Кілька днів тому в соціальних мережах з’явилася інформація про те, що нібито 3,5 тисяч боєприпасів калібру 122 мм “M21 Grad” для реактивних систем “Град” виробництва компанії Krušik (Валєво, Сербія) надійшли до українських збройних сил.
Було опублікувано відповідні документи, достовірність яких з незалежних джерел підтвердити не вдалося.
Йдеться про те, що канадська компанія JNJ Export Import нібито замовила ракети на фабриці Krušik. Далі вантаж було доправлено літаком з Сербії до Туреччини. Транзит як посередник здійснювала турецька компанія Arca Savunma Sanayi Ticaret, через яку вантаж потрапив до Словаччини, а потім до України.
Компанія Krušik оголосила, що не продавала вказану кількість та тип боєприпасів на згаданому ринку.
У заяві йдеться, що «вся медійна «справа» ґрунтується на використанні неповної та недоречної інформації», яка була включена «в негативний контекст».
Міністр оборони Сербії Мілош Вучевіч минулого тижня в парламенті заявив, що Сербія не експортує зброю в Україну та Росію.
«Ми не експортуємо зброю ні в Україну, ні в Росію, але маємо право експортувати всім, хто є законним «кінцевим споживачем». Наша спеціалізована галузь повинна працювати і розвиватися, ми маємо право продавати свою продукцію, як і всі інші», – сказав Вучевич.
«У прямій розмові з обома сторонами я неодноразово давав гарантії, що Сербія не експортує на фронт зброю та військову техніку, які виробляються в нашій країні. Чи купують приватні компанії на третіх ринках і продають компаніям в інших країнах, це не питання Сербії. Ми не будемо продавати нікому, хто є учасником війни, і ми не хочемо, щоб наша зброя була використана проти будь-якої сторони. Але ми не хочемо бути фальшивими моралістами, ми виробляємо озброєння та військову техніку, які використовуються у військових конфліктах», – зазначив міністр.
Речниця російського Міністерства закордонних справ Марія Захарова, коментуючи відомості про постачання Сербією боєприпасів до України заявила, що Москва відстежує цю інформацію, вона “викликає найбільше занепокоєння”.
Балканський Оглядач