Аналітичні дані з цього питання були презентовані під час Business Club КБУ, який відбувся 23 липня 2025 року.
Олена Дмітрієва, Перший заступник Голови Правління ГЛОБУС БАНКУ, презентувала перспективи іпотечного кредитування: від “єОселі” до нової державної Стратегії.
За словами експертки, станом на 1 травня 2025 року українські банки видали іпотечних кредитів на суму понад 35 млрд грн — це лише 3% від загального кредитного портфеля банківського сектору.
📊Нові іпотечні кредити в Україні наразі видають лише 11 із 60 банків (18%) — серед них 4 державні та 7 банків з приватним капіталом. При цьому понад 88% усіх нових кредитів припадає на 5 банків. Крім того, лише 6 банків надають іпотеку під заставу майнових прав. Банки іноземних банківських груп не розглядають ринок іпотечного кредитування.
⬆️Олена Дмітрієва відзначила, що за останній рік іпотечні портфелі банків у грошовому вимірі зросли на 21%. Водночас кількість виданих кредитів майже не змінилася. Частка проблемних іпотек наразі становить 9% — на 1,5 в.п. менше, ніж до початку повномасштабного вторгнення.
Також банкірка зауважила, що обсяги іпотечного кредитування досі не повернулися до довоєнного рівня: у 2024 році було видано 82% від кількості кредитів, виданих у 2021 році.
💬“Головна тенденція 2025 року — різке скорочення іпотеки на вторинному ринку. Станом на 01 травня цього року, порівняно з аналогічним періодом 2024-го, кількість таких кредитів зменшилася на 64%. Адже параметри єОселі змінилися – тепер на вторинці можна придбати тільки об’єкти, які були введені в експлуатацію не більше, ніж 3 роки тому. Водночас поступово зростає частка іпотеки під заставу майнових прав: 17% у 2025 році проти 5% за перші чотири місяці минулого року”, — наголосила пані Олена.
Щодо програми “єОселя”, то, за словами експертки, вона залишається головним драйвером розвитку іпотеки в Україні. Частка виданих за нею кредитів перевищує 95% від загальної кількості іпотечних позик.
📜Олена Дмітрієва також звернула увагу на нову Стратегію розвитку іпотечного кредитування, затверджену Національним банком України у червні 2025 року: “Громадян цікавить, якими будуть умови страхування воєнних ризиків, на який термін надаватимуть кредити, якими будуть іпотечні ставки тощо. Саме тому поки що зарано робити глибокий аналіз цієї Стратегії — вона має врахувати ці та інші ключові питання, які хвилюють людей”.
Саме тому була затверджена нова Стратегія розвитку іпотечного кредитування. Головна її задача – забезпечити за рахунок іпотечного кредитування зростання попиту на нерухомість.
Стратегічні цілі:
🔹Зниження рівня ризиків за рахунок:
✔️забезпечення страхування воєнних ризиків;
✔️поліпшення регулювання будівництва житлової нерухомості з метою зниження ризиків недобудови та підвищення прозорості продажу нерухомості на всіх етапах будівництва.
🔹Доступне і зрозуміле кредитування за рахунок:
✔️удосконалення моделі державної підтримки;
✔️розкриття інформації про деталі кредиту згідно з європейськими нормами;
✔️відкритий доступ до інформації про ціни на ринку житлової нерухомості.
🔹Захист прав кредиторів за рахунок:
✔️оновлення процедур врегулювання проблемної заборгованості;
✔️імплементації європейських стандартів стягнення проблемних кредитів.
🌇📜Експертка також торкнулася плану стратегічного розвитку Укрфінжитла на 2025-2029. Зокрема, план передбачає масштабування програми «єОселя» та видачу 70 тис. іпотечних кредитів за п’ять років. Оновлена стратегія передбачає перехід до фінансування з фіскальних і нефіскальних джерел.
Окремий напрям стратегії – цифровізація: запуск мобільного застосунку для позичальників, створення єдиної платформи житлових програм із доступом до держреєстрів і платіжних систем, електронна черга для держпрограм, а також автоматизація оцінки, страхування та огляду майна.
👉Про що ще говорили під час Business Club КБУ:
Відеозапис першої частини:
https://www.youtube.com/live/elRWrlPiTS0
Стратегічні бізнес-партнери КБУ: East Office of Finnish Industries Oy, SKAKO Concrete A/S, NOCON NORWEGIAN CONSTRUCTION AS
Інформаційні партнери: ProfBuild, Build Portal, Property Times, РБК-Україна, Український погляд, Українські Національні Новини, СтройОбзор, NewsWeek, Marketer, Портал Budynok.com.ua, Economist.com.ua, Founder
ПЕРЕМОЖЕМО І ВСЕ ВІДБУДУЄМО!💪
РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ! 🇺🇦
СЛАВА УКРАЇНІ!💙💛