Михайло Мороз – художник-експресіоніст, академік Римської академії св. Луки (120 років тому)

120 років тому:

7.07.1904 – у с. Пліхів на Тернопільщині народився Михайло Мороз, художник-експресіоніст, академік Римської академії св. Луки (1980). Доброволець УГА (1919), в боях отримав поранення, перехворів тифом. Навчався у Мистецькій школі Олекси Новаківського (1923-1928), постійний учасник художніх виставок. У 1928 виставка учнів школи в Академічному домі у Львові отримала такий потужний розголос, що викликала заздрість у польських шовіністів, які увірвалися до експозиційної зали й понищили всі експонати. На стипендію Митрополита Андрея Шептицького в Парижі стажувався в Академії Жульєна та Академії прикладних мистецтв (1928-1930), де вивчав техніку фрескового живопису. 1931 разом з вчителем Олексою Новаківським здійснив турне музеями Італії, відбули аудієнцію в Папи Пія ХІ. У Львові став асистентом професора Новаківського в Художній школі. Співорганізатор молодіжної групи «Руб» (1932). Після смерти Новаківського (1935) портретист Митрополичої капітули (у 1937-1939 мешкав в митрополичих палатах). У 1939 як професор мистецтва готувався розпочати виклади у Львівській богословській академії, проте ці наміри перервала війна. Радянську та німецьку окупації перебув переважно в Космачі, де одружився з Іриною Гаврищук. У 1944 перед загрозою більшовицьких репресій емігрував на Захід, залишивши вдома понад 800 олійних творів і кілька тисяч рисунків, більшість з яких втрачені. Член Української спілки образотворчих мистців у Мюнхені (1947). У 1949 з сім’єю емігрував до США, член Об’єднання мистців українців Америки. Учасник американських та європейських виставок. Автор близько 3000 картин. 14 полотен, що зберігались у фондах Львівського національного музею, знищено у 1952 радянськими функціонерами від культури, як ідеологічно ворожі. За оцінкою знаних експертів Мороз є одним з найкращих колористів та пейзажистів європейського рівня. Мистецтвознавець М. Островерха назвав його «аристократом українського колориту». С. Гординський зарахував мистця до числа найкращих українських художників ХХ століття. Майже півстоліття перебуваючи на чужині, в його творах незримо все ж присутня Україна. Його полотна отримали 8 престижних нагород, зберігаються в колекціях 12 музеїв США, прикрашають кабінети президента США, канцлера Баварії, прем’єр-міністра Канади, кардинальську палату Йосифа Сліпого у Ватикані. Помер у Нью-Йорку в США 1992.

«Мистецтво – то є світ, подарований мені Господом Богом, бо малярство – то моя молитва, якою молюсь за свою землю. Все, що я роблю, роблю для своєї України і свого народу». Михайло Мороз.

«Я прагнув, щоб в тому, що змальовую з природи, відчувалася Україна. Я ж бо художник більше народний, сільський і не здібний бути ні французом, ані англійцем». Михайло Мороз.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа