Конфедерація будівельників України: Як збалансувати потреби держави, громад та бізнесу для якісної відбудови?

Про ці та інші актуальні питання галузі обговорили під час Recovery Construction Forum Ukraine 2.0, який відбувся 16 квітня 2025 року в Hilton Kyiv.

Форум зібрав близько 350 учасників з усієї країни та став важливою платформою для обговорення практичних рішень у сфері відновлення житла, критичної інфраструктури та залучення інвестицій. Протягом насиченого дня учасники отримали цінні інсайти, обмінялися досвідом і обговорили, як спільними зусиллями держави, громад і бізнесу відбудувати нову Україну.

Recovery Construction Forum Ukraine 2.0 відкрив Олександр Червак, Виконавчий директор КБУ: “Наш форум – про потреби та можливості для бізнесу задля пришвидшення відбудови та економічного відновлення громад”.

💬“Саме в цій залі у жовтні 2022 року відбувся перший Recovery Construction Forum, який з тих пір став невід’ємною важливою складовою ReBuild Ukraine”, – відзначила Олена Кононенко, Директор виставки ReBuild і Ukraine Aquatherm,вітаючи учасників заходу.

💬Лев Парцхаладзе, Президент КБУ, виступаючи з вітальним словом, наголосив: “Попри виклики — дефіцит кадрів, складнощі з логістикою, високі ризики — українські будівельники демонструють надзвичайну витривалість, професіоналізм та здатність швидко адаптуватися.

Ці риси — наш головний актив. Що ми бачимо в перспективі?

Величезний потенціал розвитку інфраструктури, залучення іноземних та внутрішніх інвестицій, широке впровадження енергоефективних та зелених технологій, створення комфортного, безпечного середовища в містах і громадах”.

🤝Міжнародна підтримка України є дуже вагомою. Наші іноземні партнери продовжують підтримувати відновлення громад, зокрема, надаючи пожертви на конкретні проєкти.

🏛️Лев Парцхаладзе спільно з Костянтином Ковшевацьким, Головним редактором, видавцем PRAGMATIKA.MEDIA, презентували старт проєкту “Архітектурний навігатор” – каталогу типових проєктів соціальної інфраструктури.

Мета архітектурного навігатора — забезпечити швидке, якісне будівництво з ефективною вартістю за сучасними проєктами, що можуть бути масштабовані.

👉Архітектори, громади та інші зацікавлені в ініціативі учасники (донори, приватні компанії) можуть подати заявку за посиланням:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdeMjs-pIBuDG-vvxxIqKFYU4MCY6X9ycuAAoJ3EVkgAn5xyA/viewform

Детальна інформація щодо проєкту буде згодом висвітлена на ресурсах Конфедерації будівельників України та PRAGMATIKA.MEDIA.

🔹В рамках першого блоку, у центрі уваги спікерів була відбудова житлового фонду — ключове питання для мільйонів українців, які втратили житло. Обговорювалися державні програми єВідновлення та єОселя як дієві інструменти забезпечення житлом та розвиток соціального орендного житла для громад, а також сучасні технології швидкого капітального будівництва, що відкривають нові можливості для бізнесу. Окрему увагу приділили потенціалу недержавних іпотечних програм — ще одному важливому елементу стійкої відбудови.

Участь у дискусії взяли представники Укрфінжитло, Інституту Житла, Агентства ООН у справах біженців, Всеукраїнської Асоціації громад, Бучанської міської ради та Бородянської громади, девелоперів та інші.

🌇Про реформу житлової політики проінформувала Олена Шуляк, Голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Пані Олена наголосила на необхідності мати точні дані та статистику для планування подальшої роботи. Адже станом на зараз, дані щодо кількості ВПО чи муніципального житла можуть відрізнятися в різних джерелах: “З планування та даних починається ухвалення правильних управлінських рішень”.

💬Зокрема, в законопроєкті “Про основні засади житлової політики” передбачено створення державної житлової інформаційно-аналітичної системи: “Вся інформація про житло, про всі державні програми, про єОселю, і про єВідновлення, і про муніципальні програми, і про соціальне житло, і про можливості, які є в громад, – вони всі акумулюються в єдиному місці. Основна мета – нової житлової політики – зробити так, щоб житло для українців було доступним”.

Олена Шуляк також перелічила проблеми, які ускладнюють роботу і потребують вирішення, та відзначила важливість планування розвитку громад.

🔹Другий блок «Відбудова критичної та соціальної інфраструктури: від комфорту до безпеки» підкреслив важливість комплексного підходу. Говорили про соціально-економічний розвиток регіонів, безпеку об’єктів критичної інфраструктури, швидке відновлення шкіл, садочків, лікарень, а також роль державно-приватного партнерства у впровадженні кращих світових практик — швидко, якісно, раціонально.

До обговорення долучилися представники ГТП ПРООН, Ради бізнес-омбудсмена, Асоціації «Укрводоканалекологія», Ірпінської та Харківської міських рад.

Окремо, в рамках блоку відбувся ексклюзивного діалогу, який модерував Олександр Червак, Виконавчий директор КБУ,

🏥Ігор Кузін, Заступник Міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар України, координатор Проєкту HEAL Ukraine, презентував роботу проєкту в сфері зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя.

Мета проєкту — забезпечити першочергову допомогу та підтримати довгострокове відновлення через фінансування інфраструктури, обладнання, навчання, розвитку потенціалу та надання ключових медичних послуг.

💬Зокрема, одним із компонентів є відновлення та модернізація лікарняної допомоги відповідно до напрямків реформ – реконструкція, капітальний ремонт вибраних лікарень, будівництво нових корпусів у складі наявних закладів: “Повномасштабна війна завдала серйозної шкоди системі охорони здоров’я — сотні лікарень, амбулаторій та пунктів надання первинної допомоги були зруйновані або пошкоджені. Внаслідок атак та обстрілів руйнувань зазнали 1 984 обʼєкти медзакладів, 301 — зруйновані повністю. Вже вдалося відновити майже 600 об’єктів”.

Пан Ігор поінформував учасників щодо поточних проєктів, які реалізуються, зокрема будівництво кількох медичних закладів, та пояснив якого алгоритму мають дотримуватися будівельні компанії, які бажають долучатися до робіт, брати участь у закупівлях тощо.

🏗️Про особливості роботи Агентства відновлення розповів Юрій Сверба, Заступник Голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України. Зокрема, він ознайомив з особливостями нової структури Агентства.

Станом на сьогодні, до стратегічних напрямків роботи належать:

✔️великі інфраструктурні проєкти (захист енергетичних обʼєктів, будівництво водогонів);

✔️будівництво муніципального житла;

✔️прифронтова інфраструктура (евакуаційні маршрути, забезпечення потреб фронту);

✔️логістика та пункти пропуску через державний кордон;

✔️відновлення пошкоджених або зруйнованих населених пунктів та соціальної інфраструктури;

✔️підвищення енергоефективності громад.

Зокрема, зараз триває експериментальний проєкт відбудови 5 населених пунктів, який передбачає комплексне відновлення населених пунктів (житло, адмінбудівлі, заклади культури, освіти та медицини, дороги, центри безпеки).

🤝Про взаємодію бізнесу з державою на власному досвіді розповів Ігор Гуда, Засновник Креатор-Буд, Генерального партнера Recovery Construction Forum Ukraine 2.0. Він зазначив, що компанія зараз фокусується на об’єктах, які можна швидко реалізувати без втрати якості.

Пан Ігор відзначив, що співпраця з державними ініціативами, такими як єОселя, – це відповідь на реальні потреби ринку і громад (швидке будівництво, доступна інфраструктура, комфортне життя).

В результаті держава отримує швидке та гнучке рішення для відновлення житла, суспільство – якісне житло, адаптоване під потреби, а бізнес – чітку модель зростання і масштабування.

В якості спікерів до форуму також долучилися стратегічні партнери Recovery Construction Forum Ukraine 2.0, які поділилися власним досвідом і напрацюваннями:

👤Олексій Попов, Головний архітектор ЕНВІТЕК

👤Анна Лаєвська, Комерційна директорка Інтергал-Буд, Голова Комітету КБУ з питань девелопменту

👤Олексій Білоконь, Комерційний директор Групи компаній Royal House

Дискусія третього блоку була присвячена темі інвестицій у відновлення. До обговорення долучилися представник Міністерства економіки України та топ-менеджери Торгово-промислової палати України, UkraineInvest, Німецько-Української промислово-торговельної палати, Асоціації малих міст України, ГК «Індустріальні парки України», BGV Group Management, CBRE Ukraine, Капарол Україна.

Експерти окреслили шляхи залучення капіталу, наявні державні й приватні програми підтримки, а також поділилися баченням того, як уже сьогодні підвищити інвестиційну привабливість України. Інвестиції в нашу країну — це не лише допомога у відновленні, а й вихід на перспективний ринок зі значним потенціалом.

🤝💗Дякуємо всім спікерам, партнерам та учасникам за активну участь у форумі! Ваш вклад — надзвичайно важливий для спільної мети — відбудови сучасної України.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа