Папа у відставці Бенедикт XVI, який очолював католицьку церкву з 2005 по 2013 роки, перш ніж став першим папою за майже 600 років, який пішов у відставку, помер рано в суботу, повідомив Ватикан.
Папі-емериту було 95 років. У заяві Маттео Бруні, прес-секретаря Ватикану, не уточнюється причина смерті.
Папа Франциск повідомив паломникам у середу у Ватикані, що його попередник «дуже хворий», а пан Бруні повідомив журналістам у письмовій заяві, що стан здоров’я Бенедикта погіршився раніше того дня «через похилий вік».
Тіло Папи Бенедикта буде спочивати в базиліці Святого Петра з ранку понеділка, повідомили у Ватикані.
Німецький понтифік, який був замкнутим вченим, якому зазвичай було незручно перебувати в центрі уваги, став суперечливим поборником традиційних вчень і поклоніння за десятиліття до свого вступу на престол.
Будучи тим урядовцем Ватикану, який займався боротьбою зі зловживаннями під керівництвом Папи Римського Святого Івана Павла II, він домагався більш суворої дисципліни для духовенства, але в 2022 році був звинувачений у приховуванні зловживань на початку своєї кар’єри єпископа.
Виконуючи роль плідного автора теології, вищого доктринального чиновника Ватикану і, зрештою, як глави церкви, Бенедикт стверджував про сумісність трансцендентної віри в Ісуса Христа з людським розумом, а також про спадкоємність традиції модернізаційних змін. у церкві, що відбулася після Другого Ватиканського Собору 1962-65 років.
Будучи отцем Йозефом Ратцінгером, він був впливовим радником під час Другого Ватиканського собору, і тепер його смерть позбавляє Церкву останнього великого богослова, пов’язаного з цією ключовою подією в церковній історії 20-го століття.
Але згодом він став критикувати прогресистів, які, за його словами, неправильно витлумачили собор як розрив із минулою доктриною та практикою.
Будучи кардиналом, а потім папою, він підтвердив суперечливі традиційні вчення про сексуальність і біоетику та намагався ставити на місце теологів, які прагнули узгодити Євангеліє з марксизмом.
У 2007 році Бенедикт зняв обмеження на використання традиційної латинської меси після Другого Ватиканського собору — лібералізацію, яку його наступник значною мірою скасував у 2021 році.
Однією з його головних тем була необхідність захистити віру, засновану на остаточних істинах, на противагу тому, що він назвав у проповіді напередодні свого обрання на папство сучасною «диктатурою релятивізму».
Кардинал Ратцінгер наглядав за дисциплінарним покаранням Ватиканом духовенства, яке вчиняло сексуальне насильство над неповнолітніми, протягом більше двох десятиліть, успішно просуваючи церковне законодавство, щоб полегшити покарання та усунення священиків-кривдників.
Будучи Папою, Бенедикт продовжив термін давності для жорстокого поводження з неповнолітніми. На відміну від Івана Павла, який ніколи не зустрічався з жертвами жорстокого поводження, Бенедикт кілька разів зустрічався з групами жертв під час своїх подорожей, зокрема до США у 2008 році.
Але наприкінці його пост-папства критика його попередньої роботи знищила його репутацію в цьому питанні. Спонсорована церквою доповідь, опублікована на початку цього року, звинуватила його в приховуванні зловживань під час перебування на посаді архієпископа Мюнхен-Фрайзінга, Німеччина. Його адвокати заперечували звинувачення, заявляючи, що в жодній зі справ, про які йдеться, майбутній Папа Римський не знав, що священиків підозрюють у сексуальному насильстві. Папа на пенсії висловив глибокий сором за свої невдачі як лідера церкви, але не визнав провини.