Про «Говерлу». Але ту, що для вояків УПА в Моршині (фоторепортаж)

В куротному містечку світової слави Моршині (Львівська область) є санаторій для ветеранів ОУН і УПА, політв’язнів та репресованих, де можна ґрунтовно оздоровитися під наглядом лікарів ‒ попивши цілющих моршинських мінеральних вод і прийнявши курс різноманітних лікувально-профілактичних процедур. Офіційна назва закладу ‒ «Лікарня відновлювального лікування № 2 ‒ Центр реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла». Ідею створення такої установи ще у перші роки Незалежності сформулював засновник і перший голова Всеукраїнського Братства ветеранів ОУН-УПА ім. ген. Романа Шухевича ‒ «Тараса Чупринки» Михайло Зеленчук (друг «Деркач»). Її підтримали практично всі тодішні голови облдержадміністрацій західної України і будівництво розпочалося. Велику роль у його успішному завершенні відіграв голова Львівського Крайового Братства Олесь (Дмитро) Гуменюк (друг «Скорий»). В 2001-му санаторій прийняв перших відвідувачів.

Hoverla_Morshyn_html_16f9499b68ef377c

Лікарня відновлювального лікування № 2,

«Центр реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла»

На фасаді приміщення, біля головного входу, встановлена меморіальна таблиця з чорного граніту. На ній викарбувані імена ініціаторів та спонсорів будівництва, багато з яких, вже, на жаль, відійшли у вічність. А на пагорбі біля брами височіє прекрасний монумент Борцям за волю України, стилізований під Державний Герб ‒ Тризуб. Його автор ‒ художниця, скульптор і архітектор з м.Хмельницький п.Світлана Лелюх. Докладнішу інформацію про неї можна прочитати в книзі «На зболених крилах любові». Художньо-публіцистична повість. Упорядник Світлана Лелюх // Нетішня: 2007.‒ 704 с.

Hoverla_Morshyn_html_43a1f451eb41eee

Меморіально-подячні таблиці, встановлені біля центрального входу

до ЛВЛ «Говерла». На них ‒ десятки імен, причетних до її спорудження

Hoverla_Morshyn_html_7d61d0844f7bbb63

Монумент Борцям за волю України, встановлений перед приміщенням

ЛВЛ «Говерла» в м.Моршині. Автор ‒ п.Світлана Лелюх (м.Хмельницький)

Найголовнішим сегментом «господарів» санаторію (в нашому випадку ЛВЛ «Говерла») є, зрозуміло, лікарський корпус. Від самого початку функціонування закладу його очолює шанований всіма ‒ і підлеглими, і пацієнтами ‒ головний лікар ‒ Іван Васильович Николишин. Треба сказати, що йому вдалося сформувати дружній колектив однодумців, всі сили якого спрямовані на забезпечення максимуму кваліфікованої медичної допомоги і позитивних емоцій у тих, хто прибув на відпочинок та оздоровлення.

Hoverla_Morshyn_html_fc65ec52882a09ed

Головний лікар ЛВЛ «Говерла» Іван Васильович Николишин

Терапевтичним відділенням «Говерли» керує лікар вищої кваліфікаційної категорії ‒ Галина Боженко. В її «обоймі»: лікар вищої категорії Наталія Николишин, першої категорії Ігор Глинський, стоматолог Оксана Тимчій, фізіотерапевт Любов Мачалаба, молоді лікарі (проте дуже кваліфіковані спеціалісти) Мирослава Корбут і Олег Тройняк. На моє прохання сфотографуватися до цього матеріалу шановні медики делікатно відмовлялись, посилаючись на обмаль вільного часу. Їх можна зрозуміти: буквально кожні п’ять хвилин в ординаторську хтось звертається то за допомогою, то бажаючи отримати кваліфіковану консультацію стосовно того чи іншого лікарського препарату… А ще планові обходи, заповнення облікових документів і багато іншого, про що ми, гості ЛВЛ «Говерла», й не здогадуємось!

Hoverla_Morshyn_html_5308bd1a91796b8d

Лікар вищої категорії Наталія Николишин

Hoverla_Morshyn_html_8b508b9c1f532200

Стоматолог Оксана Тимчій

«Ритуал» поступлення на перебування в ЛВЛ розпочинається, як і скрізь, з реєстрації, і тут, відразу за прохідною, на першому, зрозуміло, поверсі новоприбулих зустрічає пані Галина Сосновських. Після «придирливого» ознайомлення з документами «строга» медреєстратор (а за сумісництвом і медстатистик) ввічливо пропонує кімнату для поселення, намагаючись задовільнити всі ваші примхи і побажання: хто любить, аби вікна виходили до лісу, а хто ‒ з видом на західну частину Моршина, тому до вподоби перший поверх, а цьому подавай «верхатуру»… Хоча, як каже гуцульське прислів’я «ще ся той не вродив, аби всім догодив!».

Hoverla_Morshyn_html_d2b4dfa376fd0804

Галина Сосновських ‒ медстатистик і медреєстратор

Hoverla_Morshyn_html_fab4af1bf3e284b

Наталія Андрусейко ‒ секретар прийомної головного лікаря,

інспектор відділу кадрів ЛВЛ «Говерла»

Виконання лікарських призначень контролює корпус медсестер. Їх тут чотири зміни, які здійснюють цілодобове чергування, а очолює цей підрозділ головна медсестра, пані Оксана Дутка.

Hoverla_Morshyn_html_23d10c1eeddcb0c1

Оксана Дутка ‒ головна медсестра ЛВЛ «Говерла»

Іспанський новеліст, драматург і поет XVI-XVII ст. Мігель де Сервантес Сааведра писав: «Ніщо нам не дається так дешево, і не цінується так дорого, як ввічливість». Його слова якнайточніше характеризують медсестер ЛВЛ, перед кожною з яких ми, пацієнти «Говерли», повинні, як то кажуть, «зняти капелюх». Розкаююся перед тими, кого не зафіксував мій фотоапарат!..

Hoverla_Morshyn_html_f0d488206c65481

Добрі феї ЛВЛ: зліва направо ‒ Наталка Михавків, Уляна Гункевич, Ліда Глинська

Hoverla_Morshyn_html_b59293be2a06bad6

Стефанія Фіцик, Галина Попушой, Ганна Мисак, Ольга Ужала,

Марта Шкрібинець

Hoverla_Morshyn_html_d29d747e8d1373d8

Богдан Лужецький, Наталка Гункевич, Марія Лапчук, Галина Рибак

Hoverla_Morshyn_html_e4fb6e6206e7acf2

Мар’яна Марисей, Мар’яна Барабаш, Іванна Дудинець

Я не став вникати в деталі субординації процедурного відділення, але склалося враження, що найвищим авторитетом тут є сестра-господиня (так офіційно звучить її посада) Галина Петровська. Що ж, своєю поставою і доброзичливістю пані Галина повністю її оправдовує!

Hoverla_Morshyn_html_ff9576498cc3792e

Сестрички з процедур: Мар’яна Гасюк, Галина Щупак, Мар’яна Щупак,

Світлана Щупак і сестра-господиня Галина Петровська…

Hoverla_Morshyn_html_b8c05987cc89f5f8

Надія Дюк, Ганна Кушина і Леся Ханик

Hoverla_Morshyn_html_9e73e1a844c8351e

Інструктор ЛФК Наталка Романчук

Геніальний Іван Франко, серед іншого, написав й такі рядки: «Хліб і страва ‒ перша справа». В харчоблоці ЛВЛ «Говерла» трудиться 10 осіб, які не знають ні свят, ні вихідних, адже кожного дня потрібно забезпечити сніданком, обідом і вечерею 60-100 відпочиваючих.

Hoverla_Morshyn_html_f31cc1140f1c04b7

В «говерлянській» їдальні

Керує цим підрозділом медсестра з дієтичного харчування ‒ пані Ольга Окань. Самі розумієте: вступ до місця приготування їжі окрім працівників харчоблоку заборонений, а сфотографуватися в повному складі тим, хто тричі на день годує таку кількість людей практично неможливо. Низький їм всім поклін!

Hoverla_Morshyn_html_8ebd1547ce9f5a9a

Працівниці харчоблоку ЛВЛ «Говерла» Марія Болехівська, Мирослава Олійник, Ольга Окань та Лідія Ватраль. Я ледве відірвав їх від напруженої праці…

Hoverla_Morshyn_html_bf440178bdc78a3a

Галина Курта за приготуванням лікувального чаю «Гастрофіт»

Hoverla_Morshyn_html_3df9bb2ffde96611

Один з чергових по ЛВЛ «Говерла» ‒ пан Віктор Сосновських

Окрім харчування, лікування, споживання цілющих вод і різноманітних процедур, в «Говерлі» налагоджена неабияка культурна програма для тих, хто тут перебуває. Її впроваджує в життя і постійно нею опікується бібліотекар, пані Ганна Янків.

Hoverla_Morshyn_html_cec235794e94ff8

Ганна Янків, бібліотекар ЛВЛ «Говерла»

В книгозбірні установи близько півтори тисячі книжок ‒ переважно патріотичної і релігійної тематики. Вона комплектується, головним чином, доброчинними подарунками, багато з яких передали із далекого зарубіжжя: США, Канади, Великобританії. І само собою ‒ з України. Книги приносять пацієнти зі своїх домашніх бібліотек, дарують свої твори письменники і поети, котрі гостюють в «Говерлі». До речі, бібліотека за сумісництвом є також… капличкою, в якій відправляються недільні та святочні Літургії ‒ їх провадить священик УГКЦ ‒ отець Роман.

Hoverla_Morshyn_html_349725db9ab08b9d

Недільна Літургія в капличці ЛВЛ «Говерла»

З ініціативи Ганни Янків організовуються виїзди до Гошівського монастиря, культпоходи на концерти, які відбуваються в міському палаці культури, і щопонеділка ‒ мистецькі заходи в прекрасному актовому залі ‒ силами самих відпочиваючих.

Hoverla_Morshyn_html_9571925b4dac33db

Святковий концерт до дня Рідної мови. Справа наліво: Оксана Угрин (м.Львів),

Стефанія Сушко (с.Ременів), Ігор Манько ‒ заст.станичного Залізничного р-ну,

Світлана Стецюк (Сокальський р-н), Ірина Льода (м.Львів), Орест Раб (Рудно)

Підсумовуючи можна сказати, що перебування в центрі реабілітації ветеранів ОУН-УПА «Говерла», розташованому в курортному Моршині ‒ це справжній букет позитивних емоцій для кожного, кому випала честь приїхати сюди за скеруванням Крайового Братства ветеранів визвольної боротьби чи Спілки політв’язнів.

За все це низький поклін тим, хто подбав про спорудження такого унікального закладу, піклується про його реноме і виділяє немалі кошти на функціонування здравниці, хоча, зрозуміло, що це би мав здійснювати наш одвічний ворог, на совісті якого ‒ мільйони зламаних доль, сотні тисяч замучених в тундрах-магаданах, але який готовий повторити свої «подвиги» знову, якщо запустить поміж наш народ отруту розбрату. Єднаймося, друзі!

Василь ГУМЕНЮК,

старший братчик Всеукраїнського Братства воїнів УПА

ім. ген. Романа ШУХЕВИЧА ‒ «Тараса Чупринки»,

Моршин-«Говерла», лютий-березень 2017 р.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа