Нещодавно Служба безпеки України повідомила, що викрила антиукраїнських пропагандистів, які працювали за завданням російських спецслужб. У заяві йдеться про те, що двоє мешканців Києва періодично виїжджали до РФ, де отримували від кураторів відповідні інструкції та гроші за підготовку та розміщення в інтернеті антиукраїнських відеоматеріалів, що згодом транслювались російськими ЗМІ. Підготовлені відеоматеріали містили заклики до вчинення насильницьких дій проти існуючого конституційного ладу, державної влади, а також виправдовували екстремістські та терористичні дії.
Сподіваємось, що подібні заяви стануть дедалі частішими, а кількість антиукраїнських пропагандистів зменшуватиметься.
Проте не тільки Україна веде боротьбу з ворогом на інформаційному фронті. Як повідомлялось у низці ЗМІ, протягом останніх кількох днів влада Латвії депортувала російського журналіста та дала 24 години його дружині, також російській журналістці, на те, щоб залишити країну.
Все це вкладається в контекст новини про те, що “Макрон оголосив війну фейковим новинам” та невдовзі у Франції представлять законопроект, спрямований на посилення боротьби з поширенням неправдивої інформації під час виборів, поповнюючи “юридичний арсенал” задля захисту “демократичного життя” від фейкових новин. Вочевидь, така заява французського президента пов’язана із тим, що торік він звинувачував російські медіа в поширенні дезінформації під час виборів у Франції.
Нові загрози – нові виклики. Для боротьби з ними недостатньо старих методів, законів. Загрозу імперської Росії усвідомлюють у всьому світі. З точки ж зору інформаційної безпеки, світ намагається адаптуватись під сучасні обставини. Проте, як правило, нові методи боротьби – це реакція на вже проведені інформаційні операції ворога, а отже, вони не можуть звести нанівець вже здійснений вплив та скасувати результати цього впливу. Вони лише можуть завадити подібному у майбутньому.
Щодо світового досвіду, акредитовані НАТО Центри Передового Досвіду (NATO accredited Centres of Excellence) пропонують доволі доступні звіти, де аналізують саме російські гібридні методи ведення війни. Альянс доволі явно окреслює загрозу та докладає зусиль для боротьби на фронтах гібридної війни.
Україні слід переймати подібний провідний досвід. Проте в цьому напрямку попереду ще багато роботи, як в нашій країні, так і в союзників. А тому, найголовніше – дотримуватись інформаційної гігієни, перевіряючи інформацію та джерела.