Експертна рада Мінкульту вирішила, що колоніальні пам’ятники в Полтаві слід прибрати

Орел

Рішення Експертної ради Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму щодо подальшого існування в публічному просторі м. Полтава пам’ятників, встановлених у часи Російської імперії та пов’язаних з перемогою Московського царства в Полтавській битві 8 липня 1709 року над союзними військами України та Швеції оприлюднено на офіційному сайті центрального органу виконавчої влади-Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Про це на семінарі «Актуальні питання декомунізації/ деколонізації у контексті протидії російській агресії у сфері національної пам’яті» для державних службовців обласної та районних військових адміністрацій, посадових осіб органів місцевого самоврядування Полтавської області повідомив кандидат історичних наук, начальник відділу аналізу українського державотворення Управління наукового забезпечення УІНП Ігор Каретніков.

Секретар Експертної Ради Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму Ігор Каретніков нагадав учасникам семінару, що рішення стосується Монумента (колони) Слави, встановленого на честь 100-річчя «перемоги російської армії Петра I», пам’ятника на місці відпочинку Петра, спорудженого у 1849 році на місці будинку козака Магденка, в якому після битви зупинявся московський цар, та Пам’ятника «славним захисникам» Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну, встановленого у 1909 році на честь 200-річчя перемоги у Полтавській битві.

«Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму рекомендує Полтавській обласній військово-цивільній адміністрації та Полтавській міській раді  демонтувати та прибрати з публічного простору російські імперські пам’ятники у Полтаві. Вторгнення військ Російської Федерації на територію суверенної держави Україна актуалізувало суспільний запит на посилення здатності протистояти внутрішнім і зовнішнім безпековим загрозам шляхом утвердження національної ідентичності українського народу, подолання наслідків антиукраїнської спрямованості російських міфів про спільну історичну пам’ять», – процитував з рішення Ігор Каретніков.

Модератор семінару, регіональний представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар наголосив на необхідності проведення тематичного круглого столу з напрацювання реальної «дорожної карти» виконання рішення Експертної ради з дотриманням законодавчо обумовлених процедур.

«Цікавими є ініціативи громадськості про створення на території Державного музею-заповідника «Поле Полтавської битви» кластеру російської монументальної пропаганди. Варто провести у Полтавській міській громаді широкий обмін думками й щодо теми наповнення символьного і архітектурного простору обласного центру україноцентричними сенсами. У результаті маємо вийти на конструктив – спорудження на місці імперських маркерів, демонтованих з публічного простору і переміщених на територію музею, нових українських пам’яток, які б відображали історичний контекст Гетьманщини, зокрема Полтави як полкового міста», – зазначив Пустовгар.

«Сьогодні Україна захищає від російського вторгнення право на власну ідентичність. У цій війні особливого значення набуває подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики в Україні, у тому числі – очищення публічного простору від символів російської імперськості. Встановлення пам’ятників та присвоєння найменувань, що здійснювалися Російською імперією в Україні, були покликані поширювати російські пропагандистські наративи та демонструвати вищість російської культури, водночас підкреслюючи другорядність української. В умовах російської військової та інформаційної агресії слід враховувати, що пам’ятники, встановлені за часів Російської імперії і дбайливо збережені в часи СРСР, ворог використовує, серед іншого, як «аргументи» для заперечення існування української нації і держави, проштовхуючи тезу про «один народ», та просування «русского мира» як ідеології путінської Росії у війні проти України оскільки вони є воєнними імперськими символами, які меморіалізують перемогу Росії над Україною та її союзником Швецією, були покликані підкреслювати колоніальний, залежний стан України, уславлювати російську армію, і продовжують закріплювати  російське бачення української історії; розглянути питання подальшої музеєфікації виключно тих демонтованих пам’ятних об’єктів, що мають культурну цінність», – говориться у рішенні Експертної ради.

Експертна рада при міністерстві культури висловила сподівання, що її рішення буде «позитивно сприйняте й обласна військово-цивільна адміністрація разом з міською радою та громадськістю знайдуть адекватне рішення, яке поставить крапку у проблемі присутності в публічному просторі міста об’єктів, які принижують честь та гідність українського народу і його Армії зараз, коли триває війна за майбутнє існування нашої Держави».

За матеріалами офіційного сайту УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа