У Львові відбулися урочистості з нагоди відзначення 150-ліття Наукового товариства імені Шевченка

3e163df4cffd06df1fa1b3a6e985db26

У Львівському національному університеті імені Івана Франка 16 грудня відбулися урочисті заходи, якими завершили святкування 150-ліття Наукового товариства імені Шевченка.

Учасниками заходу стали ректори, науковці і викладачі львівських навчальних закладів. На урочистостях зачитали вітальні слова від Президента України Володимира Зеленського, Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, Президента Національної академії наук України Анатолія Загороднього.

Доповідь про становлення і діяльність, здобутки і втрати Наукового товариства імені Шевченка за роки існування виголосив голова товариства, академік НАН України Роман Кушнір.

«Впродовж 150 років товариство залишалося популяризатором української національної ідеї, активним учасником громадського і культурного життя, поширювачем наукових знань про Україну у світі. За весь період своєї історії товариство не зазнало ідеологічного тиску, хоча і переслідувалося різними окупаційними владами. Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття НТШ було першою організацією, на яку орієнтувалися національна наука і культура всієї України. В умовах бездержавності товариство творило ідейне підґрунтя національного відродження українців. Своєму 150-річчю наукове товариство ім. Шевченка завдячує історичній традиції, авторитету, а також жертовності своїх членів. Товариство інтенсивно розбудовується, примножує наукові знання і культурні цінності, забезпечуючи таким чином сприятливі умови для духовного поступу України та української нації», – зазначив Роман Кушнір.

Від імені Львівської обласної ради членів товариства привітав в.о. голови Юрій Холод.

«Святкуванню ювілею історично першої і найдавнішої громадської національної наукової інституції в Україні був присвячений 2023 рік. Важливі наукові, мистецькі урочисті зустрічі і виставки відбувалися у різних регіонах України та за кордоном. Будівництво організації-прототипу Української академії наук у час бездержавності в ХХ столітті — особливо складна, проте надзвичайно важлива місія, що сприяла відновленню нашої державності. Розуміючи це, окупаційні режими не тільки нищили інституції, а й часто посягали на життя українських науковців. Товариство мусило діяти і, на щастя, змогло знову стати на ноги в еміграції. У 1989 році НТШ відновило свою діяльність в Україні. Сьогодні в нашій державі Наукове товариство імені Шевченка об’єднує понад 3 тисячі науковців у 36 комісіях і 16 осередках, які працюють заради розвитку нашої науки, протидії пропаганді ворога та великої перемоги», – сказав Юрій Холод.

Зазначимо, що Наукове товариство ім. Шевченка (НТШ) – перша українська національна академія наук. Товариство створене в 1873 р. у Львові за ідеєю подвижників відродження Сходу і Заходу України, розшматованої на той час двома чужинецькими імперіями – росією та Австро-Угорщиною. Передумовами для виникнення Товариства стала протидія українському розвитку з боку царської росії (зокрема після Валуєвського циркуляру 1863 р.) та більш ліберального ставлення до українства в Австро-Угорській імперії. Це була перша в українській історії суспільна установа, яка, сповідуючи Шевченкові ідеї служіння Україні, присвоїла собі Його ім’я (початкова назва інституції – Товариство ім. Шевченка).

Джерело: lvivoblrada

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа