Тиждень вільних народів

photo1700944655

В Україні широко відзначили 80-ліття від дня проведення першої Конференції поневолених народів Східної Європи і Азії.

Антибольшевицький Блок Народів яскрава сторінка національно-визвольної боротьби і міжнародної політики, яка, під сучасну пору, проходить глибоке переосмислення та оновлення, відроджуючи свою діяльність у форматі Антиімперського Блоку Народів спільної платформи усіх волелюбних народів. Програмові напрацювання, міжнародні зв’язки АБН неоціненна спадщина, яка потребує поступової імплементації у державну політику незалежної України. Добрим підґрунтям для початку цього процесу стали ювілейні заходи, які були організовані з нагоди 80-ліття першої Конференції поневолених народів Східної Європи і Азії.

Символічний «тиждень вільних народів» в Україні розпочався у понеділок, 20 листопада, в одному із головних наукових центрів держави Київському Національному Університеті ім. Тараса Шевченка. За сприяння Центру Національного Відродження ім. Степана Бандери, Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України та Фонду інституційного розвитку української науки, було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію «Свобода народам! Свобода людині!». Головні завдання конференції формування пропозицій щодо комплексної державної політики у сфері підтримки поневолених народів та щодо внесення змін до Закону України «Про санкції» з метою вироблення спеціального механізму впливу на антидемократичні політичні режими у випадках порушення фундаментальних прав людини та прав корінних народів.

photo1700944594 (1)

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Голова Організації Українських Націоналістів (бандерівців) Олег Медуниця, який підкреслив важливість наукового вивчення досвіду боротьби АБН. Фахова дискусія, під модерацією кандидата юридичних наук, виконавчого директора Фонду інституційного розвитку української науки Миколи Марченка, охопила як історичні, так і сучасні аспекти антиколоніальної боротьби. У дискусії взяли активну участь директор Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, доктор юридичних наук Олександр Скрипнюк, народні депутати України Ярослав Юрчишин та Микола Величкович, ряд провідних науковців у сфері юриспруденції та історичних досліджень.

Продовженням дискусії у стінах КНУ ім. Тараса Шевченка стала конференція, яка 21 листопада відбулась у Національному університеті «Острозька академія». В рамках відкриття події Голова ОУН (б) Олег Медуниця наголосив: «Досвід показує, що Москва в будь-якому вигляді і камуфляжі завжди була, є і буде головним ворогом волелюбних народів. Висновок у цій ситуації один: об’єднати сили для політичного визволення, для національного визволення і для встановлення справедливого порядку на наших рідних землях», підсумував Провідник ОУН (б).

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зауважив, що українці відповідають сьогодні на найзагрозливіший виклик цивілізованому світу. «Я впевнений, що Україна й українці не лише відстоять незалежність й територіальну цілісність Української держави, але ми доведемо до кінця те завдання, яке було оголошене 80 років тому завдання розвалу імперської «тюрми народів». Бо інакше повторюватиметься знову і знову та загроза, яка зараз нависає і над Україною, і над всім вільним світом», – зазначив Рефат Чубаров.

photo1700944594

Учасників конференції привітали також командир полку імені Кастуся Калиновського Денис Прохоров і його заступник Вадим Кабанчук, які вказали на важливість розуміння потреби спільної боротьби українського та білоруського народів проти російської імперії. «Це наша спільна боротьба, наголосив Денис Прохоров, імперія змінює форми, але сутність та сама. Звільнимо Україну, звільнимо Білорусь!».

Під час урочистостей також відбулося спецпогашення марки, яка присвячена 80-літтю Першої Конференції поневолених народів Сходу Європи та Азії. Було ухвалено рішення про проведення спеціального аукціону з одним із благодійних фондів Рівненщини. Всі кошти від реалізації конвертів і марок буде спрямовано на підтримку ЗСУ.

photo1700944594 (2)

У другій частині конференції виступили доктор історичних наук, професор кафедри історії НаУОА Володимир Трофимович, який представив доповідь «Від Першої конференції поневолених народів Східної Європи і Азії до Антибільшовицького блоку народів», кандидат історичних наук, доцент кафедри історичного краєзнавства Львівського національного університету імені Івана Франка Микола Посівнич із доповіддю на тему «Роль та участь Головного Командира УПА Романа Шухевича – «Тараса Чупринки» в конференції поневолених народів Східної Європи та Азії», кандидат історичних наук, докторант Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Андрій Жив’юк: «Організатори й учасники Першої конференції поневолених народів: колективний портрет на тлі епохи» та кандидат історичних наук, виконавчий директор Антиімперського блоку народів Олег Вітвіцький, який презентував тему «Антиімперський Блок Народів як продовжувач справи АБН».

Дистанційно свої дослідження представили доктор історичних наук, старший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства НАН України Олег Однороженко і заслужений художник України, доцент кафедри графіки видавничо-поліграфічного інституту Національного Технічного університету України «КПІ» Олекса Руденко, які спільно підготували доповідь на тему «Символіка та нагородна система УПА», аспірант Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича Національної академії наук України Назар Косенко: «Роль Ярослава Стецька в побудові Антибольшевицького блоку народів», Інязор ерзянського народу, співзасновник громадського руху «Вільний Ідель-Урал» Сиресь Боляєнь, який розкрив тему «Ерзянський національно-визвольний рух: історія та сучасність» та ряд інших науковців і громадських діячів.

22 листопада естафету Острога перейняв Івано-Франківськ. У стінах Івано-Франківського музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери відбулася презентація виставки документів та матеріалів «Ярослав Стецько голова Антибольшевицького Блоку Народів». Відвідувачі отримали змогу ознайомитися із маловідомими фактами з біографії Ярослава Стецька, як Президента АБН. Відкриваючи виставку, директор музею Ярослав Коретчук охарактеризував особливу роль багатолітнього лідера АБН Ярослава Стецька для історії України та сучасності, а також запросив усіх мешканців і гостей Прикарпаття відвідати експозицію, яка буде відкритою впродовж місяця.

23 листопада в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг «Історія Антибольшевицького Блоку Народів». Спікерами на брифінгу були кандидати історичних наук Григорій Рій, автор «Нарису історії Антибольшевицького Блоку Народів», Олег Вітвіцький, виконавчий директор Антиімперського Блоку Народів та Ігор Стамбол, координатор прес-центру Українського кризового медіа-центру. В рамках брифінгу було представлено дослідження Григорія Роя, у якому детально представлено історію створення, становлення та розвитку Антибільшовицького Блоку Народів.

Впродовж ювілейного тижня на адресу Антиімперського Блоку Народів, як оновленого репрезентанта АБН, надходили вітальні повідомлення від представників національно-визвольних рухів, громадських організацій та об’єднань поневолених народів. Зокрема, своє Звернення надіслав Уряд Незалежного Татарстану у вигнанні, в особі його Прем’єр-міністра Рафіса Кашапова, членів Уряду. «В даний час мета АБН, йдеться у Зверненні, – розвал російської федерації та усунення загрози світової війни, що прямо відповідає загальновизнаним інтересам як інтересам миру та безпеки, нормам і верховенству міжнародного права, а також інтересам поневолених московською імперією народів, що знаходяться під гнітом народу, що називає себе державотворчим, російським. Монстр, який називає себе російською федерацією – сильний, небезпечний і непередбачуваний, а боротьба з ним важка і небезпечна. Водночас, Уряд Незалежного Татарстану у вигнанні та патріотично налаштована громадськість татарського народу прямо декларує необхідність продовження боротьби та досягнення цілей своєї діяльності відтворення Незалежної держави Татарстан! Ми вітаємо будь-які форми політичної боротьби народів та націй, за загальновизнані принципи права народів на самовизначення та незалежність, розраховуємо на плідну співпрацю з усіма нашими однодумцями, розуміючи спільність наших цілей та мотивів, висловлюємо вам свою підтримку та солідарність, а також сподіваємося на подальшу співпрацю на благо наших славетних народів, декларуючи Перемогу України над окупантом, запорукою нашої власної свободи».

Свої вітання з нагоди 80-літнього ювілею надіслали також керівники ерзянського національно-визвольного руху, студенти Університету Вільних Народів, багатолітній партнер АБН Бертіл Хаггман, магістр права зі Швеції, колишній член Виконавчої ради Європейської ради Свободи.

Підсумовуючи завершення «тижня вільних націй», виконавчий директор Антиімперського Блоку Народів Олег Вітвіцький підкреслив: «Високий суспільний інтерес до теми національно-визвольної боротьби поневолених народів та майбутнього розподілу московської імперії зобов’язує нас до рішучих кроків щодо реалізації програмових завдань АБН, які не втратили своєї актуальності під сучасну пору.

Україна повинна стати центром підтримки усіх волелюбних народів, які прагнуть реалізувати своє право на національне самовизначення. Для цього варто активізувати роботу Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України, яка, спираючись, в тому числі і на напрацювання наукових конференцій та дискусій, має у найкоротший термін представити концепцію державної політики підтримки поневолених народів. Водночас, як і наші славні попередники, мусимо піднімати питання антиколоніальної боротьби перед урядами та громадськістю всього цивілізованого світу.

Українці мають повне право формувати і видозмінювати міжнародний порядок денний у цьому питанні. Гасло “Свобода народам! Свобода людині!” збереже свою суть лише у тому випадку, коли буде реалізованим у повній мірі!»

Українська Інформаційна Служба

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа