Конкурси на посади керівників Національної поліції та Генеральної прокуратури України передбачає затверджена Урядом Державна антикорупційна програма.
Про це у подкасті Rise.UA повідомив голова НАЗК Олександр Новіков:
“Частиною ДАП є проведення конкурсних процедур під час призначення керівників органів Національної поліції. Це конкретні кроки, які вже є частиною нормативного поля України.
Частиною ДАП є також запровадження конкурсу на посаду Генерального прокурора. Це важливо, адже навіть якщо ми забезпечимо конкурсний набір на керівників правоохоронних органів, так чи інакше керує всіма процесами слідства від СБУ до ДБР Генеральна прокуратура і органи прокуратури. Тому тільки комплексна система конкурсів на посади перших керівників усіх правоохоронних органів здатна змінити систему”.
Виконавча директорка Інституту законодавчих ідей Мартина Богуславець зазначила, що 20 громадських організацій та аналітичних центрів звернулися до Верховної Ради та Кабміну із заявою щодо проведення конкурсу на головного поліцейського країни. Нині це місце вакантне, а керівник призначається за креатурою Міністра внутрішніх справ, що робить Нацпол політично залежним.
“Зараз з’явилося вікно можливостей для перезапуску інституцій. Правоохоронні органи будуть дотичні до розслідування в тому числі злочинів, що траплятимуться під час відбудови країни. Якщо говорити про Нацпол, то одним із антикорупційних заходів, які передбачені в ДАПі, – запуск конкурсу. Це чи не вперше в історії справжній конкурсний відбір на кшталт САПу, НАБУ, з залученням міжнародних партнерів та громадськості.
20 організацій та великих аналітичних центрів підписали заяву до міжнародних партнерів, Верховної Ради, Кабміну щодо зміни законодавства та проведення конкурсу на керівника Нацполіції, не такого, що нам пропонував у 2016 році Аваков”, – акцентувала Мартина Богуславець.
У рекомендаціях Інституту законодавчих ідей щодо реформи Національної поліції деталізовано перші 3 кроки:
- Проведення конкурсу на голову Нацполу та заступників – за прозорими і законодавчо врегульованими механізмами, за участю міжнародників та експертної громадськості.
- Конкурси на керівників територіальних підрозділів поліції.
- Перевірка на доброчесність працівників поліції за механізмом збору, моніторингу та аналізу даних щодо доходів, способу життя, морально-етичних норм.
Згідно з планом заходів ДАП, у серпні 2023 року стартує розробка законопроєкту щодо призначення на вищу посаду в поліції виключно на умовах конкурсу, а також перевірку на доброчесність як один із критеріїв, якому має відповідати поліцейський. У грудні, за планом заходів, має пройти громадське обговорення законопроєкту, а після набрання чинності закону – розробка НПА.