Правозахисники та виробники зброї вимагають декриміналізувати неліцензійне виробництво та зберігання зброї для самозахисту

У Києві під час пресконференції “Самозахист не злочин” представили проєкт закону щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї. У заході взяли участь народні депутати Олександра Устінова та Андрій Шараскін, правозахисники Микола Ореховський та Віталій Коломієць, представники виробника озброєння Ярослав та Ігор “Гарік”.

Реалізація права на самозахист сьогодні може призвести до позбавлення волі до 7 років. Замість ув’язнення за володіння пістолетом чи збором вдома FPV-дрона для ЗСУ без ліцензії ініціатори законопроєкту пропонують встановлення адміністративної відповідальності. Таким чином, вилучивши статті 263 та 263-1 Кримінального Кодексу їх замінить відредагована стаття 190 Кодексу про адміністративні правопорушення. Тож власники зброї муситимуть сплатити штраф від 50 до 150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (960 – 2280 грн), а виробники — від 17 тисяч гривень до 34 тисяч гривень з конфіскацією предметів правопорушення та доходів від діяльності.

Ініціаторка законопроєкту Олександра Устінова, членкиня Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, переконана, що наявність у громадянина зброї або виробництво її вдома для наших військових не має вважатися тяжким злочином:

“Українці мають право на самозахист, єдині хто хочуть, щоб ми його не мали та були демілітаризовані — це росіяни. Основний посил ворога: українці мають бути беззахисними, обеззброєними й так їх легше буде завоювати. Ненормально, що у 22-му році ми самі роздавали людям зброю, а тепер фактично хочемо саджати їх у в’язниці за те, що вони хочуть захистити себе та свою родину. Також неприпустимо, що сьогодні будь-який виробник зброї крім того, що має отримати дві ліцензії, він може ще й отримати вирок до 7 років. Якщо це організована група людей, яка виробляє вдома FPV дрони, їм загрожує до 12 років за те, що допомагають нашим військовим”.

Володіння зброєю — це право громадянина на самозахист. Виробництво озброєння — це забезпечення можливості держави захищатися, створювати нові робочі місця, підтримувати економіку, переконаний народний депутат Андрій Шараскін.

“Всі приїздили в Ірпінь та Бучу, робили фото, бачили наслідки, але висновків з цього зроблено дуже мало. Закон про зброю застопорився. По нападах, грабежам, вбивствам є важкі статті, які нічого спільного з володінням і зберіганням у себе зброї для законослухняних громадян не мають. Особливо зараз актуально декриміналізувати виробництво та зберігання зброї, коли ми маємо війну з таким монстром та існує небезпека повторного нападу на Київщину. Ми не можемо гарантувати, що наших сил і засобів вистачить на всіх напрямках. Кожен свідомий громадянин України повинен мати можливість для свого самозахисту, тобто зберігати стільки зброї, скільки йому необхідно для цього. Необхідно відповідний закон, але зараз поки його немає, нам потрібно хоча б це декриміналізувати.” — коментує Шараскін.

За два роки повномасштабного вторгнення питання реалізації права на самозахист досі залишається невирішеним. А за мирне володіння зброєю самозахисту на громадян може чекати кримінальне переслідування.

“Законопроєкт створить умови для самостійності нашої держави у виробництві боєприпасів і не дозволить карати військових. Військовослужбовці сьогодні перші, хто підтримує відповідні зміни. Адже після досягнення успіхів в нашій обороні, першими об’єктами для показників поліції будуть військові, тобто люди з доступом до зброї. Людина може без злого наміру забути викласти з автомобіля кілька боєприпасів і вона буде затримана, оформлене кримінальне провадження від 3 до 7 років. Стаття 263-1 Кримінального Кодексу була введена за часів Януковича. Більше ніж 5000 таких кримінальних проваджень — це величезні витрати держави, ресурс на розслідування, прокуратуру, слідчі дії поліції чи СБУ, навантаження суддів. Натомість ефективніше було б задіяти ці ресурси на документування військових злочинів Росії.” — ділиться керівник благодійного фонду Glory UA та ініціатор петиції щодо усунення перешкод виробництву боєприпасів для ЗСУ Микола Ореховський.

На думку авторів та ініціаторів законопроєкту, розслідування володіння зброєю та її неліцензоване виробництво не забезпечують правоохоронної функції, оскільки завжди здійснюються формально, без встановлення злочинного наміру виробництва або поводження зі зброєю. Крім цього, вони дублюються в Кодексі України про адміністративні правопорушення (ст. 164 і 190). Їх виключення з Кримінального Кодексу не призведе до безкарності за поводження зі зброєю (для цього Кодекс передбачає інші статті – ст. 201, 262, 410 та інші).

“Держава не має права забирати в людей право на самозахист. Початок вторгнення показав, що першими на захисті буди громадяни — власники зброї. Вони стали пліч-о-пліч з військовими та захищали столицю та прикордонні території. Декриміналізація виробництва озброєння дасть змогу підприємцям збільшити масштаби та географію діяльності та більш ефективно підтримувати військових необхідними боєприпасами. В умовах зменшення допомоги Заходу та хиткої позиції наших партнерів Україна повинна нарощувати власні оборонні спроможності.” — переконаний представник волонтерської групи з виробництва боєприпасів для FPV дронів Ігор “Гарік”.

Законопроєкт про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо забезпечення єдності норм в реалізації права на самозахист та декриміналізації виробництва зброї вже направлено на розгляд Комітету з питань правоохоронної діяльності.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа