Повернення «Горнового»

18 червня громадська організація «Українська справа» та видавництво «Літопис УПА» провели, за сприяння громадсько-політичного діяча Валентина Наливайченка, презентації у с. Олесино, Козові та смт. Козлів Козівського району книг авторства відомого дослідника ОУН і УПА Володимира Мороза про Осипа Дяківа (21.06.1921–25.10.1950, псевда «Горновий», «Артем», «Гончарук», «Горновий», «Наум», «Осипенко») – теоретика і організатора боротьби УПА, крайового провідника ОУН Львівщини, заступника голови Генерального Секретаріату УГВР.

До сімнадцятого тому Нової серії «Літопису УПА» увійшли документи і матеріали члена Проводу ОУН Осипа Дяківа – «Горнового». Основну частину книги складає творча спадщина та його листування, а також упорядник В. Мороз помістив до збірника документи та спогади, котрі висвітлюють життєвий шлях вояка і публіциста. Варто зазначити, що переважна більшість документів і матеріалів, поміщених в книзі, публікуються вперше.

В своєму дослідженні «Портрет Осипа Дяківа – «Горнового» (серія «Події і люди») автор описує діяльність одного з провідних публіцистів воюючої України, підполковника-політвиховника УПА Осипа Дяківа. На підставі широкого масиву джерел, більшість яких вводяться в науковий обіг уперше, історик В. Мороз з’ясовує його внесок в український визвольний рух, висвітлено основні ідеї понад двох десятків праць.

У книгах представлені фотографії з Галузевого державного архіву СБУ, ЦДАВО України, архівів видавництва «Літопис УПА» та Олесинської загальноосвітньої школи (в ній навчався О. Дяків), електронного архіву Державного історико-архітектурного заповідника в Бережанах. Фундатором двох книг стала Розалія Принада (США) в пам’ять сина Івана.

На презентаціях виступили від громадського руху «Українська Справа» Євген Філь, президент благодійного фонду Літопис УПА ім. В. Макара, кандидат історичних наук Микола Посівнич та родинний гурт «Великодні зернятка» (Тернопіль).

До презентації книг про Осипа Дяківа долучився в Олесино Валентин Наливайченко. Він зазначив: «Я підтримую ініціативу молодих українських істориків щодо популяризації праць Осипа Дяківа. Ми передамо ці книги в сільські бібліотеки, для того, щоб люди, а особливо молодь, отримали можливість більше дізнатися про свого великого земляка, справжнього героя України. Нехай ідеї та героїчна діяльність Горнового буде прикладом для усіх нас, а передусім для молодих людей, яким належить творити майбутнє України».

Видавці і організатори презентації сподіваються, що книги про Осипа Дяківа – «Горнового» знайдуть чимало вдячних читачів і стануть черговою сходинкою на шляху донесення правди про боротьбу українських повстанців до їх нащадків.

Прес-служба ГО «Українська справа»

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа