Триває континентальна першість з футболу.
Турнір мав відбуватися минулого року, але через нечувані масштаби новітньої коронавірусної пандемії було ухвалено рішення перенести на наступний рік. Власне, Covid-19 нікуди не дівся, але світ навчився жити поруч із цією бідою. Зокрема, дедалі більше стає вакцинованих людей, що дозволило організаторам відкрити трибуни для вболівальників. Євро-2020 приймають 11 міст у десяти країнах. Географія вельми широка: від Азербайджану до Великої Британії. Таке в історії міжнародних футбольних форумів уперше. Прикметно, що в різних країнах різні вимоги щодо коронавірусної небезпеки. В Амстердамі та Лондоні вони вельми строгі, відтак, на аренах присутній лише певний відсоток фанатів. Натомість, скажімо у Будапешті, їх практично нема. Гра мадярів супроти Португалії відбувалася за вщент наповнених трибун, а матчу передувала багатотисячна хода прихильників збірної Угорщини. Наразі, не відомо про жодні негативні наслідки. Видко, саме це спонукало УЄФА звернутися до влади Лондона, де має відбутися фінальний поєдинок, збільшити квоту присутності глядачів на трибунах. У випадку відмови вирішальний матч можуть перенести в Будапешт.
Саме в Румунії базується національна команда України, суперниками якої у групі є Нідерланди, Австрія та Північна Македонія. Синьо-жовті першу гру провели в Амстердамі, де у запеклій боротьбі поступилися господарям. Прикрості висліду додає той факт, що наші зуміли поновити статус кво, поступаючись двома голами. При цьому, взяття воріт «помаранчевих» Ярмоленком та Яремчуком були вельми видовищні і, без сумніву, є окрасою чемпіонату. Та на останніх хвилинах підопічні Шевченка не вгледіли нападника господарів, який завдав переможного удару.
Власне, до боротьби збірна України стала ще перед турніром. Річ у тому, що нова форма українців, ніби кістка у горлі, москалям. На футболці зображена мапа Українських земель із тимчасово окупованими Кримом і частиною Східних земель нашої держави. А також написані гасла «Слава Україні!» й «Героям слава!». І в бабці перепитувати не треба, що Кремль нині має неабиякий вплив на достойників від європейського футболу. Головно, через фінансові важелі. Москвинський «Газпром» не один рік є спонсором міжнародних турнірів з-поміж клубних та національних команд. Звідси й миттєва реакція падких на москальські грошові подачки континентальних футбольних запроданців. Щойно Московія оскаржила форму національної команди України, як достойники від гри мільйонів розглянули обурення і прийняли рішення, що гасло «Героям слава!» політичне. Міністерство закордонних справ Московії переконувало їх, що це нібито нацистське вітання, і нагадувало про 1938 рік, коли збірна Англії віддала нацистський салют перед грою в Німеччині.
Москалі опустилися до того, що прирівняли з тодішніми англійцями чин співробітників посольств США та Великої Британії, які, на знак солідарності з нами, одягнули новітні футболки збірної України. Ані пари з вуст не випустили про той факт, що у ці роки так званий СССР був із Гітлером, укладав пакт Молотова-Ріббентропа, ділив із цими нацистами Польщу тощо.
Як на мене, то найбільше допікала московітів мапа з Кримом, але тут чиновники від європейського футболу не мали жодного люфту для дій. Світова спільнота одностайно визнала злочин Москви щодо захоплення українського півострова. Зрештою, й з гаслом «Героям слава!» москалям не догодили. І тут треба віддати належне Українській асоціації футболу, яка миттєво визнала «Слава Україні! – Героям слава!» офіційним українським футбольним символом. Відтак, вимогу москалів не було задоволено. Більше того! Нині вони й не раді, що заварили всю цю кашу. Адже неабияк розрекламували українські гасла, українську мапу, зрештою, Україну! Поголос ще той! Нині не злічити охочих придбати новітню українську форму. Отже, ще більшу увагу привернуто до злочинів Московії супроти України.
Москалі не вгамовуються. Вони більше переймаються Україною, ніж своєю збірною, яка ганебно, з тріском, провалилася у матчі з Бельгією – 0:3! У наступному поєдинку наша команда взяла гору в Бухаресті над македонцями. Знову відзначилися Ярмоленко і Яремчук. Прикро, що замість розвивати успіх, ми збавили оберти, пропустили гол і вельми нервово довели гру до перемоги. Фанатів збірної України було чимало. Річ ясна, лунав Славень, «Червона рута», всі звичні патріотичні гасла, а також уже світової слави хіт про кремлівського карлика-злочинця Путіна. Втішно, що підспівували нашим румуни і навіть македонці, які вельми бажали успіху своїм улюбленцям.
Московія знову звернулася до УЄФА! Цього разу кацапи вимагають покарати українських фанатів за «непристойну кричалку про президента Росії»! Член комітету із спорту їхньої так званої Держдуми Дмітрій Свіщєв закликав УЄФА заборонити українським уболівальникам вхід на наступні матчі Євро-2020 та оштрафувати УАФ. Цей бовдур називає події на стадіоні «добре спланованою провокацією супроти Росії». Йому вторують колишній голова РФС Колосков, ковзанярка Журова. Дивина та й годі. Схоже, всі ці «дєятєлі» у своїх намаганнях вислужитися перед кремлівським ліліпутом роблять йому ведмежу послугу. Тепер, як і у випадку з формою, навіть ледачий співатиме «ла-ла-ла-ла» про Путіна.
Подія породила силу-силенну жартів та кепкувань над Московією. Вперше хіт пролунав 2014 року у Харкові під час спільного маршу фанатів «Металіста» та «Шахтаря». Чому лише тепер москалі оскаржують його?! Покарати українських уболівальників вимагають і в Україні… За те, що могли б іще голосніше співати і нагадувати всім, ким є Путін.
Збірна України поступилася в останньому поєдинку групового етапу австрійцям і посіла третю сходинку. На час написання статті невідомо, чи продовжать «жовто-сині» боротьбу в наступному етапі. Тепер не все залежить від нас, а від інших збірних. Згідно регламенту турніру, декілька третіх команд, у яких ліпші здобутки, також гратимуть у стадії плей оф.
Як би не склалася доля національної команди України на Євро-2020, вважаю, вагомі досягнення вже здобуто. Адже футбол – це лише спорт. Прикро констатувати, нині маємо в державі більші проблеми, ніж спортивні. Не повернуто ще Крим, далі гинуть українські герої на Східних теренах. Участь України у фінальній стадії, історії з формою та хітом про Путіна, посилили увагу світової спільноти до нашої країни. Відрадно, що зробили це самі москалі своїми недолугими вчинками. На політичному полі ми перемогли.
Відтак, усі сподівання на вдале для нас завершення групового турніру і подальші виступи на престижному континентальному форумі.
Григорій Жибак