

Переважна більшість опитаних у Донецькій області впродовж тижня до моменту опитування дивилися українські та місцеві телеканали (86% та 60%, відповідно), російські телеканали дивилися 16% респондентів. До ТОП-5 локальних телеканалів Донецької області увійшли Орбіта, Сігма ТВ, С+ (СКЕТ), МТВ Маріуполь та ТВ7 Маріуполь. Впродовж тижня 19% жителів Донецької області користувались місцевими Інтернет-сайтами, 15% — всеукраїнськими, 4% — російськими.

-----

Дослідження ГФК Юкрейн проводилося методом особистих інтерв’ю вдома у респондента, обсяг вибірки для Донецької області склав 2666 інтерв’ю, з них 414 інтерв’ю було проведено у Краматорську/Слов’янську.

[1] Опитування методом особистого інтерв’ю проводилося на територіях, підконтрольних українському уряду».

Дослідження ІМІ проводилося з 15 жовтня по 15 листопада 2015 року. Було опрацьовано 865 матеріалів в усіх випусках чотирьох місцевих друкованих видань ("Восточный проект", "Технополис", "Краматорская правда", "Новости Краматорска"), всі новини чотирьох місцевих онлайн-ЗМІ (6264.com.ua, obs.in.ua,vp.donetsk.ua, tehnopolis.com.ua), а також підсумкові випуски двох телеканалів ("До ТеБе", "СКЕТ"), які виходили протягом вказаного періоду.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа