Громадський та політичний діяч, учасник боротьби за незалежність України в XX столітті, основоположник українського самостійницького руху й ідеолог української державної незалежності, автор «Креда молодого українця» та маніфесту «Самостійна Україна» Микола Міхновський народився 1873 року у селі Турівка, що належало до Прилуцького повіту Полтавської губернії. Нині Турівка у складі Згурівської селищної громади Броварського району Київської області. Тож пошановували видатного Українця не лише у Києві, Полтаві, Лубнах, але й на його малій батьківщині.
150-річчя від дня народження Миколи Міхновського цьогоріч з ініціативи Українського інституту національної пам’яті та згідно з Постановою Верховної Ради відзначається на державному рівні.
Урочистості у Турівці відвідали відомі науковці, громадські діячі з Полтавщини, також Митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ владика Федір, віряни ПЦУ з Полтави.
«Цей мальовничий куточок України народив велетів духу і серед них священницький рід Міхновських, який в складних умовах зросійщення зберіг свою українську ідентичність. Міхновський не міг народитися у вакуумі, це величезна традиція, яка передалася йому від батьків. Це для мене і феномен, і загадка, оскільки русифікаторські заходи, особливо у церковному середовищі були тотальними і дуже серйозно вплинули на наслідки тої боротьби за незалежність України. І зараз ми всі бачимо зі ЗМІ, що таке російська православна церква. Це така інституція, яка замасковано руйнує ідентичність українців під виглядом благодаті, богословія, християнства, отруює свідомість людей імперською ідеологією «руского міра». Микола Міхновський – справді візіонер, який проголосив ідеї, які в його часи не всі усвідомили: у 1900 році – самостійної України, у 1917 році – ідеї українського Патріарха і автокефальної церкви, яка гуртуватиме свій народ», – сказав на урочистостях митрополит Полтавський і Кременчуцький ПЦУ Федір.
До рідного села Міхновського – Турівки завітали й просвітяни і журналісти з Лубен: керівник Лубенського медіа-клубу Олександр Лазарець; член національної спілки журналістів Володимир Безчасний; знаний лубенський журналіст, краєзнавець, публіцист, просвітянин, головний редактор і засновник відродженої ним газети «Хлібороб» Олег Гаврильченко та його заступники – з військових питань Василь Каптєлий та з інформаційних – Олександр Жданенко. До речі, «Хлібороб» – перша україномовна газета в лівобережній Україні, яку брати Володимир та Сергій Шемети спільно з Миколою Міхновським видавали у 1905 році в Лубнах.
Вшановували пам’ять Миколи Міхновського у селі Турівка віце-прем’єр міністр Кабміну з гуманітарних питань у часи Ющенка та у 2014-19 рр., народний депутат України III—VIII скликань, кандидат філософських наук В’ячеслав Кириленко; члени Експертної ради з питань подолання русифікації та тоталітаризму при Міністерстві культури та інформаційної політики: очільник ГО «Рідна країна» Микола Томенко й професор Павло Гай-Нижник; голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак; голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко; президент Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту Юрій Телячий; ректор Ніжинського державного університету Олександр Самойленко; Згурівський селищний голова Василь Цвик, мешканці громади, громадськість.
Гості оглянули музейну експозицію, поклали квіти до пам’ятника Миколі Міхновському.
Повний відеозапис урочистостей зробила телекомпанія «Лубни»
Полтавський офіс УІНП