«Шлях Перемоги» – легендарне видання ОУН

В Українському кризовому медіа-центрі відбулась прес-подія, присвячена 70-літтю бандерівської газети «Шлях Перемоги».

На питання ведучого, координатора прес-центру УКМЦ Ігоря Стамбола «Наскільки це видання є важливим в контексті історії України і в сьогоденні?» головний редактор газети Віктор Рог відповів, що воно легендарне і, на відміну від інших видань, має надзвичайну історію. «Почалася вона задовго до виходу першого числа 28 лютого 1954 року. Під такою назвою газета виходила ще у підпіллі в сорокові роки в Карпатах як орган відтинку УПА «Чорний ліс» під редагуванням видатного публіциста, поета Михайла Дяченка (Марко Боєслав)», – уточнив він. Газета безперервно виходить 70 років в еміграції і в Україні.

Віктор Рог підкреслив, що сторінки «Шляху Перемоги» – це величезний архів та спадщина. Всі числа оцифровані і викладі на сайтах «Архів ОУН-УІС» та «Націоналістичний портал». На основі публікацій за 70 років взагалі варто видати книгу і таке видання готується. «Сьогодні я тримаю в руках 1 і 3518 числа. Увесь цей час газета крокує впевнено, переможно, і я вважаю, що є вірним орієнтиром як в історичному контексті, так і в контексті сьогоднішніх і майбутніх подій. Те, про що ми попереджали, на чому наголошували, зараз стає багатьом зрозумілим і очевидним», – наголосив Віктор Рог.

Досвідом роботи над виданням у дев’яності поділився колишній головний редактор Ярослав Сватко. З його слів, бандерівське середовище існувало в Україні увесь час радянської окупації. Незадовго до проголошення незалежності відбувся Восьмий Збір ОУН. Тоді, серед іншого, було запропоновано випускати орган організації безпосередньо в Україні. Пізніше було прийнято рішення про переведення «Шляху Перемоги» з Мюнхена до Львова. Були прийняті усі засоби застереження, щоб газета не пропала. Тому виходила в Україні, Мюнхені і Нью-Йорку. «Політика, яку проводила тоді Слава Стецько з політичними елітами в Україні, була така, що до неї тягнулися люди з націоналістичними поглядами і хорошими науковими результатами. Через три місяці після того, як я почав випускати газету у Львові, до мене вже стояла черга професорів і докторів наук на публікацію», – згадав Ярослав Сватко.

Голова ОУН (б) Олег Медуниця назвав «Шлях Перемоги» тим фактором, який мобілізував, унапрямлював і об’єднував українців у боротьбі проти імперії. Газета була не тільки рупором Організації, а й взагалі світової боротьби з комунізмом. «Дуже часто характер і спосіб цієї боротьби не вітали західні демократії, особливо у період примирення, коли гонка озброєнь закінчувалась. Однак, наша Організація і наш часопис завжди наполягали на тому, що імперію, тобто Радянський Союз, треба зруйнувати, що врешті і відбулося», – сказав Олег Медуниця.

Шлях до перемоги – це орієнтація на власні сили, праця і боротьба, український націоналізм як те, що є основою становлення будь-якої нації. Всі нації на європейському континенті проходили через це. В цьому переконаний директор НАЦ «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Сиротюк. Він повідомив, що сьогодні ця газета надсилається на фронт. «Дим війни не завжди дозволяє орієнтуватись, що є насправді, і важливі такі засадничі речі, які зберігають в тебе віру в те, що перемога важлива. Коли кілька днів сидиш на бойовому, тобі природно хочеться читати і наявність газети допомагає, – відзначив військовослужбовець. – Треба не забувати, що сучасна війна ведеться у чотирьох просторах – на землі, у воді, у повітрі і в свідомості людини. Росіяни збираються вкласти до 700 мільйонів доларів в інформаційну війну, у тому числі на нашій території, воюють з мізками наших громадян, і тому важливо, щоб ми підтримували ту важливу справу, яку робить видання ОУН».

Прес-центр УКМЦ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа