Академічний ліцей у Лубнах найменували на честь братів Шеметів

Брати Шемети

На позачерговій двадцять сьомій сесії восьмого скликання Лубенська міська рада ухвалила рішення «Про зміну назви Лубенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Лубенської міської ради Полтавської області та затвердження Статуту Академічного ліцею імені братів Шеметів Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області у новій редакції». Так депутати підтримали звернення громадськості та клопотання Управління освіти виконавчого комітету Лубенської міської ради.

Ліцей братів Шеметів

Лубенський міський голова Олександр Грицаєнко вважає, що рішення про перейменування Лубенської загальноосвітньої школи №2 й створення Академічного ліцею імені братів Шеметів є ще одним вагомим кроком до популяризації у територіальній громаді цих видатних земляків. Він нагадав: на честь братів Шеметів у Лубнах встановлено меморіальну дошку й створено документальне відео «Спасибі, брати Шемети» https://bit.ly/3ZaXWH4. А ще у серпні 2021 року за ініціативи ГО «Лубни-Медiа», газети «Хлiбороб», краєзнавців та журналiстiв, за підтримки меценатів й Лубенської міської ради започатковано премію імені братів Шеметів. Нею нагороджують особистостей, що мають здобутки як журналiсти, лiтерататори, краєзнавці й популяризатори нацiонально -патрiотичного руху.

«Народні обранці Лубенської громади зробили гідний внесок у справу увічнення пам’яті видатних борців за незалежність України, діячів Української революції 1917-21 рр., українських патріотів, меценатів, подвижників національного відродження, української культури та духовності початку ХХ століття», – зазначила секретар Лубенської міської ради Маргарита Комарова.

hliborob

«Ми йдемо шляхом національно-патріотичного виховання учнівської молоді. Рішення розроблене на виконання Закону України «Про освіту», Закону України «Про повну загальну середню освіту», Положення про ліцей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №1062, Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №86 та з метою упорядкування діяльності закладів освіти громади», – зауважив начальник Управління освіти виконкому Лубенської міськради Мирослав Костенко.

infografika-internet-vidannja-tribuna

Довідково: Лубенський академічний ліцей найменовано на честь рідних братів, уродженців Лубенщини: громадсько-політичного діяча, члена Центральної Ради Шемета Володимира Михайловича(1873-1933), громадського діяча Шемета Миколи Михайловича (1882-1918), публіциста і політичного діяча Шемета Сергія Михайловича (1875-1957).

Володимир – найвідоміший серед братів. Народився у родині військового, тож з малих літ хлопець привчився до дисципліни. Ця риса характеру стала у нагоді у студентські роки. Дуже дисципліновано поводив себе у таємному політичному товаристві «Братство тарасівців». Туди він вступив, навчаючись у Київському університеті Святого Володимира. Там він познайомився з Миколою Міхновським – політиком, який першим висунув конкретну ідею самостійності України. Заснував разом із Миколою і Сергієм осередок цієї організації у Лубнах. У квітні 1906 року Володимира обирають депутатом до першої Державної думи (це був чи не єдиний кандидат, який пройшов до думи під суто національними гаслами); він входить до складу української фракції та бюро українського парламентського клубу. У 1917 його делеговано до Української Центральної Ради від Лубенської гімназії. Протягом 1919-1923 років Володимир Шемет був співробітником всеукраїнської академії наук, працював у комісії для складання словника живої української мови, збирав народні технічні терміни столярства, теслярства, будівництва. До речі, цьогоріч з ініціативи Українського інституту національної пам’яті (УІНП) та згідно з Постановою Верховної Ради 31 березня на державному рівні відзначається150-річчя від дня народження Миколи Міхновського, а 17 липня – 120 років із дня народження сина Володимира Шемета–Богдана (1903–1992), громадського та політичного діяча; діяча української еміграції, співзасновника та багатолітнього керівника «Союзу українських організацій Австралії», засновника «Гетьманської організації Австралії».

У Полтаві ідеї «Братства Тарасівців» поширював Микола Шемет. Сергій Шемет – організатор товариства «Просвіта» у Лубнах.

hliborob (1)

Шемети заснували перші приватні україномовні гімназії на Лубенщині та Києві. А ще у вітчизняну історію увійшли як видавці першої україномовної газети на Лівобережній Україні «Хлібороб» (1905 рік). Редагували видання Микола та Володимир, а Міхновський визначав ідейно-політичний напрямок. Поява першої україномовної газети спричинила справжній фурор: у Києві її продавали за спекулятивними цінами, її розповсюджувачів заарештовувала поліція. Згодом проти Володимира Шемета каральні органи російської імперії порушили кримінальну справу, а газету, після виходу п’ятого номеру прогнозовано заборонили.

У 2005 році з ініціативи тодішнього начальника управління у справах преси та інформації Полтавської облдержадміністрації, депутата обласної ради Олега Пустовгара (нині регіональний представник УІНП у Полтавській області) у Полтаві та Лубнах широко відзначено 100-річчя виходу газети «Хлібороб»: спільно з Полтавським національним педагогічним університетом проведено 2-денну Всеукраїнську наукову конференцію; за підтримки Руху встановлено разову ювілейну премію ім. братів Шеметів для відзначення журналістів, які утверджували у інформаційному просторі українську національну ідею; коштом обласного бюджету видано тематичну книгу «Потужна сила рідного слова».

Детальніше про братів Шеметів читайте у статті https://bit.ly/40AmbzH заступника директора Державного архіву Полтавської області Тараса Пустовіта сторінці Полтавського офісу УІНП в інтернет-виданні «Полтавщина»

Полтавський офіс УІНП

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа