Цієї неділі набирає чинності стаття 25 закону про мову, яка регулює мову друкованих ЗМІ. Згідно з нею, іншомовні друковані ЗМІ:
– зобов’язані мати повноцінну українську версію;
– розповсюджуватись тільки за наявності в місці розповсюдження української версії;
– розповсюджуватись за передплатою тільки в разі забезпечення можливості передплатити українську версію.
Права українських громадян читати газети та журнали українською нарешті будуть захищені! Чимало українських ЗМІ вже оголосили про перехід на українську. Навіть деякі проросійські видання-рупори Кремля зціпивши зуби заявили, що попри небажання будуть змушені виконувати закон.
Поки що вимоги статті 25 поширюватимуться на загальнодержавні та регіональні ЗМІ. Місцеві ЗМІ мають ще 30 місяців перехідного періоду.
Але головне, що процес переходу друкованих ЗМІ на українську після 30 років зволікання та опирання нарешті розпочався. Хоч і раніше соціологічні опитування показували, що українці бажають читати пресу українською, власники російськомовних видань чомусь не квапились це бажання задовольнити, нарікаючи на “небажані” витрати. Наприклад, торік у столиці України Києві, на восьмому році війни з Росією, моніторинг Уповноваженого із захисту державної мови зафіксував у місцях розповсюдження преси лише 11% україномовних видань. Що ж, тепер, завдяки закону про мову, у власників російськомовних ЗМІ буде можливість “зекономити”, але не на українській версії, а на російській.
Нині важливо, щоб норми закону неухильно виконувались. Закликаємо усіх пильнувати за виконанням закону й повідомляти про порушення Уповноважений із захисту державної мови та Держкомтелерадіо. Пам’ятаймо, що наші спільні зусилля визначають майбутнє нашої мови та України.
P. S. Принагідно анонсуємо, що за пів року, 16 липня, набуде чинності й вимога закону про мову щодо сайтів ЗМІ й не тільки. Вирішальні зміни відбуваються на наших очах. Тільки не зупинятися!