CNN: Сенат США ухвалив пакет допомоги Україні та Ізраїлю на суму 95 мільярдів доларів, розпочавши протистояння з Палатою представників

Клер Форан, Крістін Вілсон, Морґан Ріммер і Тед Барретт, CNN

Рано вранці у вівторок під час голосування Сенат прийняв законопроект про надання допомоги Україні та Ізраїлю на суму 95,3 мільярда доларів США, влаштувавши протистояння з Палатою представників, оскільки спікер Майк Джонсон розкритикував закон.

Пакет іноземної допомоги включає мільярди доларів на підтримку України та на безпекову допомогу Ізраїлю, а також гуманітарну допомогу цивільному населенню в Газі, на Західному березі річки Йордан та в Україні, серед інших пріоритетів.

Незрозуміло, чи проведе Джонсон голосування за це, і багато республіканців у Палаті представників виступають проти подальшої допомоги Україні.

Законопроект був ухвалений Сенатом, незважаючи на те, що Джонсон критикував законопроект, а колишній президент Дональд Трамп заявив, що виступає проти законопроекту, стверджуючи, що США повинні припинити надання іноземної допомоги, якщо вона не здійснюється у формі позики.

Сенат проголосував 70 проти 29 із 22 республіканцями, включаючи лідера меншості в Сенаті Мітча Макконнелла. «Історія зводить усі рахунки», — сказав Макконнелл у заяві після голосування. «І сьогодні, щодо цінності американського лідерства та сили, історія зафіксує, що Сенат не кліпнув оком».

Законопроект включає 60 мільярдів доларів на підтримку України в її боротьбі з Росією, 14,1 мільярда доларів на безпекову допомогу Ізраїлю, 9,2 мільярда доларів на гуманітарну допомогу та 4,8 мільярда доларів на підтримку регіональних партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні на додаток до інших політичних положень.

«Палаті представників доведеться визначити шлях вперед, і вони повинні будуть зробити це по-своєму, але нам потрібно було розпочати процес, і ми це зробили», — сказав журналістам у вівторок представник Республіканської партії в Сенаті Джон Тун.

Сенат прийняв закон після того, як минулого тижня республіканці заблокували ширший законопроект, який поєднує іноземну допомогу з двопартійною угодою про кордон. Республіканці спочатку вимагали, щоб охорона кордону була частиною законопроекту, але потім відхилили двопартійну угоду про кордон на тлі сильних нападок на цей захід з боку Трампа та верхівки республіканців у Палаті представників.

У своїй заяві в понеділок Джонсон розкритикував законопроект про іноземну допомогу через відсутність у ньому положень про кордон, сказавши, що Сенат «мав би повернутися до креслярської дошки, щоб внести зміни до поточного законопроекту, щоб включити реальні положення про безпеку кордону, які б фактично допомогли покласти край поточній катастрофі».

Джонсон раніше виступав проти ширшого законопроекту, який містив положення про кордон. Спікер охарактеризував ці положення як недостатні, незважаючи на те, що вони були продуктом двопартійних переговорів і передбачали обмежувальні заходи на кордоні.

Лідер більшості в Сенаті Чак Шумер відсвяткував ухвалення закону, сказавши під час виступу в залі: «Пройшли роки, можливо, десятиліття, відколи Сенат ухвалив законопроект, який так сильно впливає не лише на нашу національну безпеку, не лише на безпеку наших союзників, але безпеку західної демократії». «Я вважаю, що якщо спікер Джонсон винесе цей законопроект на розгляд Палати представників, він буде прийнятий за такої ж сильної двопартійної підтримки», — сказав Шумер.

Сенат продовжив просування законопроекту, оскільки Трамп стверджував, що США не повинні надавати іноземну допомогу, якщо це не позика, сигналізуючи про протидію закону. Трамп також зазначив, що заохочуватиме російську агресію проти будь-якої країни-члена НАТО, яка не платить достатньо на свою оборону з бюджету.

Деякі республіканці в Сенаті або захищали, або применшували коментарі Трампа щодо НАТО в понеділок. «Я на 100% підтримую його», — сказав сенатор Томмі Тубервілл про те, що Трамп сказав, що члени НАТО повинні платити свої внески, інакше вони ризикують, що Путін вторгнеться в їхню країну. Республіканець Алабами також припустив, що європейські союзники повинні бути «дуже стурбовані» вторгненням, сказавши, що вони повинні захистити себе, а не покладатися на США, додавши, що країна «не може захистити всіх».

Сенатор Роджер Маршалл із Канзасу сказав, що європейські союзники, які стурбовані коментарями Трампа, мають «подолати це». «Ви знаєте, їм потрібно подолати це. Їм потрібно вистояти і бути жорсткими. Нам спочатку потрібно забезпечити безпеку власного кордону. Нам спочатку потрібно подбати про речі тут, удома. Коли ми захищаємо власний кордон, коли дбаємо про дім, чудово. Давайте також допоможемо іншим людям», – сказав республіканець з Канзасу.

У Сенаті розгляд законопроекту тривав кілька днів, оскільки сенатор Ренд Пол від Кентуккі пообіцяв затягнути терміни на знак протесту проти закону. Будь-який сенатор може уповільнити процес і змусити Сенат провести тривале голосування, щоб досягти остаточного ухвалення.

У неділю Пол продовжував тягнути ґуму, кажучи, що він протримається, поки «пекло не замерзне». Він зазначив, що готовий взяти слово, висловлюючись з питань державного боргу та інших питань. «Я люблю поговорити. Це одна з моїх улюблених справ”, – сказав він. «Ми робимо це з певною метою», — сказав Пол. «Мені не подобається бути тут. … Я тут не тому, що це весело, я тут, тому що я не думаю, що достатньо людей говорять про небезпеку боргу».

Все ж, у неділю, за кілька годин до початку Суперкубка НФЛ, палата провела ключове голосування, щоб просунути пакет вперед із результатом 67 проти 27.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа