1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щодня в Україні реєструється 29 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію

Традиційно, 1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, говорять про способи профілактики, лікування антиретровірусною терапією (АРТ) та важливість толерантного ставлення до людей, які живуть з ВІЛ.

За офіційними даними у закладах охорони здоров’я під медичним наглядом перебуває 147599 людей, які живуть з ВІЛ. У середньому щодня в Україні реєструвалось 29 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 8 випадків захворювання на СНІД та 3 смерті від хвороб, зумовлених СНІДом. Тобто, люди продовжують помирати попри те, що вже десятки років доступне лікування – антиретровірусна терапія, щоденний прийом якої дозволяє людині жити звичайним життям і зберігати здоров’я на довгі роки.

Вірус імунодефіциту людини діє проти імунної системи, і вона втрачає здатність протистояти різноманітним хворобам. Активується умовно патогенна мікрофлора, з’являються запалення, зростає ризик розвитку онкології, туберкульозу.

Говорити про СНІД доречно лише на пізніх етапах розвитку хвороби, натомість загальноприйнятою для даного захворювання є назва ВІЛ-інфекція.

Сьогодні доступні високоефективні ліки проти ВІЛ. Вони не дають вірусу розмножуватися. Відповідно усувається чинник, який руйнував імунну систему, і вона відновлюється. Як результат, покращується стан здоров’я та самопочуття людини. Препарати АРТ настільки ефективні, що при тривалому регулярному прийомі цих ліків навіть контакт з рідинами організму людини з ВІЛ-позитивним статусом не спричиняє інфікування іншої людини. Тобто, прийом АРТ допомагає зупинити темпи поширення ВІЛ.

Проте, щоб досягти відповідного ефекту препарати АРТ потрібно приймати щодня, в один і той самий час, протягом тривалого періоду, суворо дотримуючись дозування. Тоді можна говорити про прихильність до лікування.

ВІЛ та замісна підтримувальна терапія

За офіційними даними основним шляхом інфікування ВІЛ є статевий, проте 2 з 10 випадків інфікування ВІЛ пов’язані з ін’єкційним споживанням наркотичних речовин.

«Численні дослідження довели, що замісна підтримувальна терапія, як метод лікування наркозалежності з доведеною ефективністю, позитивно впливає на прихильності до АРТ. Тобто, пацієнт з залежністю, розпочавши прийом замісної терапії, повертає собі контроль над власним часом та життям, може спланувати справи протягом дня і, відповідно не пропускає прийом АРТ. Так відбувається тому, що людина не витрачає час та зусилля на пошуки нелегального наркотику, а отримує медичні препарати під наглядом лікаря.

Зараз, попри війну, в Україні можна стати пацієнтом замісної підтримувальної терапії протягом одного дня за умови, що людина має підтверджений діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів».

Попри таку здавалося б позитивну практику, для багатьох наркозалежних програма замісної підтримувальної терапії залишається недоступною. Це пов’язано у першу чергу з тим, що кабінети видачі замісного препарату розташовані переважно у великих містах. Мало хто з пацієнтів з віддалених сіл та містечок готові щодня протягом трьох-шести місяців їздити за сотню кілометрів, щоб отримувати лікування. Тому актуальним залишається розширення програми ЗПТ на інші населені пункти.

Як антиретровірусна терапія, так і замісна підтримувальна терапія – є життєво необхідним лікуванням. Від доступності цих програм залежить не лише життя здоров’я конкретної людини, а й суспільне здоров’я в цілому.

Антиретровірусні препарати надаються безкоштовно та доступні для кожної людини з ВІЛ. Протестуватися й отримати терапію можна у закладах охорони здоров’я, обласних та міських СНІД-центрах та кабінетах довіри.

Якщо ж людина потребує консультації з приводу наркозалежності та замісної підтримувальної терапії, вона може звернутися на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ за номером 0-800-507-727 (дзвінки в межах України безкоштовні).

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа