У Полтавському офісі Українського інституту національної пам’яті (УІНП) прокоментували голосування полтавців за перейменування вулиці маршала Бірюзова. Нагадаємо, що у Полтаві на інтернет-платформі «Edem» завершилося повторне громадське опитування за нову назву вулиці Маршала Бірюзова, а з публічного простору усунули меморіальну дошку, яка звеличувала цього росіянина. Опитування тривало два тижні–із 1 червня до 14 червня.
Чому буде перейменована
«Назву «маршала Бірюзова» робоча група з питань присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій на території Полтавської міської територіальної громади внесла до переліку на перейменування. Ми голосували одноголосно, бо ця назва колоніальна і комуністична. Бірюзов Сєргєй-російський комуністичний радянський військовий діяч. Народився у Разянській області Росії, член ЦК КПСС у 1961-1964 роках. Депутат Верховної ради РРФСР 3-го скликання. Депутат Верховної ради СРСР 2-го, 4—6-го скликань. 15 вересня 1922 року добровільно вступив до Червоної армії. З 1922 по 1923 рік — курсант 48-х піхотно-кулеметних курсів (Ростов) і 10-х Владикавказьких курсів РСЧА. У жовтні 1923 року переведений як один з кращих курсантів в Москву в Об’єднану Військову школу імені Всеросійського Центрального виконавчого комітету. Її закінчив в 1926 році. Член Всеросійської комуністичної партії (більшовиків) з 1926 року»,- прокоментував регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.
До речі, офіційна ФБ сторінка всеукраїнського громадського руху “Декомунізація. Україна” повідомила, що невідомі патріоти усунули з публічного простору меморіальну дошку, яка звеличувала росіянина Бірюзова.
Решетилівська-історична назва
Перше голосування за нову назву цієї вулиці відбулося в березні 2023 року. Тоді за варіант «Решетилівська» проголосувало понад 60% полтавців. Другою за кількістю голосів опинилася назва на честь полеглого Героя, воїна легендарного полку “Азов” Дмитра Пругла, який стояв на захисті країни від російських загарбників з 2014 року.
Після звернень щодо, начебто, фальсифікацій, щоб забезпечити об”єктивність, наша група прийняла рішення про переголосування. Так було чесно, так було справедливо. Опитування тривало два тижні й завершилося 14 червня. Цього разу більшість полтавців знову обрали історичну назву вулиці.
«Мені прикро, що полтавці не проявили інтересу до таких видатних Українців, борців за незалежність у 20 столітті як Левко Лук”яненко і Олег Ольжич. Водночас, мушу констатувати: назва “Решетилівська” набрала найбільше голосів. Тож, міські депутати мали б зважити на думку містян. Адже голосування мотивує людей до участі у житті міста, зміцнює їх у вірі, що їхню позицію враховують у владних кабінетах. А ще унеможливлює сварки, знімає емоційний градус дискусій, дає міськраді єдино правильний «рецепт», алгоритм дій—орієнтуватися на волевиявлення у громаді. Сподіваюся, що депутати приймуть конструктивне рішення, зважаючи на волю громади. До речі, це стосується і назв “Садівництва” (поки що “Графа фон Гарнієра”), “Війська Запорізького” (поки що Спартака) та “Подільська” (поки що Кукоби)», -зазначив Пустовгар.
За його словами, вшанування пам”яті Героя полку “Азов” Дмитра Пругла не знято з порядку денного. Приміром, професор Леонід Булава пропонує назвати на його честь один із великих провулків поруч із майбутньою Решетилівською (поки що маршала Бірюзова).
Полтавський офіс УІНП