«Остання зйомка» з місією у Всесвітній день кіно: мотивуючий меморіал медійникам і кінематографістам

У Всесвітній день кіно Global Movie Day (відзначає силу кіно залучати, об’єднувати і надихати людей у всьому світі) анонсовано віхову подію кінопроєкту «Остання зйомка». Цей проєкт — результат роботи одного з найтитулованіших режисерів світу В’ячеслава Бігуна, який на 8 лютого 2025 року об’єднав понад 100 серій однохвилинних фільмів. Вони екранізують історії медійників і кінематографістів, які загинули під час російської війни проти України.

Документальний проєкт під символічною назвою «Остання зйомка» (Last Shooting) пропонує емоційний особистий погляд через призму мобільного кіно. Фільм переважно включає приватні відео і фото, подані у вертикальному форматі 9:16, що фіксують моменти життя й боротьби героїв, які висвітлювали події на фронті й у тилу, боролися за Україну ціною власного життя.

Цей проєкт формує найбільший аудіовізуальний меморіал — надихаючий мартиролог про загиблих медійників та кінематографістів, який привернув увагу не лише української, але й міжнародної аудиторії. Визнання цього кінопроєкту стало важливим внеском у збереження пам’яті. На 8 лютого 2025 року «Остання зйомка» екранізує понад 100 героїв, серед яких:

·       Понад 50 журналістів: Андрій Бучак, Андрій Топчій, Андрій Затула, Алла Пушкарчук, Микола Рачок, Олександр Савоченко, Олександр Бондаренко, Оксана Бауліна та інші.

·       Понад 25 операторів, відеографів і фотографів: Андрій Бойко, Костянтин Гнітецький, Ігор Гуденко, Роман Жук, П’єр Закжевський (Франція, Ірландія), Костянтин Кіц, Роман Нежиборець, Юрій Олійник, Олексій Ольховик та інші. Більшість із них працювали на телебаченні, а деякі мали досвід у кіно.

·       Близько 20 акторів і каскадерів: Денис Бондарев, Микита Калембет, Богдан Колесник, Павло Лі, Євген Світличний, Володимир Ковбель (зник безвісти), Яків Ткаченко та інші.

·       8 режисерів кіно і телебачення: Олег Бобало-Яремчук, Данило Денисевич, Віталій Дерех, Мантас Кведаравічюс (литовський кінорежисер, який працював в Україні), Брент Рено, Василь Яворський, Костянтин Петрик (другий режисер), Руслан Ганущак.

·       Понад 10 інших кінематографістів, серед яких продюсери, сценаристи, художники, гафери та технічні фахівці, перекладачі дубляжу такі, як Станіслав Притула, Сергій Коновал, Олександр Дроздов, Володимир Чорний, Іван Шульга, Віктор Онисько, Ілля Чернілевський та інші.

Проєкт реалізовується з 1 березня 2022 року і не припиняється, продовжується збір матеріалів для доповнення. «Остання зйомка» виходить як самодостатній фільм і водночас частина серіалу «Україна в огні 2», який здобув найвищу нагороду Української кіноакадемії — «Золоту дзиґу». Він двома мовами (українською та англійською) вільно (безоплатно) поширюється через міжнародні фестивалі та цифрові платформи. Завдяки цьому, фільм став доступним для глобальної аудиторії з сотнями тисяч переглядів сукупно, а його рейтинг на IMDb досяг 8.2.

Важливо зазначити, що «Остання зйомка» не отримувала фінансової підтримки з боку держави України чи інших урядів, а реалізація проєкту здійснюється незалежно.

Вже здобувши визнання на кінофестивалях і отримавши престижні нагороди, такі як Mobile Journalism Awards, відзнаки Міжнародної спілки кіно при ЮНЕСКО, кінофестивалю «Дніпро-Cinema», цей проєкт продовжує привертати увагу. На думку кінознавців, «через особисті історії та трагічні обставини смерті, фільм викликає глибокі емоції — від скорботи до гордості. Герої постають не лише професіоналами, а й звичайними людьми з родинами, мріями та власною відданістю країні». Вони додають, що «Остання зйомка» – це не просто документ, це аудіовізуальний образ і голос тих, хто не може більше творити, але продовжує надихати».

«Остання зйомка» — це не лише пам’ять про тих, хто загинув за Україну, а й важлива відповідь на загрозу дезінформації та спроби перекручування правди, знецінення і забуття. Залучайтеся до перегляду та поширення цього проєкту — підтримайте пам’ять про тих, хто віддав своє життя за майбутнє України. Пам’ять живе доти, поки її зберігають.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа