З ініціативи Полтавського офісу Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та за сприяння відділу культури міськвиконкому у Лубнах відбулися просвітницькі зібрання з нагоди 150-ої річниці від дня народження українського політичного і громадського діяча, правника, публіциста, лідера самостійницької течії українського руху кінця XIX– початку XX століття, автора славнозвісної брошури «Самостійна Україна» Миколи Міхновського. Його життя і діяльність нерозривно пов’язані з Лубенським краєм. Публічна бібліотека ім. Володимира Малика провела захід «Історичний портрет: “Україна для українців” Миколи Міхновського», а Лубенська міська бібліотека для дорослих ім. Володимира Леонтовича влаштувала просвітницьке зібрання. Також цими днями у Лубенському краєзнавчому музеї ім.Г.Я.Стеллецького відбудеться краєзнавча година «Микола Міхновський та Лубенщина» за участі учнів старших класів загальноосвітніх закладів громади.
Бібліотекарі представили виставку книг з фондів бібліотеки «Борець за Українську державу». Родзинкою зібрання у Лубенській міській бібліотеці для дорослих ім. Володимира Леонтовича стала цікава промова знаного лубенського журналіста, публіциста, просвітянина Олега Гаврильченка. Він як головний редактор і засновник відновленої газети «Хлібороб» повідав про ідейно-політичні погляди Миколи Міхновського і його близькі товариські стосунки з братами Володимиром та Сергієм Шеметами, які у 1905 році у Лубнах видавали першу україномовну газету в лівобережній Україні «Хлібороб». Зацікавило присутніх і відео з особистого архіву Олега Гаврильченка «Спогади Ждана Шемета про Миколу Міхновського», зняте у 1996 році. А ще Олег Гаврильченко розповів про книгу Романа Коваля і Юрія Юзича «Микола Міхновський. Спогади, свідчення, документи», назвавши її «гарним путівником по життєвому шляху ідеолога українського націоналізму».
Життєпис Міхновського для гостей книгозбірні висвітлила й бібліотекарка Юлія Давиденко. Отож публіка, серед якої як старше покоління, так і молодь – студенти, викладачі Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, дізналася багато цікавих історичних фактів про видатного українського політичного і громадського діяча, життя якого припало на злам історичних епох, і який понад усе хотів бачити Україну самостійною. Цікаво було почути і про загадкову трагічну загибель, і про останнє місце спочинку Миколи Міхновського на Байковому кладовищі у Києві.
Про харківський період життєдіяльності Миколи Міхновського, дієве спілкування його як громадського активіста, адвоката з архітектором Олексієм Бекетовим, родиною Алчевських розповів методист ДЮКСОТ «Валтекс» Микола Полонський. Побачила публіка і цікаві світлини Харкова періоду XІX– початку XX століття.
У 2014 році з ініціативи тодішнього Директора Департаменту інформаційної діяльності облдержадміністрації (нині регіональний представник УІНП в Полтавській області) Олега Пустовгара було зреалізовано документально-просвітницький проєкт «Поборники Незалежності. Полтавщина»: створено низку відео, присвячених пам’яті уродженців Полтавського краю або тих, чиє життя з ним тісно пов’язане – борців за українську державність різних історичних періодів. Серед них і про Миколу Міхновського. Тож показ цього відео став гарним інформаційним доповненням пошанування у Лубнах апостола української державності Миколи Міхновського.
До речі, з ініціативи голови робочої групи щодо зміни назв урбанонімів Лубенської територіальної громади – секретаря Лубенської міської ради Маргарити Комарової, начальника міського відділу освіти Мирослава Костенка, депутатки міської ради, воїна ЗСУ Аліни Савки та автора цих рядків у назвах вулиці та чотирьох провулків депутати увічнили Миколу Міхновського.
Тож пам’ять про нього попри замовчування і дискредитацію, попри морок російсько-комуністичної окупації в часи СРСР, поступово відновлюється. А його настанови говорити українською, проганяти з рідної землі чужинців-гнобителів, зневажати перевертнів-відступників особливо актуальні нині, коли ЗСУ разом із всім українським народом чинять героїчний опір російським окупантам.
Полтавський офіс УІНП (за матеріалами Лубенської міської бібліотеки для дорослих ім. Володимира Леонтовича)