Національна команда України завершила виступи на континентальній першості з футболу.
Нам не поталанило вийти з групи, що в ній усі учасники – а це ще й Румунія, Бельгія та Словаччина, набрали рівну кількість очок – по 4. Таким чином, наша команда встановила унікальне досягнення чемпіонатів Європи. Вперше збірна, що набрала аж чотири пункти, не змогла кваліфікуватися до наступного етапу турніру. Надто мала втіха для нас. Сталося через найгіршу різницю забитих і пропущених голів. Боком виліз найперший матч супроти румунів, в якому ми поступилися – 0:3. Далі була перемога над словаками й нічийний вислід із бельгійцями.
Дивно, але навіть нині, в часі страшної війни супроти відвічного ворога, було чимало таких, які після фіаско збірної України втратили апетит, декілька днів не могли оговтатися, були пригнічені, побили горшки з дружиною, і так далі і таке інше… Найважливіша наша збірна – Збройні Сили України. Було б вельми добре, якби всі ці фанати-вболівальники так переймалися оборонцями Батьківщини. У футболістів, бо, все добре: багатомільйонні контракти, тату, зачіски-хвостики, дорогі курорти світу… Прикро і навіть денервує, коли вони роблять гучні заяви, що гратимуть, насамперед, для українських Героїв, а потім безславно складають зброю перед більш ніж посередньою збірною Румунії, тренер якої Едвард Йорданеску – один із найменш оплачуваних на турнірі. Його зарплатня становить 240 тисяч євро на рік. Менше заробляє лише французький наставник збірної Грузії Віллі Саньоль – 200 тисяч. Але це не завадило румунам і грузинам успішно подолати груповий турнір і стати авторами сенсацій.
Головний тренер збірної воюючої України Сергій Ребров заробляє… один мільйон двісті п’ятдесят тисяч євро на рік. Для порівняння, стільки ж одержує наставник збірної Іспанії Луї Де ла Фуенте. Менше від Реброва заробляють «коучі» Данії, Польщі, Словаччини, Чехії, Шотландії, Угорщини, Словенії.
Щодо українських гравців, то найбільше платить лондонський «Арсенал» Олександрові Зінченку – 8,9 мільйона євро, Михайло Мудрик, який початком року передав ЗСУ 50 FPV-дронів, в «Челсі» заробляє 5,9 мільйона євро, Руслан Маліновський в італійській «Дженоа» – 4,2, Віталій Миколенко в ліверпульському «Евертоні» – 3,4, Андрій Лунін («Реал» Мадрид) – 2,8, Роман Яремчук («Валенсія» Іспанія) – 2, Андрій Ярмоленко («Динамо» Київ) – 1,9, Ілля Забарний («Борнмут» Англія) – 1,4, Віктор Циганков («Жирона» Іспанія) – 1,4 мільйона євро.
Упродовж поєдинків національної команди України на чемпіонаті континенту, коментатори періодично закликали глядачів переказувати кошти на потреби того чи іншого підрозділу українського війська, наголошуючи, що малих «донатів» не буває і кожна гривня має значення. Більше, ніж за результат матчу за участі нашої збірної, переймався, чи «скинуться» гравці і самостійно «закриють» ту чи іншу потребу захисників України. Наразі, невідомо про такий чин. Тепер маю сподівання, що хлопці поофірують на військо преміальні за виступ на Євро-2024.
Сайт УЄФА оприлюднив, що збірна України заробила 10,75 млн євро, з них – 9,25 євро за участь у турнірі, 1 млн євро за перемогу над словаками і 0,5 євро за нічию з Бельгією. Також відомо, що УАФ виплатить гравцям, тренерам й обслуговуючому персоналу 140 мільйонів гривень.
Доволі розхвалювати гравців і тренерів збірної за перехід на українську мову. Що це за подвиг? Це як дякувати Зеленському, що не втік. Вони хто, «моголи» чи чужинці, які вивчили солов’їну? З якого дива вони взагалі нею не послуговувалися, підігріваючи таким чином агресію москалів? Тим паче, що з-поміж себе далі «штокають-какають». І тренери, і гравці. І очільник Української асоціації футболу Андрій Шевченко. Завершивши виступи на турнірі, «жовто-сині» звернулися до учасників мовами країн, які беруть у ньому участь: «Дякуємо всім, хто залишається з Україною».
Втім, не бракує на Євро-2024 і тих, хто не з Україною. Найперший матч турніру між Німеччиною та Шотландією сумно ознаменувався появою на трибунах двох так званих прапорів наразі ще Московії. Провокація очевидна. Тим паче, що організатори турніру заборонили так званий російський, ізраїльський і палестинський прапори.
Москальські «ганчірки» і надалі періодично з’являлися на трибунах під час матчів Євро. Зокрема, коли грала збірна Сербії. Були й так звані прапори московського військового клубу ЦСКА. УЄФА покарав штрафом найвищий футбольний орган Сербії. Натомість, серби погрожували знятися з турніру, вимагаючи УЄФА покарати фанатів збірних Албанії та Хорватії. Річ у тім, що перед поєдинком цих команд та й під час гри відбулося велике братання вболівальників. Обидві ці країни вважають Сербію затятим ворогом. То ж звідусіль лунали відповідні гасла, зокрема й заклики до насильства, вбивств сербів на трибунах. Минулося. Серби безславно зійшли з дистанції з двома набраними очками й останнім місцем у групі.
Звісно, не минулося без провокацій й інших наших «прихильників». Під час матчу з Шотландією мадяри розгорнули на своїй трибуні банер «Свободу угорцям в Україні». Прикро, бо організатори турніру й матчу, зокрема, жодним чином не відреагували на цю ганьбу. Щодо згаданої «свободи», то час нам себе поважати й прибрати у деяких районах Закарпаття надмірну кількість мадярських прапорів, різноманітних вивісок, вказівників населених пунктів тощо. Схожий гармидер діявся не так давно на Сході нашої країни…
Не минулося без злих намірів і в часі гри збірної супроти словаків. На одному із синьо-жовтих стягів був напис англійською «Дайте нам вибори». Втім, доволі швидко цей прапор прибрали. А в наступному поєдинку, коли нам протистояла Бельгія, українські вболівальники, на своїй трибуні за воротами, розгорнули величезний банер із портретом полеглого Героя Назарія «Грєнки» Гринцевича, який воював у лавах бригади «Азов». Зображення Назарія було згенеровано штучним інтелектом із 182 світлин загиблих Героїв, які були фанатами українських клубів. У такий спосіб нагадали світу, що разом із континентальним форумом відбувається війна і тисячі українських уболівальників нині боронять свою Батьківщину.
Прихильники інших збірних підтримують Україну. Перед грою їхньої «кадри» супроти Австрії, польські фанати провели антимосквинську акцію в Берліні. Йдучи маршем на «Олімпіаштадіон», вони зупинилися біля так званого російського посольства і скандували гасла про кремлівського ліліпута-нелюда та його терористичну імперію з притаманним польським колоритом міцних слів.
Уболівальники збірної Сакартвело, з притаманною грузинською співучістю, виконували світової слави хіт про московського кривавого недомірка в Дортмунді під час маршу і на стадіоні, коли їхня команда грала супроти Туреччини. Грузини – автори гучної сенсації. Вперше виступали у фінальній стадії Євро й одразу зуміли успішно подолати груповий турнір. Важливо, аби 50-тисячній армії фанатів, які приїхали в Німеччину вболівати, вистачило такого ж запалу й на домашні мітинги-протести супроти їхнього запроданого промосковського уряду.
Насамкінець, треба виокремити й фаната збірної Англії. Хильнувши лишку, він заснув під час матчу його команди з сербами. Прокинувся лише о четвертій ранку, сам-один у величезній арені. Дивно, що стюарди й інші працівники стадіону його не помітили. Треба сподіватися, що горе-вболівальнику не довелося доплачувати за зайвий час на стадіоні…
Григорій Жибак