«Хрест заслуги» загиблим повстанцям села Заліски

В неділю, 17 червня, відбулося  посвячення , встановленого КУНівцями міста Ходорова  знаку «Хрест Заслуги» в селі Заліски. Знак поставлений на місці загибелі трьох повстанців : Пацевка Атанаса Марковича, Чаплака Михайла Григоровича, Чаплака Василя Григоровича. В далекому 1947 році цих повстанців захопили зненацька, по доносу , у криївці енкаведисти. По дорозі до Ходорова зупинилися в лісі, жорстоко  били , щоб вивідати про підпілля, та хлопці не скорилися. Вони не видали своїх побратимів , але зуміли  в черговий раз  доказати  , що всі , хто став на захист своєї землі і своєї родини – Герої. Вони, уже скалічені без суду і слідства ворогом, обнялися за плечі  і їм в лице заспівали «Ще не вмерла Україна». Це місце ревно доглядала дочка Михайла – Марків Стефанія Михайлівна. Вона через роки зуміла пронести любов до свого батька, ласки якого майже не зазнала, бо народилася в 1944 році, а батько загинув у 1947 році.  Про те, що не тільки пані Стефа береже пам’ять про минуле , про наших героїв, було видно по участі жителів села у посвячені знаку. Заліски були одним із найпатріотичних сіл  району.  Односелець Дмитро загинув у бою під Крутами.  Вихідцем із села Заліски був Окружний Провідник ОУН-УПА округи «Буг» Пацевко Євстахій Степанович 1923 р.н., «Смерека», що поліг у бою з п’ятьма  побратимами в урочищі Мошинка, за селом Станківці, Миколаївського району 03.03.1951 року.

 На святі були названі поіменно усі полеглі за Незалежність нашої  держави. Про всі ці далекі події присутні дізналися від виступаючих: громадського діяча  Олексія Данилишина, головови районної ради Ігора Коса, представника райдержадміністрації  Олексія Хемія, голови сільської ради Миколи Нагірняка. Виступючи перед громадою, автор і виконавець знаку, голова Ходорвської КУН Володимир Мелех відзначив, що ми всі маємо ще ким гордитися і віддати нашу шану і увагу, бо жива ще одна з небагатьох учасників визвольних змагань за Незалежність , колишня жителька села Заліски, зв’язкова на псевдо «Орися» Підлісецька (Салій) Марта Остапівна 1921 р.н., член ОУН з 1939 року. Він передав Грамоту із символічною премією  Марті Остапівній від Конгресу Українських Націоналістів з нагоди 70-ти річчя створення УПА через родича і побажав її здоровя і довгих літ життя.

На святі були присутні: громадський діяч із с. Бортники Кригенбільд Степан Іванович,  голова Стрийської районної організації КУН Микола Магас, Жидачівської районної організації Ярослав Ягніщак, голова  громадської організації Ігор Ожиївський, представник центру національного відродження ім. Степана Бандери Юрій Антоняк. Посвячення знаку провів отець села Заліски Василь Барна.

Окрасою свята стали  наші діти :  онуки Володимира Мелеха – учні Ходорівської  школи №3 Христинка і Володя, дівочий ансамбль молодших класів школи с. Заліски в складі Козак Наталі, Дубовської Наталі, Коник Марії, Кравець Марії, Кравець Іри, Газди Ані – під керівництвом Турчинської Уляни Юріївни, Маряна Матулка – ходорівчанка, студентка Львівського університету ім. І.Франка.

 Організатори були вдячні меценатам: Коту Андрію Богдановичу обласному депутату  у фінансуванні видавництва нової книги Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини» та Канівцю Олегу Леонідовичу  у фінансуванні знаку «Хрест Заслуги». На завершення свята прозвучав гімн України у виконанні присутніх.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа