Європейський суд з прав людини оголосив рішення в позові проти рф. Важливі деталі

european_court

25 січня 2023 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення щодо прийнятності міждержавної справи «Україна та Нідерланди проти РФ» за № № 8019/16, 43800/14, 28525/20, визнавши її прийнятною, а відтак перейшовши до її розгляду по суті.

У тексті рішення неодноразово згадується InformNapalm. Йдеться про посилання на розслідування та звіти українського InformNapalm і зазначається:

1

«Звіти NGO та дослідницьких колективів, безсумнівно, є елементами, які можуть бути взяті до уваги Судом. Якщо Суд переконається в досвіді та репутації авторів звітів, а також у достовірності джерел інформації у звітах, він може вирішити надати їм значної ваги. Беручи до уваги їхній досвід та методологію, представлену у звітах, підсумованих у Додатку (A 2108-548), Суд вважає, що автори цих звітів, до яких належать Atlantic Counsil, Bellingcat та InformNapalm, заслуговують на довіру та є серйозними фахівцями. Таким чином, немає жодних підстав для того, щоб відкидати свідчення цих звітів як категорію доказів.»

2

Суд також зазначає, що відео та зображення, проаналізовані у звітах, які стосуються збиття рейсу MH17, часто були перевірені та підтверджені розслідуванням JIT (прим.ред. – JIT – Міжнародна спільна слідча група, яка має повноваження та офіційно проводить розслідування катастрофи рейсу МН17). Лише конкретні аргументи та переконливі докази могли б змусити Суд розглянути питання про те, чи є такі докази насправді надійними та достовірними (див. пункт 467 вище). Варто також зазначити, що звіти Bellingcat та InformNapalm значною мірою узгоджуються з пізнішими висновками JIT, яка, як зазначалося вище, дійшла своїх висновків на основі власної методології та аналізу. Як зазначалося вище (див. параграф 464), узгодженість висновків JIT з висновками дослідницьких колективів, як правило, сприяє підвищенню довіри до цих висновків і використаних методологій.

Також Суд посилається на матеріали електронної пошти офісу Владислава Суркова, яку Український Кіберальянс зламав і передав всю знайдену інформацію для подальшого дослідження InformNapalm.

У 2016 році InformNapalm ексклюзивно опублікував дампи зламаного листування. Ця подія широко висвітлювалася західними ЗМІ.  Цей кейс назвали #SurkovLeaks. Матеріали на основі цього дампу були опубліковані на сайті InformNapalm багатьма мовами світу.

«Суд зазначає, що у звіті детально викладено причини, з яких його автори дійшли висновку, що витік електронних листів, пов’язаних з паном Сурковим, був справжнім»

«…Суд переконаний, що на деталі електронних листів, на які посилається звіт, можна покладатися.»

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра, коментуючи рішення суду у Twitter, зазначив, що воно є «важливою віхою» та що «це чіткий сигнал для Росії».

«Європейський суд з прав людини підтвердив причетність Росії до збиття рейсу МН17. Це важлива віха і перший випадок, коли міжнародний суд ухвалив рішення з цього питання. Це чіткий сигнал для Росії.»

3-642x336

Як зазначає Заступниця Міністра юстиції Ірина Мудра рішення ЄСПЛ допоможе:

  • “Притягненню до відповідальності рф за дії, які призвели до масових порушень прав людини на сході України та зупинити ці порушення, наскільки це можливо.
  • Підтримці індивідуальних позовів громадян та компаній проти рф як в ЄСПЛ, так і в інвестиційних арбітражах та буде основою, на якій індивідуальні справи, справи в арбітражах рухатимуться далі, щоб заявники могли стягувати компенсації з росії за порушення права.
  • Стати зброєю для подальших переговорів з рф (коли буде з ким та про що), і з нашими міжнародними партнерами. Такі рішення можуть бути використаними для дипломатичного тиску на росію, запровадження додаткових санкцій різного рівня, а також доведення відповідальності рф щодо порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях.
  • Так, робота в ЄСПЛ – це дуже кропітка, широкомасштабна робота зі збору доказової бази. Я дуже дякую Маргарита Сокоренко (Уповноважений у справах Європейського суду з прав людини) за щоденний супровід та координацію виконань рішень ЄСПЛ в Україні, за формування потужних переконливих позицій в міждержавних справах.”

«Станом на 23 січня 2022 року у провадженні ЄСПЛ перебуває 5 міждержавних справ України проти рф:

  • “Україна проти росії (щодо Криму)» за заявами №№20958/14 та 38334/18 щодо порушень прав людини на тимчасово окупованій території АРК;
  • «Україна та Нідерланди проти росії» справа про порушення прав людини на окупованих територіях Донбасу, до якої включено скаргу про збиття малайзійського літака рейсу МН-17, яку подавали Україна та Нідерланди; заява № 8019/16, №43800/14, №28525/20;
  • «Україна проти росії» за заявою №10691/21 щодо вбивств опонентів рф;
  • «Україна проти росії» справа про захоплення українських моряків та суден у Керченській протоці у 2018 році, заява №55855/18.
  • «Україна проти росії» справа про злочини російських військових під час повномасштабного вторгнення на територію України, заява №11055/22.»

На сайті InformNapalm є матеріали по всіх цих справах і відповідають місії InformNapalm:

Збір доказів та інформування світового співтовариства про реальну роль Росії в гібридних конфліктах та спецопераціях. Розкриття фактів про російське військове вторгнення в Україну. Викриття учасників агресії проти Грузії. Збір матеріалів про операції РФ в країнах Східної та Центральної Європи, і на Близькому Сході.

Щодо справи захоплення українських моряків та суден у Керченській протоці у 2018 році у InformNapalm є розслідування з яким можна ознайомитись за посиланням.

Джерело: InformNapalm

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа