Дороги і гуманітарна політика

donbas

Разом з колегами з УІНП нещодавно відвідали містечка і селища Луганщини, які подекуди сильно відрізняються одне від одного, проте все ж певні здобутки і проблеми можна назвати спільними.

Вся дорога від Києва і до самого Сєвєродонецька – це нове дорожнє покриття. Мережа доріг між Сєвєродонецьком та іншими ключовими населеними пунктами або відремонтована, або ремонтується. Куди б не приїхав – всюди триває будівництво чи ремонт. Ремонтуються не лише дороги, але й тротуари (десь вони з’являються взагалі вперше), зупинки транспорту, школи, бібліотеки, будинки культури тощо. У містах безліч нових світлофорів і ліхтарів із сонячними панелями. Подекуди, як от в Станиці Луганській, бібліотеки мають дуже сучасний вигляд і нову апаратуру.

Водночас, спілкування з місцевими мешканцями засвідчує, що перевороту в їх свідомості не відбулося. Це не значить, що докладені зусилля марні. Просто не потрібно себе обманювати і повторювати як мантру: «От зробимо на вільній частині Донбасу кращі умови для життя – і люди самі захочуть жити в Україні, переїдуть і залишаться тут». Ні, це не працює.

1. Війна точиться не за території, а за людей.

2. Реінтеграція – це не тільки про нову інфраструктуру. Потрібно працювати з населенням – послідовно і наполегливо. Інакше це буде будівництво доріг для ворожого наступу.

3. Слід вкладати кошти в гуманітарну політику – насамперед в українську, а отже й україномовну освіту, телебачення, культуру і науку. Кожна нова відкрита дорога, зупинка, лікарня, повинна мати інформаційний супровід – це будує Україна.

4. Жорсткий контроль за українізацією освіти, аби відремонтовані школи і бібліотеки не були розсадниками російської ідентичності і ватної свідомості.

5. Українському інституту національної пам’яті за останні роки в рази урізали фінансування. Точаться дискусії і про скорочення штатів. Хоча весь річний бюджет Інституту може бути меншим за найкоротшу трасу. Уряд мав би розгорнути підрозділи УІНП в деокупованих районах Донбасу, постійна присутність і щоденна робота, зокрема і максимально близько до лінії розмежування.

6. Потрібно проводити переатестації для держслужбовців та працівників бюджетної сфери. Постійні курси підвищення кваліфікації та лекції. Це стосується і особового складу наших військових формувань, де служить чимало контрактників, зокрема з Донбасу.

Ідеологічна робота у війську не просто важлива, а впливає на боєздатність.

Ідеологічна робота з цивільним населенням не просто важлива, а буде визначальною, в разі відновлення повномасштабних бойових дій. Ще є час для змін.

Павло Подобєд

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа