Стартувала кампанія до Дня Героїв

341965061_255898176913189_6195827532826066784_n

Великі виклики завжди консолідують націю. Сьогодні найгострішим національним викликом є збройна боротьба у війні, яка розпочалась у лютому 2022 року, хоч триває вже понад дев’ять років і нараховує майже тисячоліття протистояння на грані двох світів. Ця війна містить у собі багато складових, як мілітарного, так і світоглядового характеру. Одним із важливих факторів є ставлення до героїв цієї споконвічної війни. Ворожій пропаганді, попри усю її масштабність, рідко вдавалось витворити щось більше за мертвонароджені культи «ванькі» чи «альоші», адже вони виникали на штучному ґрунті, прикриваючи загарбницькі дії гаслами «пабєданосія» або «асвабаждєнія».

В українському суспільстві, в силу різних причин, також, наразі, не склалась ідеальна ситуація щодо належного пошанування борців за свободу і незалежність.

Але варто виокремити основоположну відмінну рису – усі традиції національної героїки народжувались і встановлювались із волі народу, з невичерпного джерела любові і жертовності.

Яскравим прикладом цього, власне, виступає Свято Героїв, яке своїми коріннями сягає глибшої минувшини, але яскраво проявилось у ХХ столітті у міжвоєнний період, коли, в окупаційних умовах, українці гідно вшановували полеглих лицарів визвольних змагань. А уже у квітні 1941 року, на Другому Великому Зборі Організації Українських Націоналістів, це свято було встановлене, як День Героїв на 23 травня, дату загибелі засновника ОУН полковника Євгена Коновальця у 1938 році.

На жаль, з часу відновлення української державності у 1991 році, це свято не набуло офіційного статусу. День Героїв відзначався в окремих громадах і областях на місцевому рівні, але не було суспільного консенсусу і громадянської волі щодо оголошення його державним святом – Днем Героїв минувшини, сучасності і прийдешнього.

Але час настав! Із початком повномасштабного вторгнення мільйони українців переосмислили своє ставлення до національної героїки, більше того – тисячі із них стали новітніми Героями України. Героями живими і полеглими. А тому поява на сайті Президента України петиції про встановлення Дня Героїв стала абсолютно логічною та актуальною ініціативою.

Про старт кампанії по збору підписів під петицією №190952 розповів, під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, автор петиції «Про встановлення Дня Героїв», кандидат юридичних наук, доцент Леонтій Шипілов.

«День Героїв України повинен стати офіційним державним святом, – наголосив Леонтій Шипілов, – для цього склались усі передумови. По перше, існує національна традиція та історична тяглість. У травні найвищу жертву на вівтар боротьби за свободу склали такі видатні українці, як Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець. 29 травня 2014 року загинув один із героїв сучасності – генерал-майор Сергій Кульчицький. По друге, на державному рівні активно обговорюється питання створення національного Пантеону і, власне, День Героїв має стати патронатним днем для меморіального вшанування українських звитяжців усіх часів. Але День Героїв, насправді, це не лише про меморіальність. Це, звичайно, і про славне минуле, але і про не менш героїчне сьогодення. Весь цивілізований світ, нарешті, визнає особливу героїку української нації, а тому обов’язком влади і суспільства є встановлення Дня Героїв, як офіційного державного свята.

Наша мета не просто зібрати голоси під петицією, хоча це необхідно зробити для того, щоб дати чіткий сигнал Президенту України. Ми прагнемо об’єднати навколо цього питання усі державницькі сили.

Директор недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк, який сьогодні боронить країну на сході, записав відеозвернення на підтримку ініціативи. «Ми живемо на такому шматочку землі, куди постійно приходять зайди, і приходять з Московії. Тисячу років ведемо з ними війну за нашу незалежність, свободу та ідентичність. І в цій війні Україні ніколи не бракувало героїв. Їх багато і тут – звичайних людей, які зі звичайною робітничою професією прийшли на Донбас боротися за незалежність України. Однак, так склалося, що в країні є дні медиків, металургів, хіміків, біологів…, а немає офіційного дня героїв. Тому і зареєстрована петиція. Щоб народне свято стало офіційним», – наголосив Юрій Сиротюк.

Ініціативу щодо відновлення історичної справедливості підтримали й інші учасники брифінгу. Зокрема, Андрій Ковальов, прес-офіцер 112-ої бригади Сил ТРО ЗСУ, який повідомив, що українські військові підтримують ініціативу щодо встановлення Дня Героїв як державного свята. Більше того, від 2014 року у багатьох підрозділах ЗСУ День Героїв вшановується на найвищому рівні, адже цими героями є побратими по зброї. Спочатку святкування відбувалось у добробатах, але згодом традиція поширилась на усі Збройні Сили.

Він впевнений в тому, що сьогодні не треба переконувати українців в необхідності шанувати героїв, які щоденно віддають руки, ноги, очі, своє власне життя за безпеку і незалежність. Причому, це має бути вшанування героїв усіх поколінь. «Гімн ОУН «Зродились ми великої години» є офіційним гімном і маршем Збройних сил України. Гасло «Слава Україні – Героям слава!» стало гаслом Збройних сил. І тепер ми маємо відновити ще одну справедливість – встановити День Героїв», – додав Андрій Ковальов.

Генерал-майор СБУ Віктор Ягун відзначив важливість відродження національно-патріотичних традицій не лише у війську та інших силових структурах, але й у процесі виховання молодого покоління.

«Підтримати петицію щодо офіційного відзначення Дня героїв – наш обов’язок. Це показує, що ми перетворюємось з нації, яка була колись бездержавна, в націю, в якої є держава і своя історична пам’ять», – закликав Віктор Ягун.

Спікери-військовики закликали українців чітко усвідомити потребу відновлення історичної справедливості і створення нового календаря українських звитяг. День Героїв – одне із основоположних свят у цьому календарі.

Народний депутат України Ярослав Юрчишин підкреслив, що День Героїв є справжнім символом воюючої України, який об’єднує націю. Він поінформував, що депутати Верховної Ради України із різних фракцій підготували окремий запит щодо встановлення Дня Героїв офіційним святом і висловив сподівання, що вже у 2023 році воно відзначатиметься на державному рівні.

На завершення, організатори та усі спікери брифінгу закликали українців активно підписуватися під петицією на сайті Президента:

https://petition.president.gov.ua/petition/190952

Олег Вітвіцький, УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа