На Київщині почали відбудову житлових будинків за рахунок міжнародної допомоги

 

В Іванкові, Михайлівці та Ірпені розпочалося будівництво осель для родин, житло яких було зруйновано внаслідок військових дій країни-агресора. Через відсутність потрібних документів для компенсації від держави, на відбудову залучили одну з найбільших світових будівельних компаній.

«Внаслідок повномасштабного вторгнення, на Київщині було зруйновано або пошкоджено понад 26 тисяч багатоквартирних або приватних будинків. Наше основне завдання — аби люди мали куди повернутися та де проживати. Відновлення вимагає чималих коштів, тому використовуємо всі можливі ресурси. Вдячні соціально відповідальному бізнесу за допомогу та нові рішення для оперативного відновлення житла», — коментує проєкт Руслан Кравченко, голова Київської обласної державної адміністрації.

Одна з родин, які скоро отримають нове житло, проживає в Іванкові. «Це вперше, коли на території громади відновлять дім для багатодітної родини, яка втратила його через російську агресію, але не може отримати компенсацію від держави», — повідомляє Марина Бесчастна, заступниця голови Іванківської селищної територіальної громади.

Родина Заріцьких півроку жила в саморобному шалаші з кухнею просто неба після руйнування їх будинку внаслідок російського обстрілу. Пожежа знищила все майно, від телефонів до паспортів. Відбудувати житло самостійно родина не в змозі.

Уже понад два роки у власноруч збудованому фургончику на 10 квадратних метрів живе й родина Гринь у Михайлівці. Російський снаряд влучив у їх щойно збудований у кредит будинок.

«Купили газовий балон, плитку, воду ми набираємо у відро. Туалет у нас на вулиці. А ванну топимо у веранді, у тазику купаємося», — ділиться мати 2 дітей, медсестра Ірина Гринь.

А от родину ветерана Юрія Савченка втрата житла в Ірпені розділила тисячами кілометрів. Онуки військовослужбовця сьогодні живуть у Німеччині, бо не мають дому, куди повернутися. Маму за два роки повномасштабної війни сини наживо бачили лише раз. А от дідуся востаннє обіймали ще 24 лютого. «Мріємо, аби в нас з’явилася нова домівка, аби ми повернулися додому», — розповідає онук Юрія Влад.

Спільний проєкт CEMARK та БФ «Район № 1» спрямований на підтримку родин, які не можуть отримати компенсацію від держави через брак документів. Багато людей не встигли або не змогли оформити всі дозволи через непрості та дороговартісні процедури, пояснює Андрій Тітаренко, співзасновник БФ «Район № 1». З 2022 року організація відбудувала понад 200 осель українцям, у тому числі на прифронтових територіях. «Вибір сімей відбувався ретельно, з урахуванням їхніх потреб та обставин. Наша мета — забезпечити людей гідним житлом та створити умови для повернення до нормального життя».

Для реалізації проєкту, CEMARK, що входить до міжнародної групи CRH, обрала модульно-блочну технологію. Її ще називають технологією 3Д або швидкозбірних блокових будинків. Готові залізобетонні модулі збиратимуться на ділянках родин за принципом конструктора. Збирання каркасу осель займе кілька діб, а кошторис буде в 1,5 рази нижче за будівництво цегляного аналогу. Заїхати у домівки з ремонтом сімʼї зможуть за лічені місяці.

«Модульно-блочне будівництво широко розповсюджене у скандинавських країнах. За цією технологією будують і житло, і соціальні обʼєкти: школи, дитячі садочки, лікарні. Через високий попит у регіоні, модульно-блочні конструкції виробляють заводи CRH в Данії. Завдяки цій технології можна швидко та ефективно відбудовувати житло українцям, що втратили домівки через війну», — зазначив директор зі стратегії та розвитку CEMARK, групи компаній CRH в Україні, Михайло Бечкало.

Як раніше повідомлялося, на Київщині повністю або частково відбудували майже 17,5 тисяч об’єктів із понад 29 тисяч пошкоджених під час повномасштабного вторгнення. За даними Київської ОВА, відновлено понад 15,8 тисяч багатоквартирних і приватних будинків, 202 освітні заклади, 115 медичних установ, 78 адмінбудівель та ЦНАПів. Утім держава та великі міжнародні організації не можуть допомогти українцям, що не оформили повний перелік дозвільних документів на житло. Таким постраждалим від російської агресії доводиться відбудовувати оселі самотужки.

Наталія Кулічова

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа