Кияк Святослав Романович,
професор, доктор філософських наук, доктор богослов’я (теології), професор кафедри філософії, соціології та релігієзнавства ДВНЗ “Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника”
(рецензія на монографію Нестора Мизака і Андрія Яремчука
«Два століття служіння Богові і нації: УГКЦ на Буковині»)1
Процеси суспільно-релігійних трансформацій в сучасній Україні викликають живий інтерес, зокрема це стосується розвитку Української греко-католицької церкви у Чернівцях та на Буковині. Особливої зацікавленості і ваги це питання набуває сьогодні, оскільки УГКЦ декларує і активно підтверджує свою державотворчу позицію.
Вивчення даної теми перебуває на стадії розвитку та становлення, а відтак є живим прикладом наукового відкриття важливих складових засад ідентичності цієї церкви, а також є яскравим свідченням актуальності і дієвості сучасного гасла-заклику Синоду УГКЦ щодо представлення її як спільноти активно діючих «живих парафій».
У монографії Нестора Мизака і Андрія Яремчука засвідчено, що УГКЦ на Буковині виховує доброзичливе, толерантне ставлення між людьми різних світоглядних позицій та віросповідних орієнтацій, сприяє утвердженню суспільної злагоди в соціумі.
Глибоко науковий підхід до аналізу теми, використання значної кількості джерел та літератури дало можливість авторам достатньо ґрунтовно вивчити питання двохсотлітньої історії УГКЦ на Буковині. Важливою складовою дослідження є характеристика позитивного впливу інституту священиків цієї церкви на громадськість краю, виховання патріотизму та національної ідентичності і гідності українських громадян.
Монографія складається з передмови, підготовленої парохом громади собору Успіння Пресвятої Богородиці отцем Валерієм Сиротюком, вступу, чотирьох розділів, висновків, додатків, бібліографії і значної кількості фотографічних ілюстрацій різних періодів буковинської історії.
Перший розділ присвячено ролі української греко-католицької церкви у християнському духовному становленні Буковини ХІХ – початку ХХ ст. Значна увага приділена розгляду питання функціонування храму Успіння Пресвятої Богородиці у Чернівцях як центру УГКЦ на Буковині. Масштабно показано розвиток парафій на Буковині, а також розкривається соціально-просвітницька місія буковинських «Мироносиць» – «Жіночого добродійного товариства імені святих жінок Мироносиць у Чернівцях».
Окремий розділ висвітлює діяльність та вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільно-політичне життя Буковинського краю. Розкривається роль слова і чину митрополита Андрея, зокрема, значення візитацій Шептицького в 1891-1900 роках на Буковину та паломництво архипастиря з буковинськими вірянами до Риму. Також аналізуються духовні настанови Святителя його буковинським віруючим.
Третій розділ монографічного дослідження ілюструє життя УГКЦ на Буковині в умовах російського, румунського та радянського окупаційних режимів (1914-1989 рр.). Окреслюється специфіка функціонування греко-католиків після Львівського «псевдособору» 1946 р. Автори акцентують увагу на тісних духовно-творчих взаєминах священиків із літературною елітою Буковини, зокрема з Ольгою Кобилянською.
Останній розділ монографії «Церква Успіння Пресвятої Богородиці в незалежній України» розкриває процес відродження цієї чернівецької греко-католицької святині та її парафіяльно-національне служіння в умовах викликів сучасної глобалізації. Цікавим і суспільно вагомим є визначення духовних символів віри сьогодення та опис паломницького життя парафії, в якому беруть участь і представники старшого покоління, і молодь Буковини.
Окремо потрібно відзначити дослідження значного пласту виховної мудрості духовної спадщини церкви, накопиченої впродовж двохсотлітньої історії стараннями більшості церковних та світських діячів з середовища греко-католиків Буковини, таких як о. Келестина Костецького, о. Костянтина Балицького, о. Івана Шиха, Степана Смаль-Стоцького, Ольги Кобилянської, Остапа Луцького, родини Гузарів, Ірини Величковської та багатьох інших духовних і світських лідерів. У дослідженні розкриваються основні моменти функціонування греко-католицької церкви, сутності її походження та розвою на Буковині. Висвітлено її участь у плеканні християнських і національних ідей українського народу.
Також заслуговує на особливу увагу висвітлений авторами аналіз структури УГКЦ на Буковині та її соціальні функції. Чільне місце займає характеристика патріотичних товариств, які діяли при церкві, а саме «Мироносиці», «Святого Тадея», «Святої Варвари», міщанського хору, участі прихожан у будівництві «Народного Дому», бурси імені Ю. Федьковича тощо.
Вагомим доробком дослідження є розкриття форм і методів діяльності УГКЦ на Буковині у сучасний період, пошуку контактів та взаємодії з іншими конфесіями в краї та в Україні.
Яскравим і переконливим свідченням служіння УГКЦ Богові і нації на Буковині упродовж двох століть є приведений в книзі «Пом’яник українських греко-католицьких священиків Буковини» з іменами і роками служіння понад вісімдесяти священиків.
Аналізуючи додатки, потрібно відзначити, що автори увіковічили імена учасників багатьох організацій: Товариства «Матері в молитві», Товариства «Доброї смерті», а також приводять список померлих греко-католицьких політв’язнів радянських тюрем і концтаборів, мартиролог полеглих героїв АТО, за яких моляться у церкві Успіння Пресвятої Богородиці.
Кожна тема книги, є підкріплена солідною джерельною базою з архівів Івано-Франківська, Коломиї, Львова, Чернівці, збірників опублікованих документів, спогадів, рукописів, монографій та інтернет-ресурсів.
Цікавими є зібрані понад 300 світлин (більшість з яких публікуються вперше), які додатково окреслюють невідомі грані активного утвердження греко-католицизму на Буковині.
Насамкінець варто зазначити високий поліграфічний рівень виконаної монографії. Книга написана доступною, живою мовою, має логічний і послідовний стиль викладу матеріалу з дотриманням наукових вимог, суттєво доповнює невідомі сторінки історії УГКЦ і може бути рекомендована науковцям, викладачам, державним службовцям, релігійним діячам, молоді, студентам, усім, хто не байдужий до сьогодення та майбутнього християнської України.
1 Мизак Н., Яремчук А. Два століття служіння Богові і нації: УГКЦ на Буковині / Н. Мизак, А. Яремчук. – Харків : ТОВ «СИЦИЯ», 2016. – 320 с.: іл. – Укр. мова.