Громадські активісти Полтави провели флешмоб біля пам’ятника московському царю Пєтру I

Уінтаз-1

Прихильники деколонізації (процесу всеохопного позбавлення шкідливого російського імперського спадку) та громадського руху «Декомунізація. Україна» провели флешмоб біля «пам’ятника» московському царю Пєтру I у Полтаві. Зокрема, громадські активісти встановили поруч унітаз із написами «Zдесь ср**ъ Пьотръ» та «Не на часі».

унітаз-2

Однією з найбільших проблем політики деколонізації у Полтаві є комплекс пам’яток, пов’язаних з перемогою Московського царства у Полтавській битві. Це, серед іншого, і «пам’ятник» на місці на перехресті вулиць гетьмана Пилипа Орлика і Спаської, на місці відпочинку Пєтра I у Полтаві. Його поява – наслідок міфологізації у російській імперії Полтавської битви. На цій імперській споруді вказано, що її приурочили до 27 червня 1709 року, коли московський цар Пьотр I прибув після баталії. Натомість, у тодішніх історичних джерелах чітко зазначено про приїзд царя лише 29 червня, а не одразу після Полтавської битви.

«Мій перший твір у стилі сучасного брутально-актуального мистецтва. Арт-об’єкт, який я назвав «Унітаз козака Магденка. Найкоротша історія Полтави від 1709 до наших днів». Унітаз було обрано через популярність цього сантехнічного виробу серед московських окупантів. Літера Z прозоро натякає на прямий історичний зв’язок між подіями 1709 року та широкомасштабним вторгненням сучасного московського царства. Згадка про акт дефекації висміює нікчемність події, якій присвячений пам’ятник «на місці відпочинку московського царя Петра першого», – іронічно розповів про суть заходу на своїй сторінці у Фейсбуці учасник Революції Гідності, просвітянин і засновник Ютуб-каналу «Українська Полтава» Олексій Логвінов.

Громадські активісти пояснили згадку про козака тим, що цей російський імперський маркер на мєстє отдиха Пєтра I у Полтаві споруджений на локації, де раніше знаходився будинок українського козака Магденка: «у нього під час подій Північної війни нахабно «вселився» (приблизно, так само як зараз окупанти «селяться» у хатах і квартирах українців Херсонщини) комендант фортеці московит Алєксєй Кєлін. А потім і Пьотр».

«27 червня 1709 року об’єднане військо шведських і українських союзників зазнало поразки, але воєнно-політичний виступ гетьмана Івана Мазепи за визволення з-під московського ярма став світлом правди для наступних поколінь борців за волю України. У російській історіографії Полтавська битва – це подія, яка започаткувала створення Російської імперії, у календарі держави-окупанта перемога у цій битві святкується як день «слави руского оружия». Полтава у російських святцях залишається «містом російської військової слави». Для України ж поразка воєнно-політичного виступу гетьмана Івана Мазепи проти московського царя Петра є початком остаточного знищення Гетьманщини та козацьких вольностей», – наголосили у Полтавському офісі УІНП.

«Цей імперський маркер облікований, має статус об’єкта державної національної культурної спадщини, тож тут потрібно діяти спокійно, виважено, без поспіху, згідно з процедурами. Нищити не треба, важливо музеїфікувати. Передусім, варто отримати роз’яснення від мінкульту про дозвіл на цивілізований варіант – переміщення із публічного простору у музейний. Це важливо: створити на території Державного музею-заповідника «Поле Полтавської битви» кластер, присвячений російській монументальній пропаганді. Думаю, для туристів було б цікаво довідатися як протягом століть мізки українців засмічувалися «рускім міром», в тому числі й через створення потужних монументів, які символізували окупацію України», – прокоментував у Фейсбуку гумористичний флешмоб громадськості регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар.

Довідково: це вже не перший акт народної деколонізації. 13 липня стало відомо, що хтось із полтавських патріотів на російському імперському маркері зробив червоною фарбою напис «Окупант» й зафарбував зображену на пам’ятці символіку російської імперії – російських двоголових орлів.

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа