Валерія Новодворська – філолог, журналістка, правозахисниця, опозиційний до московського режиму політик (10 років тому)

10 років тому:

12.07.2014 – в Москві від інфекційно-токсичного шоку померла Валерія Новодворська, філолог, журналістка, правозахисниця, опозиційний до московського режиму політик. Вільно володіла англійською і французькою мовами, читала німецькою та італійською. Мати – лікарка з московитського шляхетського роду, батько – інженер з єврейської родини. Обидвоє батьків були членами Комуністичної партії, але донька завдяки критичному мисленню та вмінню аналізувати стала переконаною антикомуністкою. Закінчила середню школу в Москві зі срібною медаллю (1968), поступила в Московський інститут іноземних мов (французьке відділення). У 1969 організувала підпільну студентську групу, метою якої було повалення комуністичного режиму. 5 грудня 1969 в Кремлівському палаці з’їздів, на знак протесту проти введення радянських військ до Чехо-Словаччини, з балкону з вигуками «Геть радянську владу!» розкидала листівки з власним антирадянським віршем. Піддана примусовому лікуванню в спеціальній психіатричній лікарні в Казані (1970-1972), звідки вийшла повністю посивілою. Також в лікарні під час примусового годування їй зондом пошкодили зв’язки (через що з’явилася хрипота в голосі), а насильницьке введення хемічних препаратів спричинили непліддя.

Звільнившись, відразу приступила до тиражування та розповсюдження самвидавної літератури. У 1977 закінчила вечірній факультет іноземних мов Московського обласного педагогічного інституту. Намагалась створити підпільну політичну партію для боротьби з радянським режимом (1977-1978). Співзасновниця «Вільного міжпрофесійного об’єднання трудящих» (1978). Постійно піддавалася обшукам, допитам, насильним утримуванням в психіатричних лікарнях, тричі суджена (1978, 1985 і 1986), у 1987-1991 сімнадцять разів зазнала адміністративних арештів за організацію антирадянських мітингів. Порушення кримінальних справ проти Новодворської відбувалося і в 1991-1995, проте припинялися за відсутністю складу злочину. Співзасновниця та член першої опозиційної партії в СРСР «Демократичний союз» (1988-2014) та партії «Західний вибір» (2013-2014). Безкомпромісно виступала проти авторитарного режиму Володимира Путіна, а самого висуванця режиму називала «чекістською шкурою, політичною бездарністю і сталіністом: мстивим і жорстоким». За виступи на захист прав і свобод Литви нагороджена Лицарським хрестом Орденом Великого князя Литовського Гедимінаса, виступала проти московської агресії в Грузії (2008).

Була палкою та послідовною захисницею національно-культурних прав та свобод України. У 1990-му хрестилася та визнала себе вірянкою Української Автокефальної Православної Церкви, всілякими способами викривала правдиву сутність РПЦ. Підтримувала Помаранчеву революцію та Євромайдан в Україні, у грудні 2004 стала співорганізатором «помаранчевого» пікету в Москві. У травні 2011 виступила в підтримку ВО «Свобода». У березні 2014 учасниця «Маршу миру» в Москві проти збройної агресії Московії в Україні, підтримала «Правий сектор», а в квітні 2014 відкрито склала Військову присягу на вірність Україні. Зрадників та колаборантів на сході України назвала гарматним м’ясом, яке потрібне тільки як засіб для забезпечення війни. За кожної нагоди виступала із зверненнями та заявами в підтримку українського народу та європейського вибору України. Народилася у м. Барановичі в Білорусі 1950.

З висловлювань Валерії Новодворської:

«Демократичний Союз не визнає ні сам факт проведення референдуму під дулами російських гармат і автоматів, ні його сфальсифіковані результати. Кримські татари не брали участь у цьому референдумі. Але це не найбільша брехня, яку дозволив собі штандартенфюрер Росії, пан Путін. Він сміє заявляти про одностайну підтримку свого божевільного рішення про приєднання Криму. Так от, „Демократичний Союз“ не визнає цього аншлюсу, не визнає анексії Криму, вважає Крим українською територією і не бажає солідаризуватися з фашистською державою, яка йде, очолювана чекістами, сталінсько-гітлерівським шляхом. Росія оголосила Україні війну. У цій війні ми на стороні України». (Із заяви «Демократичного Союзу» від 18.03.2014, укладеної В. Новодворською)

«Я убеждена: если Украина не добьет гадину в виде российской пятой колонны, то гадина добьет Украину. Сепаратистам предлагали все: и децентрализацию, и статус русского языка, и самоуправление. Но они выбрали роль Иуды. Только Иуда сам повесился, а эти вешаться не собираются, они хотят повесить всю Украину. Те, кто заодно с агрессором – изменники, враги и предатели. Об их участи можно не заботится, но официальный Киев должен выиграть битву на Донбассе, иначе проиграет всю Украину». 13.05.2014.

«Для Украины выход один – прочный мир. А прочный мир наступает тогда, когда противник не может поднять головы, потому что ее ему оторвали». 30.06.2014.

 

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа