Легенди про схрони УПА

Ця тема щільно оповита романтикою. Таємниці, героїка, скарби… Сіра зона історії. І досить непогані, як на нинішні часи гроші… Журналісти мають змогу доторкнутися до тих загадок у коротку мить, коли знахідки переходять з рук продавця до рук покупця. З однієї темряви, в іншу. Як правило, подальша доля тих артефактів нам невідома. Кілька тижнів тому, на редакційну пошту прийшов лист з кількома фотографіями. Потім короткий телефонний дзвінок з поясненнями.

Щось хочуть продати…

Ми зробили паузу. Спробували зібрати максимум інформації. Отримали деякі деталі.

Підкреслимо, журналісти не впевнені в достовірності викладених тут фактів. Тому, все подаємо у вигляді версій і елементів маленького пресового розслідування.

Наприкінці 2011 року, неформальна група пошуківців, знайшла схрон УПА. Як ми зрозуміли десь на кордоні Галичини і Волині. Судячи з усього, схованка була в якійсь будівлі, бо папери майже не пошкоджені вологою. Чимало документів позначені штампом “архів”, мають якусь подобу інвентарних номерів, зроблених чорнилами. В основному, то пропагандистські матеріали, інструкції, листівки, звіти.

Ніяких прізвищ, координат, зачіпок.

Кажуть, документів досить багато.

Виникла версія, що то частина документів, свого часу захоплених КГБ УССР, які зберігалися десь в регіональних державних чи відомчих архівах, потім списаних на знищення, але прихованих офіцерами-відставниками. Можливо. Але, тоді там повинні бути чіткі позначки, номери… За ними досить легко відслідкувати шлях… Цього немає…

Наша команда вже контактувала з колишніми членами страшенно засекречених спецгруп центрального апарату КГБ СССР. Географія їх пошуків і зацікавлень вражає: Антарктида, Артика, Гренландія, Німеччина, США, Канада, дивні райони Атлантики, Чилі, Аргентина, Китай…

Ми писали про необлікований схрон СБ ОУН, знайдений ними у 1991 році, теж на кордоні Галичини. Добиратися туди треба водою. Десь поруч водоспад…

Публікували скани деяких документів як ОУН, так і Гестапо, Вермахту…  Саме ті люди засвітили пошуки археологів Аненербе, історію про танки-сейфи СС ставки “Вервольф”, легенди про загублене золото…

Нині виникли інші люди. І архів УПА.

Можливо, це початок якоїсь нової історії, які після публікації, моментально стають легендою.

Пограємося. Нам, в принципі, цікаво. Подібні знахідки могли б стати окрасою будь-якого державного музею Західної України. Але, все чомусь опиняється у мороці приватних колекцій…

Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа