Юрій Дрогобич (спр. Котермак) – діяч Європейського Відродження, філософ, астроном, астролог, перший доктор медицини в Україні (530 років тому)

530 років тому:

4.02.1494 – у Кракові помер Юрій Дрогобич (спр. Котермак), в науковому світі відомий як Georgius Drogobicz de Russia (Юрій Дрогобич з Русі) або Georgio di Leopoli (Юрій зі Львова), діяч Європейського Відродження, філософ, астроном, астролог, перший доктор медицини в Україні. Походив з родини незаможного ремісника. Навчатися почав у пароха церкви св. Юрія о. Євтимія, який зокрема дав початкові знання з математики та латині. Відтак продовжив навчання у львівській катедральній школі та Краківському Ягеллонському університеті (1468), де через два роки достроково здобув наукове звання бакалавра (1470), а невдовзі звання магістра (1473). Далі студіював у Болонському університеті в Італії, де здобув наукові ступені доктора філософії (1478) та доктора медицини (1482). Викладав астрономію та медицину, у 1481-1482 обраний ректором Болонського університету. Про його високий кваліфікаційний рівень зокрема свідчить подвійна платня (200 лір). Декілька років відвідував навчальні заклади Європи. Від 1487 (за іншими даними 1488) і до кінця життя професор Краківського університету; одним з його учнів був Микола Коперник, в майбутньому відомий астроном. Займався медичною практикою, був лікарем польського короля Казимира ІV. Часто відвідував Дрогобич.

У 1483 в Римі надрукував «Прогностичну оцінку поточного 1483 року» – першу відому друковану книгу видану українцем. 19-ти сторінковий трактат написаний латинською мовою і присвячений Папі Сикстові ІV. У ньому на підставі аналізу розташування небесних світил та зодіакального календаря зроблено спробу передбачити земні події. В часи пізнього Середньовіччя укладанням подібних прогностичних календарів науковці в царині астрології та астрономії потверджували свою кваліфікацію. Однак попри астрологічне оформлення трактату він виявився також ґрунтовним аналітичним дослідженням. Вчений з надзвичайною точністю розрахував час двох майбутніх місячних затемнень, фази Місяця впродовж поточного року, описав видимий рух планет. Зазначив, що при визначенні положення Сонця і планет важливе значення має географічне положення спостерігача. В роботі вчений навів визначені ним координати низки міст: Вільно (нині Вільнюс), Львова, Дрогобича, Кафи (Феодосія) Москви, окремих міст Італії та Німеччини. Оцінюючи окремі краї, яким загрожує війна, виразно відокремив Русь від Польщі – Львів і Дрогобич зарахував не до Польщі, але до Русі, тобто колишнього Руського Королівства. До наших днів дійшло лише два примірники «Прогностичної оцінки» Юрія Дрогобича, які зберігаються в бібліотеках Ягеллонського та Тюбінґенського університетів. Згодом за ініціативою Ю. Дрогобича краківським друкарем Фіолем Швайпольтом надруковані перші книги давньоруською мовою «Тріодь Цвітна» (1491), «Осьмогласник», (1491), «Часословець» (1491) і «Тріодь Пісна» (не датована). Примітно, що «Часословець» написано майже чисто українською народною мовою.

Похований у Кракові. Народився у м. Дрогобич на Львівщині близько 1450.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа