«Чекісти vs націоналісти: тактика й методика ліквідації українського націоналістичного руху радянськими спецслужбами (агентурно-оперативні аспекти): [науково-популярний нарис]» / Юрій Михальчишин. – Львів, 2024. – 190 сторінок.
Книга описує оперативну діяльність секретно-політичного відділу ГПУ в боротьбі проти «українського сепаратизму» в Харкові у 1920-30-і роки, масові репресії за сфабрикованими справами проти «українських буржуазних націоналістів» УССР, оперативно-бойову роботу радянських спецслужб проти невигаданих бойових структур націоналістичного підпілля в роки Другої світової війни та після неї на заході України, розповідає про чекістів-мисливців за націоналістами (Віктор Дроздов, Павєл Судоплатов, Дмітрій Мєдвєдєв, Сергій Карін-Даниленко, Георгій Санніков, Борис Стекляр, управління 2-Н по боротьбі з націоналізмом), пояснює для чого після завершення збройного опору в 1967 році у КГБ створили 5-те управління – ідеологічну контррозвідку; як поетичним і прозовим словом боролися проти українського націоналізму Ярослав Галан, Володимир Бєляєв, Клим Дмитрук, Остап Вишня, Дмитро Павличко, Ростислав Братунь і навіть Іван Драч.
Окремий розділ про Службу Безпеки ОУН, яка в надскладних умовах протистояла чекістам.
Добірка документальних першоджерел в додатку включає текст циркуляру секретно-політичного відділу ГПУ «Про український сепаратизм», рапорти чекістів про використання спецгруп, сформованих з колишніх націоналістів для дій під виглядом загонів УПА, донесення про ліквідацію лідерів українського збройного підпілля, резонансна доповідна записка військової прокуратури про «грубі порушення радянської законності в діяльності т.зв. спецгруп МГБ».
Для просвітницької роботи серед військовослужбовців, співробітників органів державної безпеки, та всіх, кому небайдужа історія та практика визвольної боротьби. Може бути використана курсантами навчальних закладів для опанування спеціальних дисциплін, які вивчають історію органів державної безпеки та сили, засоби та методи діяльності іноземних (радянсько-російських) спецслужб.
Ред.