Жінки у війні: нове дослідження CARE

600 мільйонів жінок у всьому світі живуть у радіусі 50 кілометрів від зони конфлікту, що удвічі більше, ніж у 1990-х роках. Проте наше розуміння того, як жінки переживають війну та реагують на ці надзвичайно складні кризи, часто затьмарене наративами, які показують їх, у гіршому випадку, невидимими, а в кращому – постраждалими.

Нове дослідження «Жінки у війні: лідерки, реагувальниці та потенціал», опубліковане міжнародною гуманітарною організацією CARE, кидає виклик цим поширеним поглядам. У документі проаналізовано, як жінки переживають конфлікти у 15 різних країнах і запропоновано рекомендації щодо того, як краще задовольнити їхні унікальні потреби та проблеми в моменти ескалації збройних протистоянь. Дослідження доводить, що 91% з понад 13 000 опитаних CARE жінок, відіграють активну, провідну роль у підтримці та піднесенні своїх громад у таких країнах, як Україна, Ємен, Колумбія, Сирія та Газа, а їхнім найбільшим пріоритетом є допомога у забезпеченні засобами для існування.

Жінки забезпечують їжею і дахом над головою тих, хто покидає свої домівки. Вони стають годувальниками для своїх сімей. Вони виступають за зміни. 79% жінок знаходять способи зробити громади безпечнішими, 71% надають медичні послуги, а 46% диверсифікують доходи, щоб піклуватися про свої сім’ї.

«Це дослідження показує нам, наскільки важлива роль жінок як активних першочергових реагувальниць та лідерок відновлення в регіонах, що постраждали від конфлікту та інших криз. Ми бачимо це щодня, працюючи з жінками в Україні. Ці жінки сильні, далекоглядні та відповідальні. Ми повинні прислухатися до їхніх порад і визнати їхнє важливе лідерство в надзвичайних ситуаціях. Якщо світ – і політика, і гуманітарні діячі – продовжуватиме розглядати жінок лише як постраждалих від конфлікту, ми й надалі втрачатимемо вирішальні можливості для підтримки їхнього потужного лідерства» – зазначає заступниця регіонального директора CARE в Україні Францизка Йорнс.

Дослідження «Жінки у війні» ґрунтується на матеріалах, зібраних організацією CARE за останні 10 років за допомогою Оперативних гендерних аналізів та звітів «Жіноче реагування» (які почали виходити у 2020 році), а також на загальнодоступній інформації. Воно включає дані з Сирії, Афганістану, Судану, Гази, України, Сомалі, Іраку, Буркіна-Фасо, Гаїті, Ефіопії, Малі, Нігеру, Нігерії, Бурунді та Колумбії.

До дослідження включені деякі додаткові висновки, зроблені в країнах, де відбуваються конфлікти:

– Базові потреби жінок залишаються незадоволеними. Забезпечення засобів до існування є найвищим пріоритетом для жінок. 58% жінок, з якими спілкувалася організація CARE у зонах конфлікту, сказали, що потребують допомоги у забезпеченні засобів до існування. 41% жінок назвали брак їжі одним із найбільших наслідків конфлікту.

– Сексуальне насильство є загрозою, що зростає. У 2021 році понад 257 мільйонів жінок проживали в країнах, з яких надходили значні або масові повідомлення про сексуальне насильство в умовах конфлікту.

– Порушення роботи системи охорони здоров’я наражає жінок і дітей на серйозний ризик.

  • Кожна четверта дитина, народжена у 2022 році, народилася в межах 50 км від зони конфлікту.

  • Кожна друга жінка, яка помирає під час вагітності або пологів, перебуває в зоні конфлікту. Материнська смертність у нестабільних контекстах більш ніж у 40 разів вища, ніж у країнах, що розвиваються.

– Офіційні керівні структури виключають жінок, що ставить під загрозу мир і процвітання для всіх.

– Наративи конфлікту недостатньо представляють жінок. Лише 5% статей про конфлікти за останнє десятиліття зосереджені на досвіді жінок.

«Жінки, про яких ми чули, є лідерками в подоланні бар’єрів, викликів і жахливого досвіду. Жінки стикаються з сексуальним насильством, втратою доходів і засобів до існування, а також різким падінням рівня охорони здоров’я, що призводить до підвищення рівня смертності, навіть від причин, яким можна запобігти. Виклики реальні, і ми повинні робити більше для їх подолання», – сказала Емілі Янох, асоційована віце-президентка CARE і одна з авторок дослідження. «Одним із ключових шляхів до вирішення цієї кризи є визнання та оцінка лідерства жінок під час конфлікту та на шляху до миру».

З повним текстом дослідження англійською мовою можна ознайомитися за покликанням: https://www.care.org/news-and-stories/resources/women-in-war/

Галина Білак

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа