Український футбол, який попри війну та усі економічні негаразди вдалося воскресити із напівмертвого стану, мав слугувати підтримкою для нашої країни. “Гра мільйонів” мала б демонструвати незламність українців, підіймати патріотичний дух і дарувати вболівальникам улюблених команд привід об’єднуватися. Та, вочевидь, розуміючи наскільки важливим може бути позитивний вплив футбольної складової на емоційний стан українського суспільства, «п’ята колона» (десь із казино в Монако) одразу включила усі свої ресурси задля блокування чемпіонату. Деталі у матеріалі.
Спроба знищити телепул
Створений вперше в Україні телепул Української Прем’єр-Ліги піддався бойкоту https://tsn.ua/prosport/amp/bunt-v-chempionati-ukrayini-kilka-klubiv-zbirayutsya-zrivati-yediniy-telepul-upl-yih-poperedili-pro-mozhlivi-naslidki-2138461.html збоку братів Суркісів та ще кількох їх соратників серед керівників українських клубів одразу після старту чемпіонату УПЛ.
Спочатку ФК «Динамо», «Рух», «Зоря» і «Дніпро – 1» не пускали офіційного транслятора – міжнародну компанію «Сетанта» – транслювати свої матчі. А згодом брати Суркіси через ручних суддів Печерського суду отримали https://apostrophe.ua/ua/news/politics/judiciary/2022-09-05/sudi-pecherskogo-suda-dlya-surkisov-mogut-i-naznachit-penalti-i-chempiona-opredelit–cpk/278597 дві постанови, якими УПЛ заборонили надсилати страйки на несанкціоновані трансляції домашніх матчів згаданих команд у YouTube.
Постанови ці винесли ті самі служителі Феміди, які свого часу підсуджували Суркісам у справі «Приватбанку», заявили в Центрі протидії корупції, https://t.me/fuckcorruption/1779 підкресливши, що судді Печерського суду на замовлення братів-олігархів скоро «будуть вже й пенальті призначати».
В УПЛ, звичайно, що готують оскарження https://upl.ua/ua/news/view/6398 незаконних рішень печерських суддів. Однак сам факт бойкоту і штучна провокація цього скандалу авжеж не випадкові.
Хабарництво в судах для Суркісів, скажімо прямо, звична практика. Та найгірше, що навіть війна в Україні не зупиняє меркантильних апетитів цих олігархів, які самі від початку російського вторгнення втекли https://glavcom.ua/amp/country/politics/surkisi-u-monako-zhivut-u-nomeri-za-2-mln-foto-video-868626.html до Монако.
Депутатський тиск і конфлікт інтересів
Не менш кричущим став випадок задіяння депутатського тиску на УПЛ з тією ж самою метою – байкоту телепулу.
Старший з братів Григорій Суркіс, дякуючи наявності мандату, приніс https://m.gazeta.ua/ru/articles/sport/_grigorij-surkis-prolobbiroval-interesy-futbolnogo-kluba-brata-v-napk-molchat/1109852 у свій спортивний комітет ВРУ правки до закону «Про фізичну культуру і спорт». Ними організатором матчів визначили «футбольний клуб команди-господаря». Ці правки за день буквально протягли і через комітет, і через сесійну залу. А сам Суркіс за них ще й проголосував.
З одного боку такі зміни законодавства грубо порушують https://delo.ua/society/zakon-surkisa-proti-telepulu-porusuje-miznarodni-normi-ta-pidrivaje-perspektivi-rozvitku-nacionalnix-sportivnix-klubiv-ekspert-403784/ міжнародні спортивні норми, адже за ними організаторами матчів є федерації національного чи міжнародного значення. А з іншого боку, все що пролобіював Суркіс-старший, має чітку бізнес-складову. Зокрема, тепер його молодший брат, бойкотуючи рішення УПЛ про телепул і віддаючи право трансляції матчів «Динамо» каналам медіа-групи 1+1, зможе щонайменше двічі на цьому заробити. https://apostrophe.ua/ua/news/politics/government/2022-09-07/nardep-surkis-ispolzoval-mandat-dlya-lobbirovaniya-biznesinteresov-brata-ozhidaetsya-reakciya-napk/278745 І як власник футбольного клубу і як власник частки «плюсів» у понад 20%.
Крім того всього, дії Суркіса-депутата підпадають під норми антикорупційного законодавства про прямий конфлікт інтересів.
“Григорій Суркіс голосував за поправки. А це прямий конфлікт інтересів. Навіть якщо зважити на те, що він де-юре зараз не має відношення до управління «Динамо». Чи має відношення його рідний брат.
А це конфлікт інтересів і привід для НАЗК завести справу і розібратися, чому людина, прямо зацікавлена в ухваленні закону, подає її і сама за неї голосує», — зазначив спортивний журналіст Сергій Болотніков. https://ua.tribuna.com/uk/football/1000000011175-sergej-bolotnikov-grigorij-surkis-golosoval-za-popravki-/
Російський слід
Усі ці провокації проти українського футболу від братів Суркісів та їх ситуативних поплічників мають прямий російський слід. По-перше, олігархи є давніми бізнес-партнерами арештованого Віктора Медведчука https://www.epravda.com.ua/columns/2020/06/13/661745/ та є його сусідами по паркану в елітній Конча-Заспі. По-друге, Григорій Суркіс – член забороненої проросійської партії ОПЗЖ, який ніколи й не приховував своїх проросійських настроїв. А по-третє, саме він зустрічався з Путіним і потім лобіював інтереси РФ https://bykvu.com/ua/bukvy/7689-surkis-i-medvedchuk-veli-tajnye-peregovory-s-putinym-smi/ в УЄФА, коли працював там. І власне завдяки зусиллям Суркіса Росія свого часу не втратила право проведення ЧС-2018, за що у присутності Путіна Суркісу російські функціонери висловлювали «велику вдячність».https://sport.24tv.ua/ru/v_rossii_v_prisutstvii_vladimira_putina_grigorija_surkisa_poblagodarili_za_chm_2018_n980526
Викладені факти просимо детально розглянути як представників НАЗК, так і ДБР, і СБУ. Особливо, не предмет антиукраїнської діяльності братів-колаборантів, спрямованої проти українського футболу, суспільства, народу.
Ірина Макарова