26 серпня вже вшосте відбувся забіг на честь загиблих героїв російсько-української війни. У столиці, напередодні 29 серпня – Дня пам’яті захисників України на ВДНГ зібралися представники оргкомітету забігу з друзями, родинами героїв та військовиками.
Разом долали дистанції та згадували історії незнайомих і рідних захисників. Чимало учасників бігли одночасно за кількох героїв – майданівців із Небесної Сотні та учасників російсько-української війни. Кожен долав обрані 2, 5 чи 10 кілометрів.
З міркувань безпеки захід цього року відбувався в онлайн-форматі. Всіх охочих не збирали разом, як це традиційно відбувалося раніше. Натомість кожен з учасників міг пробігти свою дистанцію віддалено у будь-якому зручному місці, а історією героя поділитися потім у соцмережах з хештегами #БіжуЗаГероя2023 #Забіг2023.
Також учасники забігу ділилися на невеликі групи та бігли на різних локаціях. Одна з таких груп у Києві – організатори забігу пробігли на ВДНГ разом з друзями, військовиками та родинами героїв. Серед учасників забігу були також ветерани російсько-української війни, учасники “Ветеранської десятки”.
“Тішуся з того, що цього року забіг таки вдалося провести. Повернувшись з війська я також зміг пробігти сьогодні разом з усіма. Попри півтора року моєї перерви, було відчуття, наче ми й не розлучалися – команда забігу так само згуртована і сьогодні ми бігли разом.
Через безпеку, ми не змогли зібрати всіх учасників тут, у Києві у тому форматі, який планувався. Але радіємо, що так багато людей зареєструвалися і біжать у різних містах України та світу – цьогоріч маємо близько 6 тисяч учасників. Традиція забігу шириться й живе, значить житиме і пам’ять про героїв”, – розповів Олег Дурмасенко, один із засновників і голова оргкомітету забігу, громадський діяч, підприємець, голова ГО “Славетні епохи України”, ветеран російсько-української війни.
Олег Дурмасенко долав свої дистанції на спомин про свого сина – “кіборга” Олексія Дурмасенка, побратимів Андрія Шияна та “кіборга” Руслана Боровика, які завжди долучалися до забігу та бігли разом..
Зоя Шиян, мати загиблого воїна, майданівця Андрія Шияна, на фініші вручала учасникам медалі. Її син був самооборонівцем під час подій Революції Гідності, а з 2014 року в складі батальйону імені Сергія Кульчицького пішов добровольцем на війну.
“Щоразу ми з сином брали участь у забігу. Він біг, а я – в групі підтримки. Андрій був одним зі співорганізаторів забігу разом Олегом Дурмасенком та побратимами. Він підтримував всіх, а тепер тут усі підтримують його. Мені було приємно, що люди долучилися і чимало з учасників сьогодні бігли саме за Андрія. Адже це жива пам’ять про мого сина. Він з перших днів був на Майдані, потім на війні, а після 24 лютого захищав нас у складі батальйону “Свобода”. Андрій був поранений, мав контузії, але все рівно повернувся на фронт, бо не міг залишити своїх хлопців. Тоді вирушив одразу в Бахмут, на “нуль”. Це важко пережити, тримаюся заради пам’яті сина, щоби продовжувати його справи”.
Також до спільної пробіжки на ВДНГ долучилася команда Музею Майдану – одні із співорганізаторів Забігу-2023.
“Наші полеглі захисники – наш біль, наша гордість і наша історія. Музей Майдану зберігає пам’ять про Героїв Небесної Сотні та полеглих майданівців, які стали на захист країни з початку війни у 2014 році. Їхні історії має знати наше суспільство, і забіг – це один із способів розповісти про них, разом ушанувати їхню пам’ять і підтримати родини героїв, завдяки яким ми живемо в незалежній Україні та продовжуємо чинити опір російському окупантові”, – сказала Ольга Савенок, член оргкомітету забігу 2023 року, завідувачка просвітницько-організаційного відділу Національного музею Революції Гідності.
Символічно, що цьогорічний забіг відбувся саме на ВДНГ – місці першого старту. Від моменту заснування у 2018 році забіг з усеукраїнського перетворився на міжнародний – тепер за героїв біжать не лише в Україні, а й у різних куточках світу. Традиційно усі зареєстровані учасники бігли напередодні 29 серпня – Дня пам’яті захисників України.
Організаторами й партнерами забігу є Міністерство у справах ветеранів України, ГО “Славетні епохи України”, ГС “Національна рада спортивної реабілітації захисників України”, Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, Департамент молоді та спорту КМДА, Центр реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС “ЯРМІЗ” ГО “Асоціація медиків Революції Гідності”, Сили спеціальних операцій ЗСУ, ГС “Труханів острів”, Міністерство молоді та спорту України, Всеукраїнський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх”, за сприяння Уповноваженого Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій Вадима Свириденка.
Світлини: Національний музей Революції Гідності.
Автор: Богдан Пошивайло