Роботи та грошей більше: у травні ринок праці перетнув позначку 90 000 вакансій

У травні роботи стало ще більше, конкуренція продовжує знижуватися, середня зарплата ще трохи підросла, а попит на робочі спеціальності зростає.

Графік 1. Статистика відновлення ринку праці УкраїниКількість вакансій у травні 2023 року до лютого 2022 року. Частка відновлення ринку праці за областями

Український ринок праці в останній місяць весни продовжував демонструвати позитивні тенденції. За даними системи управління наймом (СУН) Work.ua, у травні компанії розмістили 90 023 вакансії — зростання склало більш ніж 9%. Ринок праці наздоганяє за показником травень 2021 року і навіть січень 2022 року. Червень може стати місяцем, коли буде встановлений новий рекорд.

Графік 2. Динаміка вакансій з січня до травня проти 2020 та 2021 років

Будівельна галузь розквітає

У травні зростання кількості вакансій спостерігається особливо в прифронтових областях та регіонах на заході України. Найбільший приріст, як порівняти з квітнем, був зафіксований у Тернопільській (+17% — 2 171 вакансія), Івано-Франківській (+14% — 2 832), Сумській (+13% — 828), Рівненській (+13% — 1 868) та Харківській (+12% — 3 131) областях.

Лідирувати за кількістю розміщених вакансій продовжують Київська — 28 410, Львівська — 8 781, Дніпропетровська — 8 511, Одеська область — 6 455, продовжує зростати та утримуватися в п’ятірці й Харківщина з 3 131 пропозицією роботи.

Графік 3. Області з найбільшою кількістю вакансій у травні та квітні проти минулого року

Найінтенсивніше приростали вакансії для посад «Водій екскаватора» (+47%), «Маляр» (+45%), «Виконроб» (+42%), «Покоївка» (+41%), «Водій навантажувача» (+40%). Також зросла кількість вакансій за посадами різноробочий, будівельник, сантехнік, піцайоло, керуючий мережі магазинів.

Графік 4. Десять категорій з найбільшим приростом вакансій у травні проти квітня

Активний найм у будівельній галузі свідчить про те, що в Україні, попри війну, активно йде будівництво нових й відбудова зруйнованих об’єктів.

Конкуренція вийшла на довоєнний рівень

Рівень конкуренції серед шукачів роботи продовжує знижуватися, а отже, ще більше українців знайшли своє місце на ринку праці. За статистикою системи управління наймом (СУН) Work.ua, у травні конкуренція вийшла на рівень, що спостерігався у лютому 2022 року, ще до повномасштабного вторгнення. Роботодавці переживають непростий період — знайти підхожих працівників стає важче, кількість відгуків зменшується.

Графік 5. Динаміка конкуренції шукачів — середня кількість відгуків на вакансію на місяць

Найбільша конкуренція на ринку праці залишалася в Київській, Харківській, Вінницькій, Львівській та Чернігівській областях. Найменша спостерігалася у Закарпатській, Чернівецькій, Тернопільській, Черкаській та Миколаївській областях.

Щодо високо конкурентних посад, то такими були HTML-верстальник, Front-end-програміст, тестувальник, спеціаліст чата, Java-програміст, відеомонтажер, Python-програміст, ретушер, Unity-програміст.

Водночас відчувається дефіцит працівників у медичній галузі, сфері автотранспорту та робочих спеціальностей. Існує потреба у гастроентерологах, лікарях УЗД, завідуючих аптекою, ендоскопістах, ендокринологах, гірниках, оббивачах м’яких меблів, складальниках верху взуття, майстрах шиномонтажу та електрослюсарях.

Вище й вище: середня зарплата зросла на 500 грн

У травні спостерігалося подальше зростання середньої зарплати по Україні, яка склала 16 500 грн. Загалом від початку року зарплата зросла на 10% (з 15 000 до 16 500 грн). Також підросли заробітні плати в окремих регіонах України. Наприклад, в Дніпропетровській області з 15 000 до 16 000 грн, в Київській — з 18 000 до 18 200 грн, а в Одеській — з 15 500 до 16 000 грн.

7 найвищих зарплат за посадами:

  • 52 500 грн — медіабаєр.
  • 40 000 грн — водій-міжнародник.
  • 32 500 грн — ендодонтист.
  • 30 000 грн — керівник будівельного проєкту, менеджер по роботі з супермаркетами, рихтувальник, рієлтор, тонувальник.
  • 29 000 грн — курʼєр з авто.

  • 28 000 грн — координатор зі збуту, регіональний менеджер.

  • 27 550 грн — арматурник, бізнес-аналітик, головний інженер, дизеліст, начальник відділу кадрів.

Графік 6. Категорії, в яких найбільше зросли зарплати у травні, як порівняти з квітнем

Серед категорій з найвищою зарплатою зберігається стабільність. Лідирує «Нерухомість» і «Топменеджмент, керівництво вищої ланки», де пропонують 30 000 грн. У категорії «Транспорт, автобізнес» середня зарплата складає 20 500 грн, в «Продажу, закупівлі» — 20 000 грн, а «Маркетингу, рекламі, PR» — 19 000 грн.

Найменші зарплати у травні отримували бібліотекарі та консьєржі (по 7 000 грн), паркувальники (7 875 грн), санітари (8 000 грн), прибиральники (8 500 грн), посудомийники (9 000 грн) та майстри виробничого навчання (9 500 грн).

Жінок-шукачів стає більше, а студенти готові до праці

У травні на ринок праці вийшло на 4% більше нових кандидатів, які створили чи оновили своє резюме, ніж у квітні. У розподіленні за статтю: 56% кандидатів складають жінки, 43% — чоловіки.

Це пов’язано, ймовірно, з тим, що частина кандидатів-чоловіків захищають нашу країну у лавах ЗСУ, хтось працює і не шукає роботу, частина може працювати неофіційно або вступити до вишів тощо.

Нових шукачів найбільше прибуло в регіони на заході України (чого раніше не спостерігалося): Закарпатську, Волинську, Тернопільську, Рівненську, Івано-Франківську області.

Переважно нові кандидати прибували за посадами: педагог-організатор, перекладач, промоутер, офіціант, менеджер з розвитку, full stack програміст, аніматор, модель, візажист. Примітно, що найбільше нових шукачів прибуло в категорії «Освіта, наука» — 12 563.

Графік 7. Розподіл нових шукачів за досвідом роботи у травні, як порівняти з квітнем

Також на ринок праці у травні вийшло на 67% більше, ніж у квітні, кандидатів віком від 16-17 років. Спостерігаємо й зростання частки молодих фахівців 18-24 роки. Загалом категорія кандидатів віком до 25 років становить 49% від усіх нових шукачів — випускники шкіл та ВНЗ, які активно шукають роботу чи підробіток на літо. Для роботодавців це хороший шанс знайти молодих спеціалістів і зростити кадри під потреби компанії. Є незначне зменшення фахівців 35-44 років.

Про що нам говорить травень

Ринок праці продовжує набирати обертів та реагувати на зміни, головна з яких — повернення знову до ринку шукача.

У травні приріст вакансій був більший, ніж у квітні. Найбільше зросло пропозицій роботи серед фахівців, які працюють офлайн: у сфері будівництва, дозвілля, виробництва, обслуговування, логістики.

Роботодавці реагують на дефіцит кваліфікованих кадрів і збільшують оплату праці до 16 500 грн.

Роботодавцям потрібно звернути увагу на більшу частку жінок-кандидатів на ринку праці та переглянути гендерне питання при пошуку та підборі співробітників. Врешті травень відзначився завершенням навчального сезону і притоком на ринок праці випускників, студентів та викладачів.

Забігаючи наперед, можемо зробити обережний прогноз щодо розвитку ринку праці в найближчому майбутньому. Кількість пропозицій роботи, цілком ймовірно, зростатиме, а конкуренція знижуватиметься. Тож роботодавці переглядатимуть стратегії пошуку персоналу, звертатимуть увагу на інші категорії кандидатів, розроблятимуть програми працевлаштування ветеранів. На часі стане питання розвитку бренду роботодавця. Вірогідно, що на ринку продовжиться й перегляд оплати праці.

Вікторія Білякова

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа