Ісидор Дольницький – священник УГКЦ, учений-богослов (100 років тому)

100 років тому:

22.03.1924 – у Львові помер Ісидор Дольницький, священник УГКЦ, видатний учений-богослов, домашній прелат Папи Лева ХІІІ. Володів 13-ма мовами. Батько Іван Дольницький, священник УГКЦ помер від холери, коли Ісидору було лише 3 місяці. Два роки навчався в німецькій гімназії у Тернополі, за сприяння вітчима о. Григорія Рачинського закінчив у Римі Грецьку колегію св. Атанасія (1845-1851) та університет Конґреґації пропаганди віри (курси філософії – 1851 і теології – 1855). Хіротонізований на священника у Львівському соборі св. Юра кардиналом Михайлом Левицьким 13 квітня 1856, целібат. Рік душпастирював у соборі св. Юра. 1857 відбув до Колегії св. Атанасія в Римі як учитель церковних обрядів і церковного співу. В Римі крім педагогічної праці здійснював пошук давніх грецьких типіконів на основі яких підготував єдиний Типик для греко-католицького духовенства. Папою Пієм ХІ призначений дияконом собору св. Апостола Петра.

Від 1877 духівник і професор Львівської Духовної семінарії, викладач церковного співу (один з його учнів Модест Менцинський). Засновник «Братства Введення Пресвятої Богородиці». В цей період написав низку акафістів та служб. Один з організаторів та діяльний учасник Собору УГКЦ 1891 у Львові, на якому ініціював вирішення великого числа обрядових питань. Великою заслугою о. Ісидора стало укладення та видання у 1899 «Уставу богослужінь» («Типик о. Дольницького»), який є богослужбовим кодексом УГКЦ.

Влітку 1914 заарештований мадярами, звинувачений в «шпигунстві» й у віці 84 роки відправлений в концтабір Талерґоф (Австрія). До Львова повернувся наприкінці 1915 з підірваним здоров’ям. Останні роки провів у монастиря св. Макрини під опікою сестер василіанок. Чин похорону очолив Митрополит Андрей Шептицький. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові в гробівці єпископів і крилошан УГКЦ. Народився у с. Старі Залізці, нині смт Залізці на Тернопільщині 1830.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа