У Горішніх Плавнях презентували виставку «Чорна рілля ізорана»: археологія під час війни»

1

Виставку «Чорна рілля ізорана»: археологія під час війни», спільний проєкт із Білицьким краєзнавчим музеєм, 22 лютого презентували у Краєзнавчому музеї міста Горішні Плавні.

Спільна виставка презентує археологічні знахідки, виявлені підрозділом територіальної оборони під час фортифікаційних робіт і рекогностування на території Білицької громади Полтавського району. У підрозділі ніс службу археолог Павло Нечитайло з Кам’янця-Подільського. Фахова підготовка військовослужбовця не дозволила проігнорувати знахідки, які звичайному обивателю здалися б сміттям. Старожитності було передано до Білицького краєзнавчого музею, де проводиться їх камеральна обробка та дослідження.

2

«Старожитності, здані до музею військовослужбовцями, хронологічно охоплюють тривалий період заселення регіону людиною. – прокоментував директор Білицького краєзнавчого музею, Євгеній Калашник. Це фінальнопалеолітичне знаряддя, фрагменти керамічного посуду, ужиткових речей, прикрас та зброї які датуються добою середньої та фінальної бронзи (ХХІІІ – Х ст. до н.е.), раннім залізним віком (VII – III ст. до н.е.), належать черняхівській культурі (ІІІ – V ст. н.е.), населенню Війська Запорозького обох берегів Дніпра (XVII – XVIII ст.). Всього було зафіксовано п’ять нових місцезнаходжень. Це різночасові стоянки та поселення, які потребують подальшого фахового обстеження археологами та доповнять карту археологічних пам’яток нашої громади».

На період воєнного стану, експозиція Білицького краєзнавчого музею зачинена для відвідування. Тому у презентації виставки, допомогли колеги Краєзнавчого музею міста Горішні Плавні, надавши площу для її проведення. Саме російсько-українській війні та повномасштабному вторгненню російської армії на територію наших земель і присвячено тимчасову експозицію. Куратори виставки акцентують увагу на тому, що тривале, безперервне заселення наших земель – це той факт, який заперечує російську пропаганду про неповноцінність України та української нації. Це яскраво ілюструє приклад археологічних знахідок з території невеликої територіальної громади.

3

На захист України піднялися різні верстви населення, в тому числі і автор знахідок, Павло Нечитайло – археолог, кандидат історичних наук, керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції. До презентації виставки він долучився он-лайн, а у своєму виступі підкреслював: «Бачимо, що для Росії археологічна спадщина на часі завжди. І перше, що вона робить – це вивозить наші археологічні колекції з окупованих територій. Тому що ворог розуміє важливість археології. Ця наука і є тим базисом який відповідає на питання «хто ми?», «чому живемо на цій землі?», «яка наша спорідненість з цією землею?», «хто тут був перед нами?». Ці відповіді – і є прямим зв’язком з предками, померлими, якого так бажають всі народи і цивілізації».

Бажаючі зможуть відвідати виставку «Чорна рілля ізорана: археологія під час війни» до 31 березня цього року.

Катерина Ткаченко

заступниця директора Краєзнавчого музею

міста Горішні Плавні

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа